Koronavírus
Ez várhat ránk, a legrosszabb orbáni variáció esetén! – Élet-halál játék a számokkal
Magyarország több tízezer kórházi ággyal és 16 ezer lélegeztetőgéppel készült a koronavírus-járvány második hullámára a legrosszabb variáció esetére. Játsszunk el a gondolattal, hogy mit okozna, ha lenne ehhez elegendő kórházi személyzet (nincs) és valóban ezzel kalkulálna a kormányzat – kezdte szigorúan elméleti, bár az orbáni bejelentésen alapuló számítását a Portfolio.
Orbáni mondás….
Orbán Viktor hétfőn különös számokat dobott be. A miniszterelnök a Parlamentben arról beszélt, hogy orvosok, matematikusok szerint
„legrosszabb esetben egyszerre 200 ezer fertőzött lehet az országban”,
akik közül 16 ezernek lehet szüksége kórházi kezelésre és 800-nak lélegeztetőgépre. Orbán arról is beszélt, hogy
ennek kétszeresére is készülnek, hogy biztosra menjenek.
Korlátoznak, nem korlátoznak?
Miután bizonytalan, hogy a kormány tényleg előbb töltene-e meg több tízezer kórházi ágyat és működtetne 16 ezer lélegeztetőgépet, minthogy a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében szigorú korlátozó intézkedéseket hozzon, így megmutatjuk, mi várhat az országra szélsőséges esetekben
– írja a portál.
A kormány rendre hangsúlyozza a több tízezer kórházi ágyat és a 16 ezer lélegeztetőgépet a betegek kezelésére, így kiszámolták, hogy a járvány elszabadulása hány halálos áldozatot követelne.
„Feltételezések:
- A szeptemberi néhány tucatról január végére 16 ezerre emelkedik az egyszerre lélegeztetettek száma.
- Nem az egészségügyi személyzet (orvosok és ápolók száma, ill. mentők) jelenti a szűk kapacitást az ellátásban, hanem a lélegeztetőgépek száma.
- Nem számolunk azzal, hogy valaki úgy hal meg, hogy nem kerül lélegeztetőgépre.
- A kormány hosszú ideig nem hoz szigorú korlátozó intézkedéseket, amely megállítaná a járvány terjedését, és a fertőzöttek számának gyors növekedése nem változtatja meg nagymértékben az emberek viselkedését idén.
- A lélegeztetőgép-kapacitások telítődésének közeledtével (január) a lakosság óvatossá válik és a kormány kijárási korlátozást vezet be.
- A lépések leszorítják a koronavírus-járvány reprodukciós rátáját, ami 16 ezernél „megfogja” a lélegeztetettek számát január végére.
- Nem számolunk azzal, hogy ezt kövezően újabb gócpontok alakulnak ki, vagyis gyorsan és hatékonyan sikerül megállítani a járványt, ezáltal január vége után nem kerül újabb lélegeztetett a gépre.”
Konklúzió – szigorúan a feltételezést alapul véve
A fenti modellben január végére összesen 44-73 ezer halálos áldozattal jár Magyarországon a járvány, hiszen minden egyes nap halnak meg betegek, akiknek a helyére (lélegeztetőgépére) újabb és újabb fertőzöttek kerülnek a kapacitáskihasználtság maximumáig. A járvány január végi lecsillapodásával (nem kerülnek újabb betegek gépre) már csak a 16 ezer lélegeztetőgépen lévő eset gyógyulása vagy halálozása a kérdés, ami további 8-13 ezer halálesetet jelent – számol a Portfolio.
Mindez azonban csak elmélet: egyrészt biztosak vagyunk abban, hogy a halálozások gyors felfutásával a kormány hamarabb hoz szigorú korlátozó intézkedéseket, minthogy tízezrek haljanak meg, másrészt nincs is annyi egészségügyi dolgozó, amely el tudná látni ezt az óriási feladatot.
A teljes cikket ide kattintva tudja elolvasni.
Szerző
Friss
- „Ezek mennek mostanában”
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere
- Leállt az ügyeletek által használt egészségügyi szoftver
- Ha a megfigyelőség ára 100 millió dollár, mennyit taksál, ha beveszik Magyarországot -rendes- Türk-tagnak?
- A novemberi időjárásról