Connect with us

Kerítésen innen

129 igen és 57 nem szavazattal jóváhagyták a bátrak: Marsi Anikó és társai becsületsérthetnek, rágalmazhatnak nyugodtan

Megosztás

Megszavazta az Országgyűlés, így ezentúl büntetőjogi következmények nélkül közölhető a médiában rágalmazó, becsületsértő közlés, ha az közügyek megvitatása közben történik.

Megosztás

Megszavazta az Országgyűlés, így ezentúl büntetőjogi következmények nélkül közölhető a médiában rágalmazó, becsületsértő közlés, ha az közügyek megvitatása közben történik. Ez az a jogszabály, amelyről néhány hete Huth Gergely, az egyik legtöbb sajtópert vesztő lap, a PestiSrácok főszerkesztője azt nyilatkozta a kormánypárti HírTV-nek, hogy elfogadása esetén pezsgőt bontanak, míg Czeglédy Csaba DK-s jogász arról beszélt, ezzel akarják büntethetetlenné tenni Marsi Anikót, a TV2 Tények műsorvezetőjét a tévés elleni büntetőperben – foglalta össze a media1.hu a parlamentben történtek ezen részét.

Az Országgyűlés 129 igen és 57 nem szavazattal fogadta el kedden azt a Fidesz által benyújtott jogszabályi módosítást, mely gyakorlatilag megszünteti a médiában közölt becsületsértő, rágalmazó tartalmak büntetőjogi következményeit.

Lex ez+az…

Ezután nem lesz büntethető a rágalmazás és becsületsértés, ha ez úgymond a „közügyek szabad megvitatása” közben, egy sajtótermékben történik, kivéve, ha az állítás „nyilvánvalóan és súlyosan” nem sérti valaki emberi méltóságát.

Az eddigi Btk alapján elvben rágalmazásért 2 év börtön is kiszabható volt, ha pedig valaki a becsület csorbítására alkalmas, hamis hang- vagy képfelvételt készített, akkor egy évet kaphatott, ha pedig nyilvánosságra is hozta, akár három évet is. Ha becsületsértésről volt szó, akkor szintén egy év volt kiszabható. Fideszindok:

a sajtó „dekriminalizációját” hajtják végre, vagyis meg akarták szüntetni azt, hogy a média munkatársai fenyegetve érezzék magukat egy esetleges börtönbüntetéstől.

Transzparens Újságírásért Alapítvány

A törvénymódosításért egy kormányközeli szervezet, a csak nevében transzparens Transzparens Újságírásért Alapítvány lobbizott nem sokkal annak benyújtása előtt a Fidesz-frakciónál. Ezt a párt el is ismerte. Az alapítvány az elmúlt években azzal vált ismertté, hogy nem tartotta be az alapítványokra vonatkozó jogszabályi előírásokat, újságírók hiteltelenítésével és propagandisták „megemelésével” foglalkozott.

Sóhivatal?

A jogszabályi módosítás kritikusai szerint eddig sem volt valós büntetőjogi fenyegetettség a tisztességes újságírói munkát végzőkkel szemben. Például az egyik legtöbb jogsértő tartalmat publikáló lap, a PestiSrácok című Fidesz-közeli revolvermédium visszaeső rágalmazónak számító egyik munkatársa is mindig enyhe következményekkel megúszta, amikor elítélték őt, így nem volt elrettentő hatása a jogi gyakorlatnak.

A módosítás értelmében ezután, ha valakit megrágalmaznak a médiában, már csak sajtóhelyreigazítást kérhet vagy személyiségi jogi pert indíthat.

A gyakorlat egyébként azt mutatja, hogy sem a sajtóhelyreigazítás, sem a személyiségi jogi per nem bír elrettentő erővel. A helyreigazításokat és a személyiségi jogi perek végén megítélt bocsánatkéréseket egyes médiumok nem teljesítik még jogerős ítélet esetén sem.

Szerző