Connect with us

Kerítésen innen

Ónodi-Szűcs eü. államtitkár vagy hülye, vagy egyszerűen csak hazug

Ónodi-Szűcs: Nincsen olyan gond vagy feszültség az egészségügyben, amit ez a kormány hozott volna létre
Megosztás

Ónodi-Szűcs Zoltán, az emberminisztérium egészségügyért felelős államtitkára, a Magyar Idők szerint egy konferencián beszélt, a hazai egészségügy állapotáról.

Hol él?

Az államtitkár valószínűleg „elfelejtette”, hogy 2010-óta az Orbán-kormány vezeti Magyarországot. „Csak” ezzel magyarázható, amit az egészségügy helyzetéről mondott:

„Nincsen olyan gond vagy feszültség az egészségügyben, amit ez a kormány hozott volna létre, a kérdés az, mit tudtak kezdeni mindazzal a problémahalmazzal, amelyet 2010-ben megörököltek .”

Ónodi- Szűcs Zoltán az elmúlt nyolc év legfontosabb eredményeit is felsorolta:

„miközben folyamatosan csökken az orvos elvándorlás, emelkedik a rezidens orvosok ösztöndíjprogramjában részt vevők száma. Ez utóbbi annak is köszönhető, hogy az állam átvállalta a kórházaktól a szakvizsgára készülő orvosok bérezését, így több fiatalt tudnak foglalkoztatni az intézmények. Jelenleg 1039 olyan fiatal kolléga van, aki már ösztöndíjas, és ezzel együtt vállalta, hogy amennyi időt így tölt, ugyanannyi ideig nem megy külföldre dolgozni.”

Az „elmúlt hét év” tette fizetőssé az egészségügyet – de nem „bőszül” a magyar

Teljes sikerként elkönyvelve számolt be az egészségügyi bérekről:

„az államkincstár által finanszírozott intézményi körben 2017 végén több mint 754 ezer forint volt az orvosi és 317 ezer forint a szakdolgozói havi bruttó átlagbér, hozzátéve ugyanakkor, hogy természetesen nagy ebben a szórás.”

Cser Ágnes: akinek nem tetszik az egészségügyi helyzet, továbbállhat!

Egy „kicsit” narancssárgának tűnnek ezek a számok, persze: „a szórás”…

Állítása szerint az egészségügyi szakellátás működtetésére szolgáló, úgynevezett gyógyító-megelőző kassza 2002 és 2010 között reálértéken 4,3 százalékkal, 2010 óta 32,2 százalékkal nőtt, és az idén már 1196,2 milliárd forint jut erre a célra.

Komoly eredménynek tartotta:

„Elindult az egységes egészségügyi informatikai rendszer, és a receptek felét már elektronikus úton írják fel az orvosok .”

Talán a legmegdöbbentőbb állítása az volt, hogy minden ellenkező híreszteléssel szemben radikálisan csökkentek a műtéti várólisták. Míg 2012-ben több mint 70 ezren vártak valamilyen beavatkozásra, ma már alig több mint húszezren.

Megbecsülés helyett a kormány listázza az egészségügyi dolgozókat?

A mondandóját összefoglalva elmondta:

„Mindebből világosan látszik, hogy a Fidesz-kormány honnan indult és hová tart. Az irány jó.”

Az államtitkár termelési jelentésének mondanivalóját árnyalja, Kincses Gyula, egészségpolitikus véleménye, amely egy korábbi 168 órában jelent meg, de ma is aktuális:

„Az a Lázár János által állandóan emlegetett 500 milliárd forint, amely egyébként még a Gyurcsány-kormány döntése alapján uniós pénzből áramlott az egészségügybe, a szakmai szabályozás és érdekeltségi rendszer átalakulásának elmaradása miatt nem szolgálta jól az eredetileg megfogalmazott célokat.” /……./ „Ami pénzt pedig most beletettek, az nem több, mint a szükségesnél sokkal kisebb béremelés fedezete, de ettől a kórházaknak még az adósságállománya sem csökken. Ettől tehát nem változik meg az állapot, amelyre néhány, Angliából hazatért fiatal orvos rácsodálkozott, és a közvélemény előtt tette fel a kérdé­­seit. Micsoda? Itt nincs kézfertőtlenítő? Nincsenek egyes betegségekre lebontott szakmai protokollok, helyettük az van, amit a „főorvos úr” éppen kitalál? Nem operálhatok, mert a „főorvos úr” akar mindent a hálapénz miatt? Akkor hogyan tanulom meg a szakmát? Hiszen ez tarthatatlan! Igen, az egész tarthatatlan.”

A magyar egészségügy tényleges helyzetéről valamennyiünknek vannak élményei.

Megemlítjük még, hogy tavaly év végén a kormány 600 milliárd forintot szórt szét pár hét alatt egyházak és fociakadémiák támogatására, ez pont az az összeg, amit minden év elején be kéne tenni az egészségügybe.

Rüh-ügy után patkány-frász a kórházban

A kormány több vezetője szerint a magyar egészségügy szinte már világszínvonalú. Kisebb hibákkal….

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük