Orbán Viktor azt hihette, hogy az idők végezetéig vétózgathat az Európai Unióban, hiszen évekig senki nem ültette szégyenpadra érte, de elszámolta magát. A gond csak annyi, hogy mi mindannyian szívunk miatta, hiszen a magyar miniszterelnök ránk hivatkozva teszi keresztbe a lábát a közösségben, ahová tartozunk.
Úgy tűnik, fegyvertelenné vált
Meg kell szüntetni a tagállami vétó lehetőségét az Európai Unió külpolitikai döntéshozatalában
– jelentette ki a német külügyminiszter hétfőn Berlinben. Heiko Maas a tárca 19. nagyköveti konferenciáját megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy Németország nem kíván új hidegháborút, de úgy véli, szorosabbra kell fűzni a liberális demokráciák szövetségét, és
észre kell venni, amikor „mások” megkérdőjelezik ezt a fajta berendezkedést, például azzal, hogy „a rendszerek közötti versengéssé stilizálják a maszk-, vagy vakcinaszállításokat”.
A liberális demokráciák ellenálló képességét meg kell erősíteni,
és ehhez az is szükséges, hogy a vétó intézményének felszámolásával megerősítsék az EU „külpolitikai cselekvőképességét”
– közölte.
„Nem tarthatnak minket tovább túszként fogva azok, akik vétókkal bénítják meg az európai külpolitikát”
– fogalmazott Maas az AFP beszámolója szerint. Szerinte akik így tesznek, Európa kohéziójával játszanak.
Így aztán nyíltan kimondom: a vétónak mennie kell, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy minket is leszavazhatnak”
– közölte, hozzátéve: az utóbbi hónapokhoz képest „nagyobb egység” szükséges az emberi jogi kérdésekkel kapcsolatban napirendre kerülő szankciók ügyében is.
Mint ördög a tömjénfüsttől - Kiutunk az Európai Unióból
Az AFP híre szerint Maas nem említett országokat, de vélhetően Magyarországra gondolt,
amely az utóbbi időben több közös uniós nyilatkozat kiadását is megvétózta.
Három a magyar -na nem az igazság!- vétó (eddig)! Újra megakadályozta a kormány Kína elitélését az EU-ban
A hírügynökség emlékeztetett, hogy Miguel Berger német külügyi államtitkár a múlt héten Twitter-bejegyzésben kelt ki Budapest legutóbbi ilyen lépése ellen, amikor ismételten elutasította a Hongkong ügyében Kínának szóló közös nyilatkozat elfogadását. Berger felidézte, hogy néhány héttel korábban Magyarország a közel-keleti helyzettel kapcsolatban tett így. A politikus hangsúlyozta, hogy a közös kül- és biztonságpolitika így működésképtelen.
„Komolyan meg kell vitatnunk az eltérő vélemények kezelésének módjait, köztük a minősített többségi szavazást”
Az AFP felidézte azt is, mivel indokolta a magyar külgazdasági és külügyminiszter a magyar vétót az izraeli–palesztin konfliktus ügyében. Az a nyilatkozat tűzszünetre szólította fel a feleket. Szijjártó Péter úgy fogalmazott, hogy általánosságban van problémája az Izraellel kapcsolatos európai nyilatkozatokkal, amelyek általában egyoldalúak, a bennük foglaltak pedig nem segítenek.
Forrás
A kínai külügy lebuktatta Orbánt: két uniós külügyminiszteri találkozó között Orbán Viktor telefonon beszélt Hszi Csin-pinggel
A fideszes Hidvéghi Balázs üzenete egy párhuzamos valóságbeli Európai Unióból

Pingback: Tébolyult hatalmi gőg - Kiutunk az Európai Unióból - Városi Kurír
Béla Somogyi
2021.06.10 19:28 at 19:28
Németeknek és az EU-nak igaza van. Ne is engedjenek az agyasnak.
Debreceni Erika
2021.11.01 20:35 at 20:35
Éppen ideje lenne már a többségi szavazás módosítása az UNIO- ban.
Mj
2021.11.06 07:28 at 07:28
Az a legjobb ebben az ügyben, hogy pont a németek kezdeményezik, akiknek eddig minden magyar megnyilvánulás roppantul tetszett.