Connect with us

Kerítésen innen

Völner a tárgyalóteremben: libákat és teheneket legeltettem otthon. Mindig munkából kerestem meg a jövedelmemet

Megosztás

„…Egész életemben tisztességesen dolgoztam, feddhetetlenul végeztem a munkámat. Gyerekkorom óta dolgoztam, libákat és teheneket legeltettem otthon. Mindig munkából kerestem meg a jövedelmemet…”- állította Völner Pál korábbi igazságügyi államtitkár, akinek meghallgatásával folytatódott kedden az elmúlt évek legnagyobb korrupciós ügyének, a Schadl–Völner-pernek a tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken.

Megosztás

„…Egész életemben tisztességesen dolgoztam, feddhetetlenül végeztem a munkámat. Gyerekkorom óta dolgoztam, libákat és teheneket legeltettem otthon. Mindig munkából kerestem meg a jövedelmemet…”- állította Völner Pál korábbi igazságügyi államtitkár, akinek meghallgatásával folytatódott kedden az elmúlt évek legnagyobb korrupciós ügyének, a Schadl–Völner-pernek a tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken.

Lehetett volna, mégsem az lett….

Kedd reggel kilenc órakor a másodrendű vádlott, Völner Pál korábbi igazságügyi államtitkár meghallgatásával folytatódott a Fővárosi Törvényszéken az elmúlt évek legnagyobb korrupciós ügyének, a Schadl–Völner-pernek a bírósági tárgyalása. Dr. Tóth Erzsébet tanácsvezető bíró ma sem felejtette el figyelmeztetni a sajtót: nem engedélyezi, hogy a tárgyalóteremből percről-percre tudósításokat küldjenek az online hírportálok, ahogy a livestream közvetítést is megtiltotta. A volt államtitkár vallomása érdekes lehetett volna, mert a lehallgatott telefonbeszélgetések szerint sok mindent tud. A feleségével zajlott rögzített beszélgetés szerint Völner azt mondta:

Tudok olyat mondani, hogy egy-két embernek meginogjon a széke.

Libákat, teheneket legeltetett otthon

Völner Pál, aki az eddigi két tárgyalási napon (május 16-án és 18-án) nem jelent meg a bíróságon, a februári előkészítő ülésekhez hasonlóan ezúttal is elegánsan, fehér ingben és sötét öltönyben jelent meg. A múlt héten egyébként a bírónő is sérelmezte, hogy az egykori államtitkár nem jelent meg a tárgyaláson, holott kellett volna. Völner most is hozzájárult ahhoz, hogy a sajtó kép- és hangfelvételt készíthessen róla.

Schadl Györgyöt, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar április végén lemondott elnökét kéz- és lábbilincsben, vezetőszáron kísérték a tárgyalóterembe. Völner Pál a bírónő kérdésére megerősítette, hogy vallomást kíván tenni. Ügyvédje, Papp Gábor ehhez hozzátette, hogy vallomásában a személyi körülményeiről és személyes adatairól nem szeretne beszélni. A volt igazságügyi államtitkár vallomását azzal kezdte: továbbra is fenntartja, hogy nem követett el bűncselekményt. Nem tett semmilyen jogellenes tevékenységet, nem fogadott el készpénzt.

Egész életemben tisztességesen dolgoztam, feddhetetlenül végeztem a munkámat. Gyerekkorom óta dolgoztam, libákat és teheneket legeltettem otthon. Mindig munkából kerestem meg a jövedelmemet

– állította a volt igazságügyi államtitkár, aki egyetemi évei alatt építkezéseken dolgozott, hogy eltarthassa édesanyját. Azt is hangsúlyozta, hogy életvitelével, felfogásával ellentétesek a vádiratban megfogalmazott állítások.

Schadlt kivéve egy vádlottat sem ismert

Völner vallomásában arról is beszélt, hogyan indította pályafutását, hogyan kereste a rendszerváltozás környékén a kenyerét. Mint mondta, városi képviselő volt, majd 2006-tól a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke. Szerinte a nyomozati anyagok több, valótlan információt közöltek vele kapcsolatosan. Így többek között leszögezte, hogy Schadl Györgyöt kivéve egyik vádlottat sem ismerte. Ezt követően kitért a Magyar Bírósági Végrehajtói Karra. Elmondása szerint a kar ügyeit, a végrehajtók kinevezését 2019-ig Molnár Zoltán miniszteri biztos látta el. Ezt követően vette át a miniszteri biztosi feladatokat.

Egyetlen olyan esetre sem emlékszem, hogy miniszteri biztosként a felterjesztéseket megváltoztattam volna. Megbeszéléseim jogkörömnek megfelelően zajlottak

– hangoztatta.

2018-ban Schadl György lett a kar vezetője, hogy – fogalmazott Völner – megújítsa a szervezet addigi zavaros működését. Az előfordult, hogy hivatalában fogadta a kar nemzetközi vendégét, de – hangsúlyozta – Schadl Györgytől semmilyen jogtalan előnyt nem kért és nem is kapott. Schadl György és Völner Pál – a februári előszítő ülésen tagadta bűnösségét. Míg Schadl azt állította, hogy soha nem fizetett jogellenesen Völnernek, addig a volt államtitkár azt is tagadta, hogy egyáltalán pénzt fogadott volna el az elsőrendű vádlottól. Február 23-án Völner nem fogadta el az ügyészség javaslatát, és egyúttal közölte, hogy nyilatkozatot akar tenni. Elmondása szerint

nem követett el bűncselekményt, a vádak ellene manipuláltak és alaptalanok.

Mint mondta,

nem élt vissza hivatalával, hogy bírósági végrehajtókat nevezzenek ki.

Az igazságügyi tárca korábbi parlamenti államtitkára

vagyonának zár alá vételét is törvénytelennek nevezte.

A vádiratról

Ami pedig a vádiratot illeti, Schadl György elsőrendű vádlott 2018 májusa előtt a másodrendű vádlottal, Völner Pállal korrupciós kapcsolatot alakított ki, amelynek keretében Schadl jogtalan előnyként rendszeresen készpénzt – 2021 júliusáig 2–5 millió forintot, összesen legalább 83 millió forintot – adott át a politikusnak, aki ezért pozíciójából eredő befolyását az őt vesztegető személy érdekeinek megfelelően gyakorolta. Schadl hét társával abban állapodott meg, hogy önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapnak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy teljes egészében visszakérte tőlük. Schadl több mint 924 millió forint illegális jövedelemre tett szert.

AZ ÜGYÉSZSÉG VÖLNER PÁLRA

  • NYOLC ÉVI BÖRTÖNT,
  • 25 MILLIÓ FORINT PÉNZBÜNTETÉST,
  • TÍZ ÉVI KÖZÜGYEKTŐL ELTILTÁST,
  • JOGI EGYETEMI VÉGZETTSÉGHEZ KÖTÖTT FOGLALKOZÁSTÓL VÉGLEGES HATÁLYÚ ELTILTÁST,
  • A JOGTALAN GAZDAGODÁSA EREJÉIG VAGYONELKOBZÁST KÉRT A BÍRÓSÁGTÓL.

A per május 25-én folytatódik, amikor az ügy harmadrendű vádlottja, R. Róbert áll a bíróság elé.

Forrás

Szerző