Kerítésen innen
Merre tovább alapellátás? – háziorvosok a „hogyan továbbról”….
Csütörtökön a háziorvosokat is bevonták az egészségügy átalakításáról szóló konzultációba, bár a különböző szervezetek már régóta kijelölték a politika számára azt az utat, amelyen előreléphetne a háziorvosi rendszer – írta a Medicalonline.
A mi bőrünkre megy….
Az elmúlt hetekben a szakpolitika több szervezettől is javaslatokat kért az alapellátás átalakítását illetően. Ötleteit megfogalmazta a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Háziorvosi Csoportja, a Háziorvosok Online Szervezete (HAOSZ), a praxisközösségben dolgozó alapellátók képviselői, és számos, a szaktárcától és az egészségügyért felelős államtitkárságtól érkező kérdésre adott választ az Egészségügyi Szakmai Kollégium Háziorvosi Tagozata és Tanácsa. Az általuk felvetett problémák is visszaköszönnek a háziorvosoknak most kiküldött online kérdőívben.
Nem kérnek államosítást, de központi koordinációt igen
Amikor a MedicalOnline elsőként megírta, hogy az egészségügy átalakítási munkálataiba bevont Belügyminisztérium az alapellátás államosításában is gondolkodik, a HAOSZ közleményt adott ki, amelyben azt írták, hogy a sajtóban megjelenő hírek csupán az indulatok generálását szolgálják; kifejtették azt is, hogy a szervezet elveti az államosítás gondolatát, az alapellátás fejlesztése szerintük kizárólag úgy képzelhető el, ha a praxisok megőrzik az önállóságukat.
Ne non-stop rendelés legyen az ügyelet!
Számos jogszabályi hiátus terheli az alapellátást, így többek között hiányzik annak a definíciója is, hogy milyen esetekben kell rendelkezésre állnia a háziorvosi ügyeleteknek – a lakosság pedig ennek megfelelően veszi igénybe a szolgáltatást, azaz a rendelési idő meghosszabbításaként tekint rá. Az ügyelet kérdését az Emmi és a Belügyminisztérium online kérdőívében is feszegetik.
Nem vállal ügyeletet a háziorvosok több mint fele,
ami érthető is, hiszen a másutt elérhető ügyeleti óradíjak töredékéért kellene ellátniuk ezt a feladatot. Bár a kötelező ügyeleti kialakítását egyetlen szervezet sem támogatja, például a HAOSZ szerint finanszírozási ösztönző bevezetésével el lehetne érni, hogy több háziorvos vegyen részt benne.
Siránkozva nem lehet „eladni” a hivatást
Valamennyi szervezet javaslatcsomagjában hangsúlyosan szerepel a képzés megújításának szükségessége, a kompetenciák kiszélesítése. A hatásköri listák újragondolását a kollégiumi tagozat is kiemelten fontosnak tartja, hiszen számos olyan feladatot sorolnak most a járóbeteg-szakellátáshoz, amelyet az alapellátás szintjén is tudnának kezelni az orvosok.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja.
Szerző
Friss
- Vasárnap 2/3-os Fidesz győzelem az időközi választáson – Mosonmagyaróvárba beletörött a bicska
- Bilincs kattant a ‘zöldfestékes’ rongáló csuklóján
- VSquare: újabb részletek a TEK-túráról, amikor Orbán-ukázra Dodikért mentek Banja Lukába
- Ha számít Önnek, hogy Orbánék normálisnak tartják-e, olvassa a kritériumokat Horn Gábor olvasatával fűszerezve
- Megvezették a Viszkist, nagy bajban van Ambrus Attila
- Szesztilalom 4.0 – A kádári időszak végén reggel 9 előtt nem is lehetett szeszt venni
- Az ezer milliárd dolláros kérdés
- ‘Örkény utolsó egypercese, ami 15 éve tart’ – véleményezte egy hozzászóló az ‘idilli sétahajózást’ és rendőrségi körítését
- Szia, polgár! Fidesz-listafrissítés indul! – Újabb nemzeti és konzultáció a kíváncsi kormány előadásában….
- Akárcsak Budapesten – Tüntetés Amerika-szerte a Trump-Musk tandem ellen