Connect with us

Kerítésen innen

A tanár-diák tüntetésről nem, a szankciókról, a lehetséges ársapka-bővítésről, az unió hibás döntéseiről annál többet beszélt Orbán a Kossuthon

Megosztás

„Mindenki idegesebb volt a szokásosnál a legutóbbi brüsszeli csúcson” – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő a Kossuth Rádiónak adott interjúban péntek reggel. Szerinte a józan ész azt diktálja, hogy béke legyen Oroszország és Ukrajna között, ez pedig előbb-utóbb teret nyer Nyugaton is.

Megosztás

„Mindenki idegesebb volt a szokásosnál a legutóbbi brüsszeli csúcson” – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő a Kossuth Rádiónak adott interjúban péntek reggel. Szerinte a józan ész azt diktálja, hogy béke legyen Oroszország és Ukrajna között, ez pedig előbb-utóbb teret nyer Nyugaton is.

Ami Orbán szerint a lényeg….

Úgy vélte, hosszú évekig elhúzódó harcokat jelent az az álláspont, amely szerint a háborúnak mindenképpen valamelyik fél győzelmével kell befejeződnie. Ennek alapján arra számít, hogy a béke melletti elköteleződés erősödik majd Európában is.

Brüsszel és a pénz viszonya kaotikus, nehezen átlátható (…) óvatosan kell kezelni a Brüsszel által bejelentett számokat és költségeket. Azokat ugyanis – szerinte – gyakran úgy számolják, hogy mennyi pénzt mozgatnak meg, végül pedig kiderül, hogy a gyakorlatban tizedannyi pénz sincs a kasszában.

Az interjúban arról is beszélt, hogy a háború költségei között nagy tételt jelent a fegyverekre szánt pénz (ez nem igényel újabb befizetést a tagállamoktól, 9 milliárd euró el van különítve erre), az újjáépítés költsége (megbecsülhetetlen mekkora összeg, de jelentős tétel lenne), valamint a működéshez szükséges pénz. Ukrajnának nagyjából 5 milliárd euróra lenne szüksége havonta – mondta a miniszterelnök, aki szerint azt minden országnak el kell döntenie, hogy mennyit akar majd az újjáépítésbe beleadni, valamint hogy milyen feltételekkel.

„Ha energiáról beszélünk, két kérdésről beszélünk: van-e, és hogy elegendő-e”

– fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint jelenleg kevesebb érkezik Európába a szükségesnél. Most szerinte átmenetileg alacsonyabb a gáz ára, de hamarosan, amikor fogy a tározókban felhalmozott tartalék, ismét emelkedhet.

Újabb leg….

Magyarország olyan szerződéseket kötött, amelyek garantálják, hogy rendben legyen az ellátás – tette hozzá. Az Északi Áramlatot szerinte terrorista akció tette tönkre, de a Törökországon keresztül érkező vezetéket „megvédjük”. „Nem engedjük, hogy azt a csövet bárki is tönkretegye”.

Az uniós gázársapkáról szólva kifejtette, hogy

Magyarország ügyesebben szerzi be a gázt egyedül, mintha másokra várna, ezt a képességet pedig indokolatlan lenne feladni. Magyarország ma el tudja magát látni gázzal, a nyugatiak nem. Miért kellene velük összeállni, hogy közösen szerezzünk be? Azzal csak rosszul járnánk

– mondta, sikerként értékelve, hogy végül nem lett kötelező érvényű a tagállamokra nézve a közös gázbeszerzés. A kötelező szolidaritás szerinte a következőt jelentené:

„te, aki ügyesebben csináltad (a gázbeszerzést), most add ide a betárolt mennyiség x százalékát. Ha akarom, ha nem, oda kellene adni, ez lenne a kötelező szolidaritás. Na ebből nem kérünk, közös lónak túros a háta”.

„Ami kötelező az Unióban, az általában rossz a magyaroknak”

Több alkalommal is megismételte, hogy a szankciók magas energiaárakat okoznak, ezek pedig megjelennek a boltok áraiban is. Ha nem lennének szankciók, akkor az infláció legalább a felére csökkenne – jegyezte meg. Orbán Viktor azt is mondta, hogy lesznek újabb termékek, amelyek esetében ársapkát vezetnek be. Részleteket azonban nem közölt, így nem tudni, pontosan mely termékekre terjesztenék ki az intézkedést. Döntés a következő hetekben várható. „Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az inflációt csökkentsük” – jegyezte meg.

Szerző