Connect with us

Kerítésen innen

Európai Bizottság döntése: az akkumulátor-gyarmatosítás elleni küzdelemben nem számíthatunk az EU-ra – állítja az LMP

Megosztás

Az Európai Bizottság ma megállapította, hogy a Magyarország által a gödi Samsung-gyár számára nyújtott közel 90 millió eurós állami támogatással nincs semmi problémája. A mai napon egy újabb írásos igazolást kaptunk arról, hogy az Európai Bizottságnak tökéletesen megfelel, hogy a magyar kormány adófizetői pénzből támogatja azt, hogy szennyezzék termőföldjeinket, mérgezzék és elhasználják ivóvizünket – írta közleményében az LMP.

Megosztás

Az Európai Bizottság ma megállapította, hogy a Magyarország által a gödi Samsung-gyár számára nyújtott közel 90 millió eurós állami támogatással nincs semmi problémája. A mai napon egy újabb írásos igazolást kaptunk arról, hogy az Európai Bizottságnak tökéletesen megfelel, hogy a magyar kormány adófizetői pénzből támogatja azt, hogy szennyezzék termőföldjeinket, mérgezzék és elhasználják ivóvizünket – írta közleményében az LMP.

„Ha valami igaz az Európai Unióra,

és ha valami bebizonyosodott immáron sokadik alkalommal, hogy

mindig megállapodnak a magyar kormánnyal”

-véli az LMP.

„Ha valami jó lakmuszpapírja annak, hogy az Európai Bizottságnak tökéletesen megfelel továbbra is az, hogy az európai és nyugati nagyvállalatok hulladéklerakója és összeszerelő-üzeme legyen Magyarország, akkor az a mai döntése.

Az Európai Unió ugyanis nem változtatni akar a magyar kormány gazdaságpolitikáján, hanem kifejezetten támogatja azt.

Lehetnek keménykedésnek álcázott jogállamisági felvetések, de a lényeg sosem változik:

a mindenkori Európai Bizottság a multinacionális vállalatok, lobbicsoportok érdekeit képviseli, ezért támogatnia kell a magyar kormány gazdaságpolitikáját. Az Európai Bizottság mai döntése a kormány támogatásának jóváhagyásáról semmiben nem különbözik attól, hogy az elmúlt években a Shell, a BP, a Total, az ExxonMobil 251 millió eurót költött az EU-s intézményekben a szigorú klímacélok elleni lobbizásra.

A lényeg ugyanaz: a szennyező nagyvállalatok uralma.

Mi, hazai zöldek következetesen képviseljük: a magyarországi akkumulátor-gyarmatosítás elleni küzdelemben bizonyosan nem számíthatunk az Európai Unióra és a magyar kormányra. Nekünk kell tovább küzdeni azért, hogy ők ne adják el a jövőnket” – zárul a közlemény.

Nem adott ki mérési eredményeket az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a gödi Samsung-gyár szennyezéséről, így saját költségén vizsgáltatta meg a gyár közelében lévő kutak vízminőségét az Átlátszó és a Gödért Egyesület tavaly – a vízben pedig mérgező anyagokat is találtak. Az üzemet korábban többször büntették iparbiztonsági, tűzvédelmi és munkavédelmi okokból is, azonban kedden az RTL Híradója egy dokumentumból kiderítette:

az állam mindezek ellenére további 34 milliárd forinttal támogatja a gyár további bővítését.

Háttér

Betemették a kutat, amiből egyáltalán meg lehetne állapítani, hogy mérgezi-e a talajvizet a gödi akkumulátorgyár, írja az Átlátszó. Tavaly májusban szintén az ő cikkük nyomán írtunk arról, hogy egy független szakértői mérés akkumulátorgyártáshoz is használt mérgező oldószert talált a gödi kutak vizében. A megtalált anyagok a lítium és egy N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű oldószer, ezekből

évente több tízezer tonnányit használnak fel a gödi gyárban.

A talajvízbe jutott anyagok jelenléte azért is aggasztó, mert a közeli Samsung-gyár vízjogi engedélyeit és ellenőrzéseit végző Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság nem volt hajlandó kiadni az iparterületen lévő monitoringkutak vizsgálati adatait. Az Átlátszó végül kiperelte az adatokat:

„a gyár területén lévő monitoringkútból 2016 óta nem vettek vízmintát, ráadásul a kutat 2018-ban be is temették. Mindez a magyar hatóságok sara, ugyanis a felszín alatti vizekben nem vizsgálják az akkumulátorgyártás során használt veszélyes anyagokat”

– írja a lap. A lap hozzáteszi, ez ráadásul még csak nem is a katasztrófavédelmi hatóság mulasztása, hiszen a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi Főosztályának döntése szerint a gödi akkumulátorgyárnak nincs jelentős környezeti hatása – ezért nem is írtak elő ilyen vizsgálatot.

Közmeghallgatás

Közel négy órán keresztül tartott a gödi Samsung akkumulátorgyár bővítésével kapcsolatos közmeghallgatás kedden. Több mint 200 ember gyűlt össze a gödi Duna-part Nyaralóházak színháztermében, ahol a Pest megyei és főváros katasztrófavédelem munkatársai, a Pest vármegyei illetékesek a Samsung képviselői és a gyár számára biztonsági jelentést készítő Generisk Kft. vezetői álltak ki a zömében helyiekből, illetve a környező településeken élőkből is álló hallgatóság elé, a feszült hangulatú közmeghallgatáson.

Szerző