Állati
Ijesztő rohamok – mit tegyünk öreg barátunkkal?
Az epilepszia kevéssé ismert betegség, és rengeteg tévhit, túlzott félelem tapad hozzá. Tragikus példa: egy szerető családban élő öreg kutya, aki békés és szép végnapokra számíthatott volna, epilepsziás lett. Néhány roham után pedig a megrémült gazdi – állatorvossal konzultálva – úgy döntött, hogy a kutyát megkímélendő, elaltatja négylábú barátját.
Mikor jön az új roham? A gazdik ijedtükben követnek el nagy hibát…
Mindenekelőtt szögezzük le: akár ember, akár állat szenved ebben a betegségben, ez az értelmi képességeket és az élet értékét nem befolyásolja!
Az epilepszia agyi betegség. Sajnos bonyolítja a helyzetet, hogy az epilepsziához hasonló görcsroham több, más eredetű baj – mérgezés, májbetegségek, alacsony vércukorszint stb. – következtében is kialakulhat.
Kutyáknál nagyon ritka
A roham általában minden előzmény nélkül alakul ki. Látványa ijesztő lehet, de a kutyus érdekében fontos, hogy a gazdi ne essen pánikba. Az állatorvos pontos tájékoztatásra jegyezze fel az időpontot, a roham hosszát, esetleges ismétlődését. Figyeljen a roham közben történtekre is, hogy például az egész testre kiterjedt-e a görcs vagy csak egyes testrészekre.
A szakemberek tanácsa:
a kutya fejét ilyenkor próbáljuk meg felemelni, hogy ne verje össze magát, de ne nyúljunk a szájába, mert öntudatlanul is komoly harapást okozhat. Ha úgy érezzük, hogy a nyelve veszélyben van, esetleg át fogja harapni, inkább valami fadarabot helyezzünk a fogsorai közé.
Szerencsére elég ritkán lesznek a kutyák epilepsziásak. 0,5–2,3%-nál alakulnak ki a görcsrohamok.
Nem időskori betegség, bármely életkorban megbetegedhetnek.
Ez a baj a kanoknál gyakoribb. Fajtától is függ az érzékenység mértéke. Egy sor kutyafajta érintett, legtöbbjüknél már bizonyították a betegség örökletes jellegét is. Az agarakról és a dobermannokról viszont megállapították, hogy nem fenyegeti őket az epilepszia, legalábbis rendkívül ritka náluk ez a betegség.
A legfontosabb azonban, mielőtt elaltatná bárki epilepsziás kutyáját: ezzel a betegséggel együtt lehet élni. Fontos tudni, hogy minden kutyával állatorvoshoz kell fordulni, amelyik akár csak egyetlen rohamon is átesett.
Ha egyszeri esetről van szó, és a vizsgálat negatív eredménnyel zárul, akkor az állat gyógykezelésére nincs szükség, az állatorvos mindössze a kutya fokozott megfigyelését fogja javasolni.
Ha azonban gyakori, sokáig tartó vagy többszöri görcsroham kínozza a kutyát, akkor a kutyánk élete végéig gyógyszeres kezelést igényel.
Boldog életet élhet
A lényeg: epilepsziás kutyánk a gyógyszeres kezelés és a rendszeres orvosi ellenőrzés mellett éppoly boldog életet élhet, mint egészséges társai.
Forrás: mancsok.hu
Piás, drogos, játékfüggő kutya nincs, de betegesen jutalomfüggő nagyon is lehet!
Szerző
Friss
- Nekem például a bögyömben – felelte egy kommentelő a Telex Orbán fellelhetőségét firtató cikkére
- Oscar-jelölés: két magyar is várományos
- Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő Magyar Péter letartóztatásával példálózott
- Európa felveszi a Trump által arcába vágott kesztyűt
- Itt van teljes terjedelmében az iskoláknak küldött terrorlevél + Tarjányi Péter elemzése
- Alkohol és muzsikusok egy munkahelyen? – Aki kérdez: Juszt László
- Na mi aztán jól nézünk ki!
- Kormányinfó – A színpadon a Gulyás-Vitályos páros
- Újabb gyermek-egészségügyi intézmény esett ki az ellátásból – Mi így ‘repülőrajtolunk’
- Bombariadó volt csütörtök reggel több budapesti és vidéki iskolában