Kerítésen innen
Merre tovább alapellátás? – háziorvosok a „hogyan továbbról”….
Csütörtökön a háziorvosokat is bevonták az egészségügy átalakításáról szóló konzultációba, bár a különböző szervezetek már régóta kijelölték a politika számára azt az utat, amelyen előreléphetne a háziorvosi rendszer – írta a Medicalonline.
A mi bőrünkre megy….
Az elmúlt hetekben a szakpolitika több szervezettől is javaslatokat kért az alapellátás átalakítását illetően. Ötleteit megfogalmazta a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Háziorvosi Csoportja, a Háziorvosok Online Szervezete (HAOSZ), a praxisközösségben dolgozó alapellátók képviselői, és számos, a szaktárcától és az egészségügyért felelős államtitkárságtól érkező kérdésre adott választ az Egészségügyi Szakmai Kollégium Háziorvosi Tagozata és Tanácsa. Az általuk felvetett problémák is visszaköszönnek a háziorvosoknak most kiküldött online kérdőívben.
Nem kérnek államosítást, de központi koordinációt igen
Amikor a MedicalOnline elsőként megírta, hogy az egészségügy átalakítási munkálataiba bevont Belügyminisztérium az alapellátás államosításában is gondolkodik, a HAOSZ közleményt adott ki, amelyben azt írták, hogy a sajtóban megjelenő hírek csupán az indulatok generálását szolgálják; kifejtették azt is, hogy a szervezet elveti az államosítás gondolatát, az alapellátás fejlesztése szerintük kizárólag úgy képzelhető el, ha a praxisok megőrzik az önállóságukat.
Ne non-stop rendelés legyen az ügyelet!
Számos jogszabályi hiátus terheli az alapellátást, így többek között hiányzik annak a definíciója is, hogy milyen esetekben kell rendelkezésre állnia a háziorvosi ügyeleteknek – a lakosság pedig ennek megfelelően veszi igénybe a szolgáltatást, azaz a rendelési idő meghosszabbításaként tekint rá. Az ügyelet kérdését az Emmi és a Belügyminisztérium online kérdőívében is feszegetik.
Nem vállal ügyeletet a háziorvosok több mint fele,
ami érthető is, hiszen a másutt elérhető ügyeleti óradíjak töredékéért kellene ellátniuk ezt a feladatot. Bár a kötelező ügyeleti kialakítását egyetlen szervezet sem támogatja, például a HAOSZ szerint finanszírozási ösztönző bevezetésével el lehetne érni, hogy több háziorvos vegyen részt benne.
Siránkozva nem lehet „eladni” a hivatást
Valamennyi szervezet javaslatcsomagjában hangsúlyosan szerepel a képzés megújításának szükségessége, a kompetenciák kiszélesítése. A hatásköri listák újragondolását a kollégiumi tagozat is kiemelten fontosnak tartja, hiszen számos olyan feladatot sorolnak most a járóbeteg-szakellátáshoz, amelyet az alapellátás szintjén is tudnának kezelni az orvosok.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja.
Szerző
Friss
- Kis nyugdíjból kis védettség – A téli szezonra 140 ezer forintra rúg az ajánlott oltások ára
- Hallott már ilyet? Novák Előd magzatvédő dalpályázatot hirdetett, aminek már győztese is van
- Hángérien szafari – Újabb fincsaságok a Mészáros-zebrák ügyében
- Mondhat amit akar Lázár János, itt a MÁV agóniájának újabb jele
- Időjárás: végülis december van, vagy mi a szösz – Karácsonyi előrejelzés
- Juszt László erkölcsi leckéje Novák Katalinnak
- Egy hozzászóló: „a választási törvényt, alkotmányt gond nélkül megváltoztatják, ácskapcsos-hóhérok meg köztünk élhetnek”
- Egy igazán fontos horoszkóp: ilyen szülő vagy – Fogadd el, vagy változtass, rajtad áll
- Orbán békegalamb-szárnyai újabb csapdosásba kezdenek – ha egyáltalán lankadtak valaha
- Vasvári Csaba: nem a bíró privilégiuma a bírói függetlenség, hanem a polgároknak a joga