Connect with us

Kiemelt hírek

További menekülő útvonalat akar magának a NER – Még egy adag betonnal erősítenék meg Polt Peter pozícióját

Megosztás

Nem tudni mit olvashat ki Orbán Viktor az állítólag naponta készülő újabb és újabb választási közvélemény-kutatásokból, de a reakciók sok mindent elárulnak. Legutóbb például legfontosabb  védelmi bástyájuk Polt Péter legfőbb ügyész szakmai túlélésének esélyét igyekeztek még jobban bebiztosítani.

Polt
Megosztás

Nem tudni, mit olvashat ki Orbán Viktor az állítólag naponta készülő újabb és újabb választási közvélemény-kutatásokból, de a reakciók sok mindent elárulnak. Legutóbb például legfontosabb védelmi bástyájuk, Polt Péter legfőbb ügyész szakmai túlélésének esélyét igyekeztek még jobban bebiztosítani.

Csak kétharmaddal lehetne Polt Pétert meneszteni

Az új törvénytervezetet a kormány megbízásából Varga Judit igazságügyi miniszter adta be. A két ellenzéki miniszterelnök-jelölt Dobrev Klára és Márki-Zay Péter is úgy látja, a kormány megijedt, ezért szeretnének módosítani a törvényen. Gulyás Gergely miniszter szerint a javaslat csupán pontosít, csak az eddig is ismert alkotmányos gyakorlatot foglalja jogszabályba. Az ATV Híradójának riportja. 2019-ben kétharmados többséggel választották újra Polt Pétert legfőbb ügyésznek. A poszt betöltéséhez már korábban is kétharmados parlamenti támogatásra volt szükség, azonban ahhoz, hogy leválthassák, eddig elég volt az egyszerű többség is. Ez azonban hamarosan megváltozik: a kormány ugyanis most egy olyan törvénytervezetet nyújtott be az Országgyűlésnek, ami alapján már csak kétharmados többséggel lehet leváltani a legfőbb ügyészt.

Az indoklás szerint azért szükséges kétharmadhoz kötni a legfőbb ügyész leváltását, hogy az igazodjon a megválasztáshoz szükséges kétharmados felhatalmazáshoz.

Már hasonló szabály érvényes az Országos Bírói Hivatal, a Kúria, az Állami Számvevőszék vezetőjére, és az alapvető jogok biztosának pozíciójára is

„Azt tudom üzenni, hogy bármennyire is úgy gondolják magukról, hogy csalafinták, az ellenzéki összefogás megállapodott abban, hogy az alaptörvényt és a sarkalatos törvényeknek azokat a részeit, amelyek alkotmányellenesek, mert kizárólag a Fidesz hatalmi céljait szolgálják, azokat egyszerű többséggel is el fogjuk söpörni”

– jelentette ki Dobrev Klára.

Az alkotmányozás kérdésében Márki-Zay Péter is csatlakozott Dobrev Klárához. Szerinte is ki kell mondani kormányváltás esetén, hogy többek között ez a törvénytervezet is alaptörvényellenes.

„Megijedtek. Azt látták, hogy a jelöltségemmel már az ő kutatásaik szerint is komoly esélye van a Fidesz leváltásának áprilisban, és még azokat is megpróbálják hatalomba tartva bebetonozni, és fölkészülni a kormányváltásra, akiket eddig bizonytalannak éreztek”

– vélekedett Márki-Zay Péter.

A Momentumnak már vannak elképzelései arról, hogyan válthatók majd le a bebetonozott politikusok.

„Az egyik az a vádkikényszerítés elve, ami azt jelenti, hogy az ügyészség nem emel vádat akkor a bíróság ezt a döntést felülbírálhatja, illetve a másik pedig a pótmagánvád intézménye, ami azt jelenti, hogy közpénzeket érintő korrupciós ügyekben egy intézményt felruházunk azzal a joggal, ilyen ombudsmani jellegű hivatalt, felruházunk azzal a joggal, hogy pótmagánvádként eljárást indíthasson”

Szigeti Flóra, a Momentum igazságügyi szakpolitikus.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kritikákra reagálva azzal védekezett, idézem: „amilyen többséggel keletkezik valakinek a megbízatása – a legfőbb ügyésznél ez eddig is kétharmados volt -, ugyanolyan többséggel lehet megszüntetni is a megbízatást.” Szerinte ez a törvénytervezet, csak az eddig is ismert alkotmányos gyakorlatot foglalja jogszabályba.

Kapcsolódó

Ebben az ügyben már biztosan meghátrált Polt Hadházy elől, de melyik is ez?

Polt

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük