Connect with us

Ez a nap

Trump nem legalizálja a fiatal bevándorlók helyzetét 

Trump amerikai elnök
Megosztás

Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte: lezártnak tekinti az Egyesült Államokba illegális bevándorlóként érkezett, de már ott felnőtt, úgynevezett DACA-fiatalok helyzetéről folyó vitát, és nem legalizálja e fiatal bevándorlók státusát. 

Az elnök, aki szokása szerint Twitter-bejegyzésben tudatta álláspontját, megjegyezte azt is, hogy az amerikai-mexikói határon a helyzet egyre veszélyesebb.

Trump, miután boldog húsvétot kívánt, leszögezte, hogy a határövezetben a határőrök „a nevetséges liberális (demokrata) törvények miatt” nem tudják megfelelően ellátni a munkájukat. A Mexikó felől érkező illegális bevándorlókra és kábítószer-kereskedőkre célozva Trump azt írta: „karavánokban jönnek, a republikánusoknak be kell vetniük a nukleáris megoldást, hogy most kemény törvényeket fogadjanak el”. Majd hozzátette: „Nincs többé DACA-egyezség!”.

A „karavánok” kifejezést Trump azt követően használta, hogy a Fox televízióban vasárnap terjedelmes riportot sugároztak arról, hogy többnyire hondurasi, El Salvador-i és guatemalai migránsok „karavánokban” lépték át a mexikói határt, és tartanak az Egyesült Államok felé, feltételezhetően illegálisan akarnak belépni, vagy menedékjogot kérnek. A riport szerint az elmúlt napokban ezer-ezerötszáz közép-amerikai lépte át a mexikói határt, és – a Fox által „menekültkaravánnak” nevezett – tömeg bevándorlását a Pueblo Sin Fronteras nevű amerikai csoport szervezi.

Donald Trump emellett ismét felvetette, hogy Washington esetleg felmondja az éppen újratárgyalás alatt álló Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA).

A Késleltetett Cselekvés a Gyermekkorban Érkezettekért (DACA) programot az előző elnök, Barack Obama hívta életre 2015-ben, és azon fiataloknak nyújt oltalmat a kitoloncolás ellen, akiket illegális bevándorlóként érkező szüleik hoztak kisgyermekként az Egyesült Államokba, s aztán ott is nőttek fel. A programban részt vevő, mintegy 800 ezer fiatal jogszerűen tartózkodhat, tanulhat és vállalhat munkát az Egyesült Államokban.

Donald Trump korábban a DACA-program megszüntetését helyezte kilátásba, majd az idén március végéig adott határidőt a törvényhozóknak arra, hogy megállapodjanak egy olyan átfogó bevándorlási törvényben, amely magában foglalja a DACA-fiatalok sorsának rendezését is. Trump azonban a demokrata törvényhozóknak teendő engedményért cserében az amerikai-mexikói határon építendő fal finanszírozását kérte. Ilyen megegyezés azonban a törvényhozásban a megadott határidőig nem kovácsolódott ki.

Amerikai sajtójelentések szerint a mexikói elnökválasztás esélyes jelöltje, Andrés Manuel López Obrador vasárnap az amerikai-mexikói határ közelében indította el választási kampányát, és azt hangoztatta, hogy amennyiben ő nyeri a július elsején tartandó voksolást, keményebben lép majd fel Trumppal szemben. Egyúttal tiszteletet követelt a mexikóiaknak Washingtontól.

Növekszik Trump népszerűsége

Valamennyi mérvadó amerikai közvélemény-kutató intézet szerint növekszik Donald Trump elnök népszerűsége.

A chicagói székhelyű RealClearPolitics portál, amely közvélemény-kutatási adatokat és elemzéseket közöl, összevetette a 15 legfontosabb amerikai intézet felméréseit. Ezekből az derül ki, hogy Donald Trump elnök elfogadottsága lassan, de folyamatosan erősödik.

A Pew intézet március 7. és március 14. közötti időszakban végzett mérése szerint 42 százalékos volt az elnök népszerűsége, ugyanezt az arányt mérte a New York-i Marist főiskola közvélemény-kutatója. Az NBC televízió által készíttetett felmérés ugyanezen időszakban 43 százalékos népszerűséget mutatott ki. A március 18. és március 21. közötti napokban pár százalékponttal ugyan, de tovább emelkedett az elnök elfogadottsága. Noha a Gallup 39 százalékot mért, a CNN hírtelevízió és az RRSS közvélemény-kutató közös felmérése 43 százalékot mutatott, a Reuters hírügynökség és az Ipsos 44 százalékot, a Fox televízió 45, a Rasmussen pedig 46 százalékot.

Az elnöksége első száz napján készített közvélemény-kutatások szerint Donald Trumpot a megkérdezettek átlagosan 42 százaléka támogatta, ám a későbbi felmérések népszerűségvesztést rögzítettek. 2017 decemberében például a CNN által megkérdezettek körében 35 százalékos volt az elnök támogatottsága. Ugyanakkor éppen a CNN jegyezte meg, hogy Trump jelenleg mért népszerűsége csupán 4 százalékkal marad el Ronald Reagan és Barack Obama hasonló időszakban mért népszerűségétől.

Kellyann Conway, a Fehér Ház egyik tanácsadója a Fox televízióban a lassú emelkedést azzal magyarázta, hogy a sajtó egy része folyamatosan „agresszívan jelzi előre, hogy Trump elnök bármelyik döntése nyomán valami tragikus dolog történik majd, de ez soha nem következik be”. Hozzátette, hogy az emberek nem bíznak a sajtóban, ezért nem az elemzőkre, hanem a saját tapasztalataikra hallgatnak.

(Forrás: MTI)

Kapcsolódó:

A mexikói elnök összeveszett Trumppal, még a washingtoni útját is lemondta

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük