Connect with us

Budapesti hétköznapok

Vidnyánszkyt helyretették az SZFE diákjai, a „mester” kínjában maszatol

Megosztás

Vidnyánszky és a tőle elhatárolódó SZF hallgatók.

vidnyanszky
Megosztás

Vidnyánszky Attila, az SZFE kuratóriumi elnöke a napokban janicsárképzőnek nyilvánította a hatlomátvételüket megelőzően működő intézményt „A hisztéria amiatt volt, mert az egyik utolsó bázisukat foglaltuk el. (…) Akik innen kikerülnek, másik hangnemet és másik gerincet fognak képviselni. (…) A diákok áthangolása nem egyszerű dolog” – monda a továbbiakra, amire szinte azonnal válaszoltak diákjai.

Elhatárolódás

„Mi, az SZFE jelenlegi hallgatói elutasítjuk a művészettel foglalkozó diákok politikai alapon történő megbélyegzését. Az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulások csak fokozzák a feszültséget, ami a színházi és filmes szakmában kialakult az elmúlt években. Tanárainkkal szakmai munkát végzünk az óráinkon, ami nem azonos Vidnyánszky Attila és a vezetőségi tagok ideológiai alapú megnyilvánulásaival. Nem vagyunk, és nem leszünk részesei semmiféle “áthangolásnak”, ami pedig a “másik gerincet” illeti, közöttünk mindenki a saját gerincéből dolgozik, úgy, ahogy az intézmény legtöbb hallgatója tette az elmúlt 157 év során. Emellett azt üzenjük a szakmának és a nyilvánosságnak, hogy az SZFE-re való beiratkozással nem ideológiai tábort választottunk magunknak. Világnézettől és pártpolitikától független közösség vagyunk, amelyben mindenkinek helye van, aki filmmel vagy színházzal szeretne foglalkozni. Kíváncsiak vagyunk a világra, alkotni, tanulni, fejlődni szeretnénk, ezért éltünk egy lehetőséggel, amiből Magyarországon nincs sok. A beskatulyázás, a széthúzás és az elzárkózás helyett az összetartást szeretnénk erősíteni, ezért arra ösztönzünk minden magyar művészeti közösséget és iskolát, hogy vállalják a párbeszédet velünk és egymással. A jó kapcsolat és a közös munka mindannyiunk érdeke. Ha hagyjuk, hogy a szélsőséges megnyilvánulások (legyen szó bármelyik oldalról) összeugrasszanak, egymás ellen fordítsanak minket, az nemcsak nekünk, hanem a szakma jövőjének is sokat árt. Szeretnénk minél több nézőpontból rálátást kapni a színházi és a filmes világra, ezért fontos, hogy ne szélesítsük az árkokat, hanem temessük be azokat.”

-írták többek között kemény hangú elhatárolódásukban a hallgatók a szinhaz.online-hez eljuttatott nyílt levelükben.

Vidnyánszkyáda

A megszólított válaszára sem kellett soká várni, bár szinvonalát, csúsztatásait tekintve sokkal inkább hangzik kapkodó magyarázkodásnak, mint megfontolt vitairatnak. Az is furcsa, hogy a nagy tekintélyű színházi és egyetem vezető nem az eredeti elhatárolódás platformján, hanem egy kormányközeli portálon tette közzé -döntse el mindenki, milyen színvonalú- reakcióját:

A sajtóban idézett mondatok szerinte „a szövegkörnyezetből kiragadva” láttak napvilágot, de még ezzel együtt is vállalja a mondandója lényegét. Vidnyánszky Attila azzal folytatta

„a nyilvánosságra hozatal manipulatív jellege természetesen riasztó, de megszokott, ugyanakkor az »elhatárolódásnak« mint polgári jellemre utaló gesztusnak örülök”.

Ezután azt hangsúlyozta, hogy szerinte az, hogy a hallgatók most nyílt levélben tiltakoznak, előrelépést jelent az SZFE korábbi állapotához képest.

„Vajon korábban miért nem voltak hasonlóan markáns tiltakozások? Miért nem hallottunk aláírásokról, petíciókról, tiltakozásokról egy olyan intézmény esetében, amelyet – a modellváltást többször bíráló – Schilling Árpád úgy jellemzett, hogy »a bűn beleivódott a falakba«, vagy amelyet az átalakítással szemben ugyancsak kritikus Bodó Viktor korábban egy kuplerájhoz hasonlított”

– írta az SZFE kuratóriumi elnöke, majd hozzáfűzte, hogy szerinte erre a kérdésre két válasz lehet: A RÉGI SZFE-N VAGY FÉLTEK, VAGY PEDIG MINDENKI UGYANARRA GONDOLT – ÉS EZEK KÖZÜL „MINDKÉT LEHETŐSÉG RÉMISZTŐ”. Hangsúlyozta azt is, hogy nem akarja kizárólagossá tenni a saját véleményét, világnézetét az intézményben.

„Jó volna persze félreértések nélkül élni, de a hallgatói öntudat ébredése egyértelmű üzenet és visszaigazolás számunkra, akik egy szabad és magabíró egyetemi szellemiség létrehozásán dolgozunk.”

A hallgatóinknak további jó munkát kívánok tanulmányaikhoz, és azt, hogy kiállásuk legyen következetes egész pályafutásuk, életük során, és ne engedjenek a különböző politikai szándékú manipulációknak, hanem mindig lelkiismeretük szerint döntsenek – zárta az Origóhoz eljuttatott levelét Vidnyánszky Attila.

Kapcsolódó

Szerző