Kerítésen innen
Őket fizetjük azért, hogy az egyetemek fenntartásáért felelős alapítványokban trónoljanak
A parlament ma megszavazta, hogy a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Dunaújvárosi Egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Testnevelési Egyetem alapítványi fenntartásba kerüljön.
A parlament ma megszavazta, hogy a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Dunaújvárosi Egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Testnevelési Egyetem alapítványi fenntartásba kerüljön.
Figyelmesen olvassa a neveket, később még szükség lehet rá, hogy emlékezzen!
A Mandiner birtokába került egy dokumentum, amelyben a kuratóriumok tagjainak névsorát tartalmazza. Többek között helyet kap:
- Süli János, a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter,
- Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter, a Fidesz EP-képviselője,
- Hegedűs Éva, a Gránit Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója,
- Merkely Béla rektor,
- Bedros J. Róbert, a Szent Imre Kórház főigazgatója, miniszterelnöki főtanácsadó lehet,
- Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. vezérigazgatója,
- Jellinek Dániel, a Hungarian Real Estate Financing Kft. alapítója,
- Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere,
- Drozdy Győző, a Telenor Magyarország vezérigazgató-helyettese,
- Schanda Tamás, az ITM miniszterhelyettese,
- Bárány László, a Master Good Kft. tulajdonosa, és
- Vida József, a Magyar Bankholding Zrt.
A teljes névsor itt.
Háttér…
Államiból alapítványi fenntartásba kerül számos felsőoktatási intézmény augusztustól az Országgyűlés keddi döntése értelmében, így ősztől már a hallgatók 70 százaléka folytathatja tanulmányait új modellben működő egyetemen. Mint kés a vajon, úgy ment át!
A parlament 134 igen, 59 nem szavazattal fogadta el
a Palkovics László innovációs és technológiai miniszter által benyújtott, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló sarkalatos törvényt. Emellett az Országgyűlés – szintén a kormány kezdeményezésére – létrehozott 16 alapítványt is, ebből 11 felsőoktatási intézmény fenntartója lesz.
A mostani döntés értelmében alapítvány működteti a jövőben
a szegedi, a dunaújvárosi, a pécsi, a nyíregyházi, a debreceni egyetemet, a Magyar Táncművészeti Egyetemet, az újonnan létrejövő Tokaj-Hegyalja Egyetemet, a Budapesti Gazdasági Egyetemet, a Testnevelési Egyetemet, a Semmelweis Egyetemet és a Rudolf Kalman Óbudai Egyetemet. Létrehoztak öt további alapítványt is egyéb célokra. Valamint nem alakul alapítványi formába, de a katolikus egyházhoz kerül az egri Eszterházy Károly Egyetem.
A közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló jogszabály összesen 32 alapítványt sorol fel, ezek közül 21 felsőoktatási intézmény fenntartója.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára a törvényjavaslat általános vitájában az elmúlt időszak tapasztalatai és a most létrejövő alapítványok miatt nevezte szükségesnek, hogy egységes kódexben határozzák meg a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó szabályokat.
Schanda szerint a modellváltás nem új dolog, egy 2016-os stratégiát hajtanak végre
A versenyképesebb, a gazdasághoz közelebb álló működési forma az államtól függetlenebb, autonóm szervezeti struktúrát teremt, a vagyon pedig garantálja a pénzügyi autonómiát
– érvelt.
Ez az alapítványi forma egy sajátos magánjogi jogalany, amely az oktatáson túl olyan közfeladatokra is alapítható, mint a kultúra, a hagyományőrzés, a tehetséggondozás, a nemzeti kultúra megőrzése, az örökség- és a klímavédelem, az épített és természeti környezet védelme. Az alapítvány létrehozásakor az alapítónak biztosítania kell legalább 600 millió forintnak megfelelő vagyont. Az állami költségvetés tervezésekor pedig “előresorolt tényező” ezen alapítványok finanszírozási feltételeinek a biztosítása.
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
4 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek
csipetke
2021.04.27 18:00 at 18:00
Ahhoz, hogy ezt megtehessék, kellett valami jogi csűrcsavar, vagy elég volt a fidesz kétharmada, és a különleges jogrend? Ahogy olvastam valahol, hogy a jogászok már most dolgoznak azon,hogy ezt a sok aljadék, szemét dolgot, amit a fidesz megtett, „vissza lehessen csinálni”. Valószínűleg tudják, hogy ez már a végjáték, és igyekeznek a főbb seggnyalóknak tuti helyet csinálni a kuratóriumokban, alapítványokban.
A fidesz olyan szinten tönkretette az országot, hogy az új vezetésnek fel kell kötnie a gatyát, ha ezt a lepusztított, lerabolt országot fel akarja zárkóztatni. Nehezen fogjuk kiheverni a fidesz 12 évnyi garázdálkodását
Pingback: Gábor György: Az ősmagyarok, akiknek a fideszesek nagy szakértői, a nyugati világot fosztogatták, ezek azonban idehaza, a saját országukat rabolják ki! - Városi Kurír
Pingback: A modellváltó egyetemek küldetése, hogy Magyarország lokomotívjaiként húzzák előre a gazdaságot - Városi Kurír
Pingback: Ön szerint a háborús helyzet, vagy a forintárfolyam indokolta a miniszterek brutális fizetésemelését? - Városi Kurír