Kerítésen túl
Vox: koronavíruspuccs, avagy „nincs fügefalevél, amely eltakarná, hogy ez diktatúra”!
A „koronavírus-puccsnak” minősített magyarországi fejleményeket rendkívül terjedelmes cikkben elemezte a liberálisnak tekintett amerikai portál, amely céljaként a napi hírek összefüggésekbe helyezését nevezi meg.
Ami Magyarországon az elmúlt hetekben történt,
az esettanulmány arról, hogy hogyan fenyegeti a pandémia a demokráciát, és figyelmeztetés az Egyesült Államok számára is. A cikk szólt a felhatalmazási törvény elfogadtatásáról, és úgy ítélte meg, hogy Orbán Viktor, legalábbis egyelőre ideiglenesen – diktátor.
Ijesztő történelmi párhuzamokat idéz fel, hogy egy szélsőjobboldali bajkeverő szinte korlátlan hatalom megszerzésére használ fel egy globális katasztrófát
– írta a szerző, és megállapította: ez a hatalommegragadás sok jobboldali populisták vezette nyugati demokrácia polgáraiban aggodalmat kelt, hogy vajon az ő vezetőik mit tesznek majd.
„Magyarország valójában már évek óta nem demokrácia, de Orbán ügyesen fenntartotta a demokrácia látszatát. A koronavírus-puccs most ledönti a kulisszát, és nagyon világossá teszi, hogy mi történt már korábban a magyar demokráciával. Ám sokan még most sem látják, hogy milyen implikációkkal jár, amit Orbán tesz.
A cikk ismertette az utóbbi két hétben hozott intézkedéseket,
és rámutatott: mindezt nem új diktatúrának kell tekinteni, hanem inkább lehetőségnek, hogy lássuk, mi ment már végbe Magyarországon.
Ebből tanulnia kell a világ többi országának
– írta a szerző. Orbán saját magát
az új hullámos jobboldali populisták egyik vezérének tekinti, a magyarországi illiberális demokráciát a nyugati világnak szóló példaként építette ki.
Magyarország sorsa figyelmeztetés az egész világnak
A cikk részletesen ismertette az új törvény lényegi elemeit azzal, hogy az ellenzék elvben fordulhatna az Alkotmánybírósághoz, de szinte bizonyos, hogy az Orbán által válogatott testület a kereset ellen döntene. Kizártnak tekinthető az is, hogy az Orbán fogságában lévő bíróságok fellépjenek a hamis hírek terjesztésével kapcsolatos új büntetőjogi tényállás ellen, amelynek egyetlen részletét sem definiálták, és amely sokak szerint teljesen megakadályozhatja a tisztességes tájékoztatást a kormány látványos hibáiról. A cikk a különböző részletekkel kapcsolatban idézte többek között Kim Lane Scheppele neves amerikai alkotmányjogászt is. A Princeton Egyetem professzora kifejtette:
„Ez egy egészen más nagyságrend, mint amit eddig láttunk. Már nincs fügefalevél, amely eltakarná, hogy ez diktatúra”.
A szerző lehetségesnek tartja, hogy formálisan egyszer majd véget ér a jelen állapot
Ma a törvény segíti a kormányfőt abban, hogy szembeszálljon a járvánnyal, de könnyen lehet, hogy nemzetközi vonatkozásban több bajt okoz, mint amennyit odahaza.
A cikk emlékeztetett Orbán Viktor pávatáncára, amely azt jelenti, hogy tesz valami különösen provokatív lépést, aztán úgy tesz, mintha a nemzetközi bírálat hatására visszavonulna, de megőrzi azt, amit megszerzett. Ebben az összefüggésben nem szabad túlságosan Orbán időkorlát nélküli formális tekintélyelvűségére koncentrálni, mert ez lehetővé teheti, hogy megússzon más visszaéléseket. A parlament például visszavonhatja a felhatalmazást, de a felhatalmazással élve meghozott néhány rendelkezést érvényben hagy, például az ellenzéki pártok forrásainak csökkentését, vagy a sajtó feletti ellenőrzésének erősítését. A szerző részletesen elemezte az olvasók számára a kétharmad működését, valamint a magyar sajtó helyzetét. Úgy ítélte meg, hogy
a szükséghelyzet erőfitogtatás.
Orbán tekintélyelvű kormányzásának a gyökerei sokkal mélyebbek, mint ez a törvény
A jogszabály visszavonása nem fogja visszaállítani a demokráciát, sőt, oda vezethet, hogy elhomályosul, hogyan használja ki a válságot arra, hogy az általános választásokat még az eddiginél is inkább látszattá tegye.
A szerző szerint Orbánnal kapcsolatban az a legmeglepőbb, hogy még mindig vannak védelmezői nyugaton. Felsorolta Orbán Viktor néhány nevesebb amerikai hívét, akik csodálják a magyar erős embert a migrációellenessége és mélységes kulturális konzervativizmusa miatt, amelyekben egyébként a pandémia idején növelte a tétet. Ezzel kapcsolatban a transgender emberekkel kapcsolatban tervezett jogszabályt idézte egyebek között.
A szerző szerint Orbán a hatalom megragadásával hatalmas szívességet tett:
leleplezte, hogy a poszt-liberalizmus, amely többnyire a demokrácia új, az eddiginél autentikusabb fajtájának állítja be magát, a gyakorlatban tekintélyelvűséggé omlik össze. Magyarország nem az egyetlen, ahol a jobbra hajló illiberális populisták a saját politikai hasznukra aknázták ki a helyzetet
– írta a szerző, és felhozta egyebek között Lengyelországot, továbbá az Egyesült Államokat is példaként. Végül is – állapította meg – az illiberális demokrácia bármiféle fajtájáról szóló fantázia soha nem volt más, mint fügefalevél az olyan tekintélyelvű politikai mozgalmak számára, amelyek az államot a saját akaratukhoz akarják igazítani, amit néhány hívő megfigyelő pusztán a kultúrháború gyűlölködése miatt hajlandó elfogadni.
„Nekünk, többieknek nem szabad ilyen naivnak lenni”
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
Váray Károly
2020.04.16 22:19 at 22:19
Ellopták a fügefalevelet is , de úgy látszik a feltáruló látvány elkábította a népet !