Banánköztársaság
Karácsony Gergely: Az előválasztás nem egy folyamatnak a vége, hanem a kezdete
Hogy eléggé erőteljesen dübörög-e a baloldal előválasztása nem tisztünk eldönteni. Az azonban tény, hogy sokkal többen élnek a lehetőséggel mint az várható volt. A két -kicsit talán túl szelíden is- vitatkozó fél közül az MSZP jelöltjét Horváth Csabát tegnap faggattuk, most lássuk mit gondol a főváros és lakói jelenéről és jövőjéről a Párbeszéd társelnöke Zuglópolgármestere, Karácsony Gergely, a „másik fél”!
Hogy eléggé erőteljesen dübörög-e a baloldal előválasztása, nem tisztünk eldönteni. Az azonban tény, hogy sokkal többen élnek a lehetőséggel, mint az várható volt. A két -kicsit talán túl szelíden is- vitatkozó fél közül az MSZP jelöltjét, Horváth Csabát tegnap faggattuk, most lássuk, mit gondol a főváros és lakói jelenéről és jövőjéről a Párbeszéd társelnöke, Zugló polgármestere Karácsony Gergely, a „másik fél”!
Ez itt a XXI. század!
– Többször említi – szinte minden nyilatkozatában – a XXI. századi politizálást. Lebontaná ezt az elvek szintjéről a hétköznapokra?
– Azt kell látni, hogy ebben a században a demokrácia már nem merül ki abban, hogy négy-, vagy ötévente elmegyünk választani, majd a politikusok hátat fordítanak nekünk, szavazóknak és nem kérik ki a véleményünket. Az előválasztás tehát nem valaminek a vége lesz, hanem annak a folyamatnak a kezdete, amikor olyan önkormányzati politikát valósítunk meg, amely a legfontosabb kérdésekben folyamatosan kikéri a budapestiek véleményét. Ez hozza majd létre azt az erőt, ami elől a kormány nem tud elugrani, többek között erről is szól a programom.
– A maguk beszélgetései Horváth Csabával – mert vitának azért nem nevezném – eltekintve néhány dramaturgiai pillanattól, mint például amikor az ATV-ben legutóbb tulajdonképen azzal vádolta ellenfele, hogy még a szélsőjobbal is együttműködne, sőt talán a NER-el is, szóval ezektől a kivételes pillanatoktól eltekintve, elég szürkék. Egyre fáradtabbnak is 0látszanak, még jó hogy csak egy hét a menetelés. Lehet, hogy már maguk is unják a „fellépéseket „?
– Valóban, Csabával legalább hat vitánk lesz, de nem unjuk. Az viszont tény, hogy elszokott mára a magyar közlemény attól, hogy valódi vitákat lásson, ami alapvetően két dolgot feltételez: azt, hogy akik egymással vitáznak, azok együtt akarnak működni, és nem vonják kétségbe sem a másik jóhiszeműségét, sem egymás hazához tartozását. Demokráciában a vita kerete az, hogy elfogadjuk egymást legitim félként. Az tény, hogy én általában hevesen reagálok, amikor a vita arra kezd kanyarodni, hogy melyikünk a rendszer-kritikusabb, hiszen azt gondolom, hogy mind a ketten szemben állunk a rendszerrel, csak másként. Mindketten azért veszünk részt az előválasztáson, mert küzdeni akarunk a budapestiek érdekeiért.
A Fidesz olyan politikát erőltetett az országra ami messze van a normálistól
– Mindezek ellenére továbbra is zavar, hogy a vitáiknak nincs a pozitív tartományban mérhető hőfoka.
– Azért van ekkora egyetértés közöttünk, mert az ellenfelünk olyan messze áll tőlünk, hogy abból a távolságból, ahol a Fidesz van és annak árnyékában, a közöttünk lévő különbségek szinte nem is értelmezhetőek. Normális demokráciában a viták arra a 10%-ra fókuszálna, amiben a véleményünk különbözik, de a Fidesz olyan politikát erőltetett rá az országra, ami sajnos messze van a normálistól, ezért érezheti a hallgató, hogy a mi vitáink talán nem is olyan jelentősek. Én viszont azt gondolom, hogy a jó hír éppen az, hogy képesek vagyunk együtt gondolkodni.
Első nap, első döntés?
– A kérdést, amit felteszek, megkérdeztem Horváth Csabától is. Ha ön lenne Budapest új főpolgármestere, mi lenne az első teendője az első munkanapján?
– Azonnal kiírjuk azt az építészeti pályázatot, ami a főpolgármesteri hivatal udvarának átalakításáról szól. Megszüntetjük azt a parkolót, amely jelenleg Budapest legértékesebb telkén az önkormányzat dolgozóinak és politikusainak pakolójául szolgál és parkká alakítjuk. Ezzel képletesen és valósan is kinyitjuk a városházát, ahogy ez egyre több nyugat-európai városban is van. Ezzel létrejön egy olyan nyitott közösségi tér, ahol a város összes fontos fejlesztésével kapcsolatban informálódni lehet, ezzel egy időben behozzuk a városházára azokat a civilszervezeteket, amelyek segítik a város munkáját, amelyekkel együttműködésben dolgozunk. Ez a projekt önmagában is mutatja, milyen az a város, amiben én gondolkodom.
Mi a B-terv?
– Pontosan milyen is ez a város?
– Olyan, amelyik együtt lélegzik, együtt gondolkodik a városlakókkal. Az én gondolkodásmódom szerint egy XXI. századi városban nem az autóknak, hanem az embereknek csinálunk teret, ahol nem parkolók vannak, hanem zöld felület.
– Most, hogy felelt arra, mit tenne először, ha megnyerné a főpolgármester választást, lássuk a B-tervét Mi történik a személyes életében, ha veszít?
– Ha a zuglóiak támogatnak, folytatom az itteni polgármesteri munkámat, és mindent megteszek, hogy továbbléphessünk az eddigi jó kezdeményezéseinkkel, illetve, ha Horváth Csaba lesz az új főpolgármester, minden erőmmel támogatom majd a munkáját.
És ha Zugló megbünteti?
– Nem fél attól, hogy a zuglóiak esetleg megbüntetik, mert itt akarta hagyni őket és úgy gondolják, hogy ők bizony nem lesznek „ló helyett szamár”?
– Nem. Sok zuglói mondta, hogy sajnálná, ha elmennék, de a legtöbben támogatnak abban, hogy Budapest egészét is megváltoztassuk. A zuglóiak pontosan látják, hogy ha van végre egy új demokratikus folyamat, azt mindannyiunknak, így nekem is támogatnom kell. Ha úgy mondom el a véleményemet, hogy elindulok egy posztért, akkor úgy. Én egyébként pontosan azért nem tudok veszíteni ebben a versenyben, mert egy új pélaadó demokratikus folyamat egyik elindítója lehettem, én ugyanis több éve küzd azért, hogy legyen előválasztás. Tisztán folytatom tehát -ha megválasztanak- a munkám itt zuglóban. A Fidesz az elmúlt években az emberek félelmeire, jogos elégedetlenségeire alapozva politizált. Én olyan politikus vagyok, aki megszólítom az embereket, igyekszem feléleszteni a jobbik énjüket. Nem fogadom el azt, amit sokan hangoztatnak, hogy ennek az országnak olyan kormánya van, amilyet megérdemel. Nem. Szerintem az ellenzéknek az a dolga, hogy a társadalom bölcsebb, humánusabb, szolidárisabb részének politizáljon. Az előválasztás is jó eszköz ehhez, hiszen nagyon alkalmas arra, hogy új partnerséget alakítsunk ki az állampolgárokkal.
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek