Kiemelt hírek

Nyolcvannégy percig tartott a müncheni csoda

A magyar labdarúgó-válogatott hiába vezetett kétszer is, végül 2-2-es döntetlent játszott a német csapat vendégeként Münchenben, így negyedikként zárt a csoportjában, és kiesett.

A magyar futballisták jószerivel hibátlanul tették a dolgukat, mindig akadt egy játékos, aki menteni, szerelni, becsúszni, fejelni vagy blokkolni tudott, a védelem tagjai láthatóan extázisban játszottak. Ráadásul a magyarok ebben a periódusban sem mondtak le a gyors ellenakciókról, de igazi veszélyt pontrúgásból jelentettek: előbb egy rögzített szituációt követően az előző meccs hőse, Fiola nem találta el jól a labdát ígéretes helyzetből, majd Sallai szabadrúgásból a kapufára lőtt.

A németek végül egy egyéni hiba következtében – Gulácsi aláfutott egy beadásnak – egyenlítettek, azonban a magyarok első támadásukból válaszolni tudtak Schäfer első válogatottbeli góljával.

66. perc: egy jobb oldali német beadásra rosszul jött ki Gulácsi, így a mögötte érkező Hummels az égbe fejelt, a lehulló labdát pedig Kai Havertz (Chelsea) fejelte a kapuba (1-1).

68. perc: Szalai ugratta ki Schäfer Andrást (DAC 1904), aki a kapujából rossz ütemben kilépő Neuer mellett a kapuba fejelt (1-2).

Ez a találat a hazai szurkolókat teljesen elnémította, a német csapatot pedig “megfogta”, percekig nem ocsúdtak fel az újabb sokkhatásból.

A 80. perctől viszont ismét fokozódott a nyomás a magyar kapun, s végül Goretzka révén a német fölény góllá érett.

84. perc: Kroos lövését még sikerült blokkolni, de a labda Leon Goretzka (Bayern München) elé pattant, aki 13 méterről nem hibázott (2-2).

A magyaroknak a hátra lévő időben már nem volt esélyük újabb gólra, így bár sokáig továbbjutásra álltak, végül búcsúztak a csoportkört követően, hiába számít bravúrnak a döntetlen is.

A mérkőzés zárásaként az Allianz Aréna külső borítása a német és a magyar nemzeti zászló színeiben pompázott nemcsak a 2-2-es döntetlenre, hanem a megbékélésre, az elfogadásra is rímelve.

Még a legcsodálatosabb tündérmesék is véget érnek egyszer, és nem feltétlenül boldogan – kezdte értékelését Marco Rossi. – Ami leginkább hihetetlen, hogy csalódottak vagyunk a németek otthonában elért 2-2-es döntetlennel, ellenfelünk pedig ünnepli, hogy pontot szerzett ellenünk, ez mindent elmond a teljesítményünkről. Nagyon közel voltunk a továbbjutáshoz, a fiúk megérdemelték volna a sikert, hiszen oroszlánként küzdöttek végig három mérkőzést, és büszkévé tették az országot. Szembeszálltak mindenkivel, nem féltek a nagy nevű riválisoktól. Mélyen védekezünk ezeken a mérkőzéseken, ez igaz, de senki sem panaszkodhat a teljesítményünk és a hozzáállásunk miatt. Az Eb előtt arra kértem a játékosokat, hogy tegyék büszkévé a szurkolókat, ezt sikerült elérni. Semmi miatt nem panaszkodhatok, de természetesen csalódott vagyok, mert közel jártunk a továbbjutáshoz, emellett viszont örülök a csapat teljesítménye miatt, maximálisan elégedett vagyok az Európa-bajnokságon mutatott játékkal. Őszinte leszek: nem szeretek ennyire hátul védekezni, jobban szeretem az egész pályás nyomást, a támadóbb felfogású futballt, de realistának kell lennünk, ilyen ellenfelekkel azt kellett tennünk, ami a legnagyobb erősségünk, és amit megengedtek nekünk. Nagy örömmel dolgozom tovább azon, hogy újra hasonló helyzetben lehessen a magyar válogatott. Tisztelem a magyar futball nagy történelmi eredményeit. Ugyanakkor ezen az Eb-n olyan eredményt értünk el, amelyre évek múltán is büszkék lehetnek a magyar szurkolók.

Döntetlen a címvédő és a világbajnok budapesti csatáján

A franciák szövetségi kapitánya, Didier Deschamps nemcsak a kezdőcsapatán, de a felálláson is változtatott a korábbiakhoz képest: az eddigi 4-3-3-at a 2018-as világbajnokságon aranyérmet érő 4-2-3-1-re cserélte vissza. Mindez azt jelentette, hogy Griezmann jobbszélső helyett visszavont ékként szerepelt Benzema mögött.

A portugáloknál Bruno Fernandes és William Carvalho került ki a kezdő tizenegyből, helyettük Renato Sanches és Joao Moutinho játszott.

A mérkőzés első negyedórája szinte eseménytelenül telt, igazán nagy helyzet egyik oldalon sem adódott, az viszont óriási üdvrivalgást váltott ki a Puskás Arénában, hogy Szalai Ádám góljával a magyarok megszerezték a vezetést Münchenben, a németek vendégeként.

A játék azután pörgött fel, hogy csaknem félórányi mezőnyfutball után a portugáloknak megítélt tizenegyest Ronaldo nagy erővel a kapuba lőtte.

27-31. perc: A portugálok végezhettek el szabadrúgást a jobb oldalról, a beívelt labdára pedig jól érkezett Danilo, aki elfejelte a labdát a kifutó kapus elől, Lloris viszont ököllel letaglózta ellenfelét, ezért a játékvezető tizenegyest adott. A vitatkozó francia játékosok megnyugtatása, valamint Danilo ápolása után, négy perccel az esetet követően Cristiano Ronaldo (Juventus) értékesítette magabiztosan a büntetőt (1-0)

A franciák ugyanis a hátrány tudatában megpróbáltak magasabb fokozatra kapcsolni, ellenfelük pedig a gyors ellentámadások vezetésére rendezkedett be. A félidő végéhez érve Mbappét Semedo tartotta fel a tizenhatoson belül, a franciák is büntetőt rúghattak, Benzema pedig nem pazarolta el a lehetőséget. A Real Madrid támadója 2015 októbere óta először szerzett gólt a nemzeti csapatban.

45+2. perc: Az Mbappé fellökéséért megítélt tizenegyest – néhány perc videobírós ellenőrzés után – Karim Benzema értékesítette. A Real Madrid csatárának ez volt az első gólja a francia válogatottban 2015 októbere óta (1-1).

Fordulás után két percet sem játszottak még le a felek, amikor Benzema újfent eredményes volt, bár a találatát először les miatt érvényteleníteni akarták, de a videobírós ellenőrzés eredményeként végül megadták.

47. perc: Pogba ugratta ki a jobb oldalon remek ütemben Benzemát, aki tanári módon gurított Rui Patricio mellett a jobb sarokba. A találatot videobírós ellenőrzés után adták meg, az asszisztens ugyanis először beintette a lest (1-2).

Nem tartott azonban sokáig a francia öröm, Cristiano Ronaldo ugyanis 13 perccel később újabb büntetőt harcolt ki, és eredményes is volt.

60. perc: Ronaldo próbált beadni a francia kaputól jobbra, szinte az alapvonaltól, a labdába azonban kézzel ütött bele Koundé, így a portugálok ötszörös aranylabdása újfent tizenegyest rúghatott, és ezúttal sem hibázott (2-2).

Ezt követően újra magukhoz ragadták a kezdeményezést a franciák, Pogba lövését Patricio tornázta a kapufára, majd a védelemnek kellett többször is figyelnie és tisztáznia. Időközben a németek egyenlítését követő újabb müncheni magyar gólnál hangorkán tört ki a Puskás Arénában, és percekig zúgott a “ria, ria, Hungária” rigmus.

A budapesti játék a hajrában a müncheni meccs állásához igazodott, és amikor a németek kiegyenlítettek, akkor már sem a franciák, sem a portugálok nem erőltették meg magukat, az utolsó percek békésen teltek el, ezzel az eredménnyel ugyanis mindkét együttes továbbjutott.

A franciákra Svájc, a németekre Anglia, a portugálokra pedig Belgium vár a nyolcaddöntőben.

Labdarúgó Európa-bajnokság,

F csoport, 3. forduló:

Németország-Magyarország 2-2 (0-1)
München, 12 413 néző, v.: Szergej Karaszjov (orosz)
Gól: Havertz (66.), Goretzka (84.), illetve Szalai Á. (11.), Schäfer (68.)
Németország: Neuer – Ginter (Volland, 82.), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Gündogan (Goretzka, 59.), Kroos, Gosens (Musiala, 82.) – Havertz (Werner, 67.), Sané – Gnabry (Müller, 67.)
Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Nego, Kleinheisler (Lovrencsics, 88.), Nagy, Schäfer, Fiola (Nikolics, 88.) – Szalai Á. (Varga K., 82.), Sallai (Schön, 75.)

Portugália-Franciaország 2-2 (1-1)
Puskás Aréna, 54 886 néző, v.: Antonio Mateu Lahoz (spanyol)
Gól: C. Ronaldo (31., 60., mindkettőt 11-esből), illetve Benzema (45+2., 47., az elsőt 11-esből)
Portugália: Rui Patricio – Semedo (Dalot, 79.), Dias, Pepe, Guerreiro – Moutinho (Neves, 72.), Danilo (Joao Palhinha, 46.), Sanches (S. Oliveira, 88.)- B. Silva (Bruno Fernandes, 72.), Jota, Ronaldo
Franciaország: Lloris – Koundé, Varane, Kimpembe, Hernandez (Digne, 46., Rabiot, 52.) – Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann (Sissoko, 87.), Tolisso (Coman, 66.) – Benzema.