Connect with us

Kerítésen innen

Hiába beszél Szijjártónak Orbán? – A külügyér „gáz-ügyben” nekiment a várható EU-döntésnek!

Megosztás

Magyarország egészen biztosan nem fog tudni olyan EU-s javaslatot támogatni, mellyel az orosz gázszállítás szankció alá kerül – ezt Szijjártó Péter jelentette ki. A külügyminiszter ezzel egyértelműen magyar vétót jelzett az energia területére vonatkozó esetleges uniós szankciókra.

Megosztás

Magyarország egészen biztosan nem fog tudni olyan EU-s javaslatot támogatni, mellyel az orosz gázszállítás szankció alá kerül – ezt Szijjártó Péter jelentette ki. A külügyminiszter ezzel egyértelműen magyar vétót jelzett az energia területére vonatkozó esetleges uniós szankciókra.

„Minden szankció lehetősége az asztalon van”

A Versailles-i kastélyban rendez EU-s csúcsot március 10-én és 11-én a uniós soros elnökeként Franciaország. A napirenden Európa „energetikai függetlenségének stratégiája” is szerepel. Macron francia elnök szerint az orosz-ukrán háború következményei miatt

„történelmi döntésekre”

van szükség. Az Ukrajna elleni orosz agresszió kapcsán kijelentette: mostantól

„nem függhetünk másoktól, elsősorban az orosz gáztól, sem a közlekedésben, sem a fűtésben vagy a gyáraink működtetésében”.

„Minden szankció lehetősége az asztalon van”

Az energetikai szankció lehetőségét Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője sem zárta ki Brüsszelben, pénteken azt mondta,

„minden lehetséges szankciót megfontolunk, minden elképzelés az asztalon van”.

Egy oroszokkal szembeni EU-s szankció magyar szempontból rendkívül érzékeny kérdés a Paks2 építése (a Roszatommal a pénzügyi elszámolást/tranzakciót bonyolító Vnyesekonombankot az uniós döntéssel már lekapcsolták a SWIFT pénzügyi rendszerről), de a tavaly ősszel aláírt magyar-orosz hosszútávú gázszállítási szerződés miatt is.

Szijjártó: akkor nem lenne fűtés, az ipar nem tudna működni

Amennyiben a gázszállítás valamilyen módon szankciók alá kerülne, akkor Magyarország energiaellátása súlyos válságba kerülne, ahol nem lenne fűtés, az ipar nem tudna működni, munkahelyek vesznének el – erről Szijjártó Péter az uniós külügyminiszterek tanácskozása után beszélt, arra kérve mindenkit, ne is tegyenek olyan javaslatot, ami az energiaellátással kapcsolatos szankciókat tartalmaz.

„Azt Magyarország egészen biztosan nem fogja tudni támogatni”

– jelentette ki.

Ezzel lényegében vétót jelzett egy esetleges energiai, az orosz uniós gázimportot érintő EU-s szankcióra.

Szijjártó Péter már szerdán, az ATV kérdésére is azt mondta egy sajtótájékoztatón:

ha nem jönne több földgáz, az azt vonná magával, hogy nem lehetne fűteni, és nem működne az ipar.

Újra beindul a „Deutschtamásozás”?

Ön szerint Orbán Viktor és csatolt részei élesben nekimennek az Unió és a NATO döntéseinek és kötelezettséget szeg, vagy hazai használatra tartogatja a vétó-belengetést?

Kapcsolódó

 

Gáz van, ha nincs? Szijjártó szembe viszi Önt (is) Magyarország Uniós kötelezettségével!

Szerző

1 Comment

1 Comments

  1. Gabó

    2022.03.06 12:27 at 12:27

    Az iparunk így is, úgy is romokban lesz, az autógyárak leállnak, mert Ukrajnából nem jön az a bizonyos dolog, ami kell a gyártáshoz, a szankciók miatt rengeteg cégünk tönkremegy majd. Ha a gáz elzárása eredményt hoz, békét, ostobaság megvétózni, mert egy elhúzódó háborúban egész Európa tönkremegy, és vele mi is bukunk. Persze, lehet még Putyinhoz dörgölőzni, de nem hiszem, hogy ezentúl is barátként tekintene ránk, hiszen a szankciók nagy részét mi is elfogadtuk. Szerintem Európa nem engedheti meg, hogy Putyin megnyerje ezt a háborút, mert csak vérszemet kapna. Szinte látom a jövőt: Putyin elnyeli Európát, Kína és az USA harcának győztesével pedig kialakul az újabb, két pólusú világrend. Afrika éhen hal, Ausztrália pedig igyekszik majd kimaradni az egészből.
    Mi pedig már sehol sem leszünk. Ja, igen, OV. a hatvanpusztai bunkerében átvészeli az egészet.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük