Connect with us

Kerítésen innen

Frissítve! A CEU Bécsbe költözik, mert a kormány nem hajlandó aláírni a megállapodást New York állammal

Megosztás

Az aláírás megtagadását a kormány az amerikai nagykövettel közölte. Ha decemberig semmi nem változik, a CEU egyetem felmenő rendszerben Bécsbe költözik.

CEU
2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

FRISSÍTÉS:

CEU: ha nincs megoldás decemberig, az új hallgatók Bécsben kezdenek

Ha december elsejéig nem sikerül megoldást találni a Közép-Európai Egyetem (CEU) körül kialakult helyzetre, a felsőoktatási intézmény amerikai akkreditációjú mester- és doktori programjaira jelentkező új hallgatók a 2019/20-as tanévtől a CEU bécsi kampuszán tanulnak majd – jelentette be az intézmény vezetője csütörtökön Budapesten.

Michael Ignatieff elnök-rektor a sajtótájékoztatón kiemelte: a kuratórium döntése december elsején válik hatályossá, remélik, addig mégis sikerül megoldást találni, és az intézmény képzései maradhatnak Magyarországon. Ha viszont nem találnak megoldást, akkor Bécsbe költöznek, mivel nem tudnak legálisan tovább működni Budapesten – jelezte. Azok, akik megkezdték tanulmányaikat, itt fejezik be, és költözés esetén is a lehető legtöbb oktatási, kutatási tevékenységet szeretnék a magyar fővárosban tartani – tette hozzá.

A CEU teljesítette a magyar kormány által támasztott feltételeket

A magyarországi ellenőrzésen megállapították, hogy megfelelnek az elvárásoknak, és az Amerikai Egyesült Államokban folytatott akkreditáció során is jelezték, hogy eleget tettek a kötelezettségeknek. Mégis az a jelzés érkezett hozzájuk néhány hete az amerikai nagyköveten keresztül, hogy a magyar kabinet nem akarja aláírni az előkészített nemzetközi egyezményt – közölte az elnök-rektor.

Hangsúlyozta: szeretnének megfelelni a magyar törvényeknek, és Budapesten maradni.

Az intézményvezető kérdésre válaszolva elmondta: Soros György részt vett az esetleges költözésről szóló kuratóriumi ülésen. Személyét az egyetem tiszteletben tartja, „tiszteli, csodálja”, megköszöni támogatását, de az alapszabályukkal ellentétes lenne, ha tőle függnének – fogalmazott.

Kitért arra is, hogy múlt héten volt egy találkozója az intézmény vezetőségének több magyar tisztségviselővel, de nem sikerült kielégítő eredményeket elérniük. A CEU szívesen fogadná a további megbeszéléseket, ugyanakkor azt szeretnék, ha Magyarországon működő amerikai intézményként elismernék akadémiai szabadságukat.

Alkotmányossági aggályok

Szavai szerint az amerikai kongresszus számára is fontos lenne, hogy megmaradhassanak Budapesten.

Emlékeztetett: felkérték az Európai Bizottságot és az Európai Bíróságot, hogy vizsgálja meg a lex CEU-t, amellyel összefüggésben álláspontjuk szerint alkotmányossági aggályok merülnek fel. Egyelőre választ nem kaptak, remélik, ha őket védő döntés születik, azt a magyar kormány tiszteletben tartja. Ugyanakkor ezt nem várhatják meg, tovább kell lépniük.

Jelezte, hónapok óta tervezik a bécsi kampusz létrehozását, amelyet akkor is működtetnének, kibővítve lehetőségeiket, ha szabad intézményként maradhatnak Magyarországon.

Liviu Matei rektorhelyettes arról beszélt, hogy egy esetleges költözés mintegy kétezer embert érintene.

Enyedi Zsolt magyar ügyekért felelős rektorhelyettes kiemelte: a nemzetközi tudományos élet képviselői és a magyar emberek is támogatják tevékenységüket. Kijelentette: továbbra is azt gondolják, hogy a magyar kormány és a CEU között a viszony rendezhető.

Kormányszóvivő: a CEU bejelentése egy Soros-féle politikai blöff

A kormány szerint a Közép-Európai Egyetem (CEU) bejelentése, hogy az amerikai diplomák kiosztását Bécsbe költöztetik, egy „Soros-féle politikai blöff” – mondta a kormányszóvivő csütörtökön, a CEU sajtótájékoztatójára reagálva.

Kovács Zoltán úgy fogalmazott, a Közép-Európai Egyetem „ezelőtt is, ma is és véleményünk szerint a jövőben is” Magyarországon fog működni.

MSZP: a CEU kivonulásának Magyarország lenne az egyetlen vesztese

Az MSZP szerint politikai üldöztetés az, ami a CEU-val történik, az intézmény kivonulásának pedig Magyarország, a magyar felsőoktatás lenne az egyetlen vesztese. A szocialisták felszólították a kormányt, tartsa be a saját maga által hozott törvényt és ismerje el az egyetem működésével összefüggő államközi megállapodást.

Hiller István, az Országgyűlés szocialista alelnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a CEU ügyéhez a szakmaiságnak semmi köze, egy politikai támadás szülte kényszerdöntés az, amit az egyetem rektora ismertetett.

Emlékeztetett arra, hogy Bécs mellett Vilnius is jelezte, készek a CEU-t befogadni, ha el kell hagynia a magyar fővárost.

Nem az a kérdés, hogy a CEU működhet-e Európában, hanem az a kérdés, Magyarország és a magyar felsőoktatás meg tud-e tartani egy nemzetközileg elismert intézményt – foglalta össze.

A volt oktatási miniszter felidézte, 2017 tavaszán a felsőoktatási törvény módosításával döntött a kormányzó többség arról, hogyan kell működnie Magyarországon egy felsőoktatási intézménynek. Mindenki, aki ért a felsőoktatáshoz és a jogalkotáshoz, pontosan tudta, a döntés a CEU tevékenységének korlátozásáról szól.

Barbár politika

Hiller István elmondta, szakmailag és jogilag megalapozott, továbbá minden tekintetben megfelel a magyar felsőoktatási törvénynek a Közép-Európai Egyetem és a New York állambeli Bard College közötti – New York állam által elismert – megállapodás, amelyet a magyar kormány nem hajlandó aláírni.

Szerinte a megállapodást azért is el kellene ismernie a kormánynak, mert 1956-ban ez az amerikai felsőoktatási intézmény volt az, amely a legtöbb magyar egyetemi hallgatót befogadta.

Kitért arra, hogy 15 Nodel-díjas és 120 egyetem fejezte ki tiltakozását a CEU ügye miatt. Barbár politika az, amely miatt egy magas színvonalon működő egyetemnek el kell költöznie Magyarországról – hangoztatta.

LMP: politikai leszámolás zajlik a CEU ellen

Abszurdnak és álszakmainak tartja a kormány felvetéseit a Közép-európai Egyetemmel (CEU) kapcsolatban Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője, aki szerint politikai leszámolás történik az egyetem ellen.

A politikus tagadta a kormány állítását, amely szerint a CEU olyan előnyöket kapott volna, amelyeket a többi magyar egyetem nem. Szerinte a magyar felsőoktatás ellen leginkább a kormány tesz a tandíj bevezetésével és a forráselvonással.

November 7-re tüntetést szerveznek a CEU mellett

„Az, hogy ha a kormánynak van egy vitája a CEU finanszírozójával, aki korábban a kormánypártot finanszírozta a ’90-es években, egy bizsergetően izgalmas dolog”, de ezért tönkretenni a magyar felsőoktatást, nem szolgálja a nemzeti érdeket – jelentette ki.

Ami az egyetemmel történik, az csak Magyarországnak rossz, az itt tanulók ugyanis az egész világba elvitték az ország jó hírét.

Az LMP ifjúsági szervezete november 7-ére tüntetést szervez, kifejezve, hogy a CEU-nak szerintük Magyarországon a helye – közölte Ungár Péter.

Amerikai nagykövet: azon dolgozom, hogy megoldódjon a CEU ügye

David B. Cornstein nagykövet továbbra is azon dolgozik, hogy megoldódjon a CEU ügye – tájékoztatta az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége csütörtökön az MTI-t.

A budapesti amerikai nagykövetség közleménye szerint David B. Cornstein kijelentette: a CEU „prioritás” az amerikai kormány számára, és „elsöprő kétpárti támogatást élvez” az Egyesült Államokban.

A nagykövet megérti a CEU álláspontját, ugyanis – írta – a „hosszan tartó bizonytalanság” nem fenntartható állapot egy oktatási intézmény esetében. Ezzel együtt úgy gondolja, még mindig lehet megoldást találni. „Még mindig van egy apró esély arra, hogy az ügy rendeződjék” – értékelt a nagykövet, hozzátéve: gyorsan kell cselekedni.

David B. Cornstein mindkét féllel együtt dolgozik azon, hogy folytatódjanak a tárgyalások, és elfogadható megoldást találjanak december elseje előtt – olvasható a nagykövetség közleményében.

(Forrás: Index, MTI)

Kapcsolódó:

Csak duma, hogy „vizsgálják a CEU -ügyet” – kivárásra játszanak

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük