Kerítésen innen
Mit mondj a gyerekednek, ha rákérdez a Coca-Cola plakátokra?
Szülőként a legfontosabb feladatod az, hogy abban segítsd a gyerekedet, hogy értse mi történik, azon a szinten (mélységben), amit megért – hogy elkerüld a túlmagyarázást és elkerüld annak csapdáját is, hogy a hallgatásodat a gyerek úgy értékeli, hogy a téma tabu.
Ne arra tanítsd meg, amit te hiszel, gondolsz, érzel ezzel az egésszel kapcsolatban, hanem engedd meg neki, hogy a saját gondolatait, érzéseit megfogalmazza – írta a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány közösségi oldalán.
1. A gyerekek abban a világban nőnek fel, amit mi teremtünk nekik
Ez azt jelenti, hogy a reklámok, plakátok, hirdetések is hatnak rájuk. Mindegyik. Az is, amit nem is biztos, hogy pontosan ért.
Lehet, hogy olyan üzenetek szerepelnek ezeken a felületeken, amikkel nem értesz egyet, lehet hogy szívesen azonosulsz adott hirdetés üzenetével, és az is lehet, hogy hidegen hagy ez az egész.
Szülőként a legfontosabb feladatod az, hogy abban segítsd a gyerekedet, hogy értse mi történik, azon a szinten (mélységben), amit megért – hogy elkerüld a túlmagyarázást, és elkerüld annak csapdáját is, hogy a hallgatásodat a gyerek úgy értékeli, hogy a téma tabu.
2. Ne torkolld le a gyereket, ha kérdez,
sőt, ha fontosnak érzed a témát, amit a plakát felvet, akkor te is kezdeményezhetsz beszélgetést a gyerekkel arról, hogy mit gondol, neki mit üzen a kampány. Ha a gyereket nem érdekli a téma, akkor ne erőltesd a beszélgetést.
3. Inkább kérdezz, ne magyarázz!
Így nagyobb eséllyel kerülöd el azt a csapdát, hogy az életkorát, érettségét, érdeklődését meghaladó dolgokat mondasz neki.
„Észrevetted már ezt a plakátot?” Neked mit üzen? Mit gondolsz azokról, akik a plakáton szerepelnek?” – ezek a kérdések pl. arra is jók, hogy egyáltalán kiderüljön, a gyerek számára egy meleg pár ábrázolása idegen vagy fura-e. (a gyerekek jó része az érzést azonosítja be, amit a plakáton szereplő fotó megjelenít, és nem a szereplőket, tehát nincs számára jelentősége hogy azonos nemű párok vannak-e a képen).
4. „Anya! Apa! Mit csinálnak a bácsik/nénik ezen a plakáton?”
– típusú kérdésnél is érdemes először visszakérdezni, hogy a gyerek mit lát a fotón (egyáltalán nem biztos, hogy ugyanazt, mint a szülő). S utána lehet elkezdeni a beszélgetést arról a témáról, ami a gyerek számára elsődleges. Arról, hogy vannak olyanok, akiknek fiúként nem a lányok tetszenek, hanem a fiúk; s hogy vannak ilyen lányok is…
Próbálj meg röviden és egyszerűen beszélni
Meg-megállva, hogy a gyerek tudjon kérdezni, közbevágni. Kérdezz vissza, hogy oké-e neki, amit mondtál. Van-e még kérdése. Annyit mondj, ami adott esetben érdekli a gyereket.”
Szerző
Friss
- Hoppá, havazott!
- Egy elnöki választás és egy konzultáció margójára
- Karácsonyi vásár-bumm – Péntektől szabad a vásár
- Bízunk abban, hogy tengerimalacaink hangja eljut Önhöz – Füleljen csak, államtitkár úr!
- Magyar György: Trump és Orbán a két jó barát – köztük aztán működik a kémia
- Perintfalvi Rita: a vérvádak kora visszatért
- A Milák-sztori újabb fejezete – Mindenki „megússza”
- Különös hír érkezett: megszűnhet a könyvelők szakmája
- Minden csillagjegy lehet energiabomba, akár télen is, csak tudni kell a módját
- Az életpálya-modellnek csúfolt valamivel elérték, hogy amiért tanultál, megdolgoztál nem ér egy kalap sz*rt se – Egy még rendvédelmis helyzetértékelése