Németország fordított Svédország ellen

A címvédő Németország drámai küzdelemben, Toni Kroos 95. percben lőtt szabadrúgásgóljával 2-1-re legyőzte Svédországot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság F csoportjának szombati, második fordulójában.

A Nationalelfnek ezzel a saját kezébe került a sorsa, amely a dél-koreaiak elleni utolsó mérkőzésen dől el.

A németek az első körben 1-0-ra kikaptak Mexikótól, ezért Joachim Löw szövetségi kapitány négy helyen változtatott a kezdőcsapatán: Mesut Özil, Sami Khedira, Marvin Plattenhardt és Mats Hummels ki-, Marco Reus, Jonas Hector, Sebastian Rudy és Antonio Rüdiger pedig bekerült.

A címvédő igyekezett mielőbb gólt szerezni, jelentős mezőnyfölényben volt

– húsz perc után 89-11 volt a labdabirtoklás százalékos aránya, és 187-16 a passzok száma – és több ígéretes akciót vezetett, de a kaput sokáig nem találta el. A svédek magabiztosan védekeztek és egy-két veszélyes ellenakciójuk is volt. A 14. percben Berg kilépett, a tizenhatoson belül Boateng ellökte, de a játékvezető nem ítélt büntetőt, ráadásul a videobírós stáb sem jelezte neki a szabálytalanságot.

32. perc: Claesson pontos beívelését Ola Toivonen két német hátvéd között levette, majd hat méterről, gyönyörű mozdulattal a kimozduló Neuer felett a hálóba emelte (1-0).

Az első félidőnél is eseménydúsabb, izgalmasabb és színvonalasabb második felvonásban is a németek irányították a játékot, Reus jóvoltából egyenlítettek, és a folytatásban is nyomasztó fölényben futballoztak.

48. perc: Werner beadása után a labda némi szerencsével jutott el a kapu előterébe, ahol Marco Reus térdéről a hálóba pattant (1-1).

A skandinávok nem tördelték a játékot,

nem húzták az időt, hősiesen védekeztek és veszélyes ellentámadásokat vezettek.

82. perc: Boateng szabálytalankodott Berggel szemben, ezért a játékvezető második sárga lappal kiállította a német hátvédet.

Ellenfelük a hajrában emberhátrányban is rohamozott, Brandt a 92. percben a kapufát találta telibe, majd három perccel később Kroos szabadrúgásával sikerült fordítaniuk a németeknek.

95. perc: Egy német szabadrúgást Kroos visszakapott Reustól, és a tizenhatos bal sarkától gyönyörű mozdulattal tekert a kapu bal felső sarkába.

F csoport, 2. forduló:

Németország-Svédország 2-1 (0-1)
Szocsi, 44 287 néző, v.: Szymon Marciniak (lengyel)
Gól: Reus (48.), Kroos (95.), illetve Toivonen (32.)
Kiállítva: Boateng (82.)
Németország: Manuel Neuer – Joshua Kimmich, Antonio Rüdiger, Jérome Boateng, Jonas Hector (Julian Brandt, 87.) – Sebastian Rudy (Ilkay Gündogan, 31.), Toni Kroos – Marco Reus, Thomas Müller, Julian Draxler (Mario Gomez, 46.) – Timo Werner.
Svédország: Robin Olsen – Mikael Lustig, Victor Lindelof, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson – Viktor Claesson (Jimmy Durmaz, 74.), Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Emil Forsberg – Ola Toivonen (John Guidetti, 78.), Marcus Berg (Isaac Thelin, 90.)

Mexikó másodszor is nyert

A találkozó elején a dél-koreaiak azonnal visszaálltak a saját térfelükre és kontrákra rendezkedtek be, s nem is tűnt rossznak a terv, hiszen az első helyzetet ők alakították ki. A 26. perctől aztán változtatniuk kellett, miután hátrányba kerültek, mert a 150. válogatottságát ünneplő Guardado beadásába Dzsang Hjun Szo teljesen fölöslegesen beleütött a tizenhatoson belül.

26. perc: Guardado adott be a tizenhatos bal oldaláról, a becsúszó Dzsang Hjun Szo azonban kézzel a labdába ütött. A jogosan megítélt büntetőt Carlos Vela a kapu közepébe lőtte (1-0).

A mexikóiak a szünetig hátralevő húsz percben könnyen eldönthették volna az összecsapást, de kimaradtak a lehetőségeik.

A fordulást követően a dél-koreaiak fokozatosan kinyíltak, ez pedig egyre több mexikói helyzettel járt, s a 66. percben a közép-amerikaiak lemásolták a németek elleni kontrájukat, s Javier Hernández eldöntötte a három pont sorsát.

66. perc: egy gyors ellenakció végén három mexikói támadó vezette két dél-koreai védőre a labdát, Javier Hernández kapta meg a bal oldalon, csinált egy visszacselt és tíz méterről a kapu jobb oldalába lőtt (2-0).

A 30 éves támadó ötvenedik alkalommal volt eredményes hazája válogatottjában – ezzel ő a rekorder -, érdekesség, hogy négy évvel ezelőtt ugyanezen a napon szerzett gólt a világbajnokságon, akkor Horvátországnak talált be.

A hajrában az ázsiaiak becsülettel harcoltak

és Szon Hung Min 93. percben szerzett gyönyörű góljának köszönhetően szépíteni tudtak.

93. perc: Heung-Min Son kapta meg a labdát a tizenhatos vonalán, egyet tolt befelé, majd a kapu bal oldalába csavart (2-1).

Mexikó-Koreai Köztársaság 2-1 (1-0)
Rosztov, 43 472 néző, v.: Milorad Mazic (szerb)
Gól: Vela (26., tizenegyesből), Hernández (66.), illetve Heung-Min Son (93.)
Mexikó: Guillermo Ochoa – Edson Álvarez, Carlos Salcedo, Héctor Moreno, Jesús Gallardo – Héctor Herrera, Andrés Guadrado (Rafael Márquez, 68.) – Miguel Layún, Carlos Vela (Giovani dos Santos, 77.), Hirving Lozano (Jesús Corona, 71.) – Javier Hernandez.
Koreai Köztársaság: Cso Hjun Vo – Li Jong, Dzsang Hjun Szo, Kim Joung Kvon, Kim Min Vo (Honk Csul, 84.) – Mon Szon Mi (Dzsung Vo Joung, 77.), Dzsu Sze Dzsong (Li Szung Vo, 64.), Ki Szung Jueng, Li Dzse Szung – Hvang He Csan, Heung-Min Son.

Eden Hazard és Lukaku is duplázott Tunézia ellen

Nagy lendülettel kezdte a mérkőzést a jóval esélyesebbnek tartott belga válogatott, amely már a meccs elején több helyzetet kialakított, és egy tizenegyessel, illetve egy akciógóllal gyorsan előnybe került.

6. perc: Szíám Ben Júszef a tizenhatos vonalán szabálytalankodott Eden Hazard-ral szemben. Az amerikai játékvezető a videobírós stábbal egyeztetve büntetőt ítélt, amelyet a sértett értékesített (1-0).

17. perc: Mertens lapos passzát Romelu Lukaku 15 méterről a hálóba lőtte (2-0).

A világbajnokság 27. mérkőzésén ez volt a 13. büntető. Az előző, brazíliai tornán a 64 meccsen összesen ítéltek ennyit a játékvezetők, de akkor még nem állt rendelkezésükre a videobírós segítség.

Az európaiak második találata után Tunézia némileg váratlanul szépített.

18. perc: Hazrí szabadrúgását az öt és feles vonaláról Dylan Bronn fejelte a kapuba (2-1).

A folytatásban is Belgium futballozott fölényben, de mindkét oldalon adódtak lehetőségek, és a szünet előtt Lukaku révén visszaállt a kétgólos különbség.

45+3. perc: Meunier labdáját Lukaku 12 méterről a kapuba emelte (3-1).

A Manchester United csatára az első fordulóban, Panama ellen is duplázott, ez egymást követő világbajnoki mérkőzéseken legutóbb 1986-ban Diego Maradonának sikerült. A belga válogatott történetének legeredményesebb játékosa, Lukaku immár 40 gólnál jár.

A második félidőben sem változott a játék képe,

Eden Hazard is megszerezte második gólját, és a folytatásban is számos nagy lehetőség adódott a belgák előtt.

51. perc: De Bruyne remek átadása után Eden Hazard egy védőt és a kapust is kicselezte, majd tíz méterről a hálóba lőtt (4-1).

Ezek közül – Batshuayi révén – csak egyet tudtak kihasználni, a végeredményt pedig Vahbí Hazrí állította be a 93. percben. A belgák a tornán rekordot jelentő 12 alkalommal találták el a kaput.

90. perc: Tielemans ívelte az ugyancsak csereként beállt Batshuayi elé a labdát, ő pedig közelről a kapu hosszú alsó sarkába lőtt (5-1).

93. perc: Hazrí kapott pontos átadást a kapu előterében Hamdi Naggueztől, és a kapu bal oldalába lőtte a labdát (5-2).

A spanyol Roberto Martínez szövetségi kapitány a 22. mérkőzésén a 16. győzelmét ünnepelhette a belga válogatott élén. Csapata nagy lépést tett a nyolcaddöntőbe kerülés felé, bár matematikailag még nem biztos a továbbjutása.

G csoport, 2. forduló:

Belgium-Tunézia 5-2 (3-1)
Moszkva, 44 190 néző, v.: Jair Marrufo (amerikai)
Gól: E. Hazard (7., 51., az elsőt 11-esből), Lukaku (17., 45+3.), Batshuayi (90.), illetve Bronn (18.), Hazrí (93.)
Belgium: Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Dedryck Boyata, Jan Vertonghen – Thomas Meunier, Kevin De Bruyne, Axel Witsel, Yannick Carrasco – Dries Mertens (Youri Tielemans, 86.), Romelu Lukaku (Marouane Fellaini, 59.) – Eden Hazard (Michy Batshuayi, 68.)
Tunézia: Fárúk Ben Musztafí – Dylan Bronn (Hamdi Nagguez, 24.), Szíám Ben Júszef (Johan Benaluane, 41.), Jasszin Meriah, Alí Malúl – Ferdzsáni Szászí (Naim Szliti, 59.), Elljesz Shíri, Szaif-Eddine Haui – Fahr al-Din Júszef, Vahbí Hazrí, Anisz Badri.