Kerítésen túl
A csehek beintettek Orbánnak és kiállnak Merkel mellett
Az európai pénzek kifizetését Magyarország és Lengyelország hétfőn vétózta meg. Budapest és Varsó lépésének indokaként közölte: nem értenek egyet azzal, hogy az európai pénzek kifizetését a jogállamiség elveinek betartásához kössék.
Tomás Petrícek cseh külügyminiszter
bízik abban, hogy az európai uniós költségvetési keretet és a helyreállítási alapot érintő vita nem hátráltatja majd az európai pénzek kifizetését az egyes tagállamoknak. A cseh diplomácia vezetője erről szerdán a Prágai Európai Csúcstalálkozó elnevezésű internetes videókoferencián beszélt. A jogállamiság elvét Tomás Petrícek az Európai Unió egyik alapértékének nevezte.
„A helyzet azt mutatja, hogy nem mindig érthetünk egyet visegrádi partnereinkkel. Csehország számára a német elnökség által elért kompromisszum teljes mértékben elfogadható”
– jelentette ki a szociáldemokrata párti cseh külügyminiszter, akinek szavait a közszolgálati cseh hírtelevízió idézte.
Az Európai Unió nemcsak az egyes tagállamok közötti tranzakciókról szól
– fejtette ki Petrícek -, hanem az értékekről és az elvekről is, amelyek egyike a jogállamiság elveinek tiszteletben tartása.
Arról is szól, hogyan ellenőrizzük a közpénzek felhasználását. Az összes tagállam adófizetőinek a pénzéről van szó, a jogállamiság tisztelete a pénzük védelmét is jelenti
– mutatott rá Tomás Petrícek.
Számunkra nagyon fontos annak a módnak a megtalálása, hogy hogyan tudjuk a helyzetet feloldani
Úgy vélem, hogy végül Lengyelországnak és Magyarországnak is szüksége van a koronavírus-járvány szociális és gazdasági következményeinek áthidalására
– vélekedett a cseh tárcavezető.
Közös érdek, hogy mielőbb elfogadjuk a helyreállítási alapot és a közös költségvetési keretet is
– jegyezte meg Petrícek.
A vétó nem jelenti a tárgyalások végét
– jelentette ki a konferencián Ivan Korcok szlovák külügyminiszter. Úgy vélte: ezért nagyon fontos, hogy az európai uniós tagállamok vezetői mihamarabb személyesen is találkozhassanak, és ne csak videokonferenciák keretében beszéljenek egymással.
Ivan Korcok egyetértett cseh kollégájával
abban, hogy a jogállamiság az Európai Unió egyik alapelve. Szerinte nagyon szerencsétlen lenne, ha a jogállamiság elve megosztaná az Európai Uniót.
Ez az elv mindannyiunkra alkalmazható. Jogállamiság nélkül nem lesznek pénzátutalások a tagállamok között, és nem lesz szolidaritás sem
– jegyezte meg a szlovák miniszter.
Ezért vétózott Magyarország – Orbán Viktor nyilatkozata
Orbán Viktor kormányfő az MTI-nek küldött egy nyilatkozatot arról, hogy miért vétózott Magyarország az uniós költségvetésnél, Kovács Zoltán nemzetközi kormányszóvivő pedig a Twitteren osztotta meg ennek angol változatát szerda reggel.
A nyilatkozatban lényegében azzal érvel a kormányfő, hogy azért vétózott,
mert a kormány migrációs politikája miatt a jogállamisági feltételekkel akarnak büntetni, zsarolni az uniós vezetők, amit ő nem hagy és a nyilatkozat végén vázolt egy lehetséges kiutat a patthelyzetből (az uniós szerződés módosítását, ami szintén egyhangúságot igényel a tagállamok között, így rövid távon biztosan nem lehet valódi megoldás).
Szerző
Friss
- A javak jellegének megváltozása
- ‘Mintha-ország’, ahol bevesszük, hogy a Louvre és a mellette álló bevásárlóközpont „rokon-helyek’
- Szkeptikusok társasága: elstartolt a ‘Laposföld’-kampány
- Ha egyszer Orbán Viktor valamit akar, annak úgy kell lenni – Lenyomták Gödöllőt is
- Horoszkóp-bubusok: ez nem áprilisi tréfa!
- ‘Sulyok Tamás ma végleg elvesztette köztársasági elnök jellegét’ – Aki esetleg nem tudná, Ő a magyar köztársasági elnök
- Lázár János tíz vállalásából kettő teljesül április 1-jére – Értik: ‘április 1-re’
- Debrecen vezetésének prioritása: az ételosztás és Bruti fellépése nem támogatandó – Frissítve!
- ‘A rafkós külföldiek’ visszaélnek Orbán Viktor bizalmával – Emberismeretből erős 1-es!
- ‘Közmunkások jelenléte kötelezően ajánlott’ – kommentelték Orbán, a sámli és a testőrök országjárását