2018-ban a köztársasági elnök január 11-én jelentette be, hogy április 8-ra tűzi ki a parlamenti választást. Az idei április különlegessége lehet, hogy már népszavazást is lehet tartani a parlamenti voksolás napján, Áder Jánosnak ebben a kérdésben is határoznia kell.
2018-ban a köztársasági elnök január 11-én jelentette be, hogy április 8-ra tűzi ki a parlamenti választást. Az idei április különlegessége lehet, hogy már népszavazást is lehet tartani a parlamenti voksolás napján, Áder Jánosnak ebben a kérdésben is határoznia kell.
Miért pont január 11?
Négy éve Áder János a bejelentésekor azzal indokolta a döntését, hogy 1990-ben az első szabad országgyűlési választásokon kinyilvánított népakarat április 8-án vált véglegessé. Ezért –
“tisztelegve az első szabad választások emléke előtt”
– a 2018-as általános országgyűlési választást a lehető legkorábbi időpontra tűzte ki. (2014-ben Áder január 18-án tűzte ki a választást április 6-ra) – emlékeztetett az atv.hu.
A múlt héten írtunk arról, hogy a kormányoldalon, de az ellenzéki megszólalók is egyértelműen “áprilisi” választásokról beszélnek. Volt olyan ellenzéki politikus, aki már az április 3-át is megemlítette, érzékeltetve, hogy
a legkorábbi időpontra készülnek.
Előzmények….
Az ezt megelőző parlamenti választásokat korai, áprilisi időpontra tűzték ki az államfők –
2018-ban április 8-ra,
2014-ben április 6-ra,
2010-ben az első fordulót április 11-re.
Mivel most ‘22-ben a húsvét április 17-re esik, a parlamenti választásra a következő időpontok jöhetnek szóba: április 3., 10., 24. illetve elvileg május 8., 15., 22. és 29., miután az alkotmányos rendelkezések annyit írnak elő, hogy áprilisban vagy májusban kell az országgyűlési választást megtartani – és nem eshet húsvét vasárnapra.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szilveszteri nagyinterjúban nem bocsátkozott utalásokba sem, amikor a portál érdeklődött, hogy egy kora áprilisi időpontot látnának-e jónak a Fideszben. Azt válaszolta, hogy
ez kizárólag a köztársasági elnök döntése. Azon kevés államfői jogkörök egyike, amely még miniszteri ellenjegyzéséhez sem kötött.
Sok az egyben?
Ami a mostani választás napjának a kitűzését illeti, az különlegesség, hogy
a parlamenti voksolás napján először már népszavazást is lehet tartani.
A kormány, illetve Orbán Viktor miniszterelnök által kezdeményezett „gyermekvédelmi” népszavazás négy kérdése már megkapta a zöld jelzést. Az ellenzéki Fudan-ellenes referendumés állaskeresési járadékkal kapcsolatos népszavazás esetében azonban már a “közjogi esély” sem lesz meg igazán az eljárási/jogorvoslati határidőket tekintve, mert nem gyűlt még össze a 200 ezer aláírás.
Mélytorok?
Az ellenzékhez kötődő Facebook-oldalakon terjedni kezdett kedd délelőtt egy fotó, ami alapján úgy tűnt, hogy a Nemzeti Választási Iroda már tudja, hogy mikor lesz a parlamenti választás. A kép terjesztői közül többen is méltatlankodtak, hogy honnan tudja előre a választások lebonyolításáért felelős állami szerv máris a dátumot, holott azt a köztársasági elnök még nem hirdette ki. Az NVI-t azt mondja, hogy ez a kézikönyv még csak egy tervezet, amit szakmai egyeztetésre küldtek ki néhány érintettnek. A képen egy füzet címlapja szerepel, amelynek a címe
„Kézikönyv a szavazatszámláló bizottságok részére”,
és ott virít egy dátum is:
„2022. április 3.”
Magyar György: választás és népszavazás egyszerre - van megoldás a visszaélések megakadályozására!
Indul a Fudan-népszavazás, gyűlhetnek az aláírások!
Orbánék klasszikusan náci mintájú "népszavazás" szégyenébe kergetik az országot
Pingback: Választás: április 3. - Az igazság napja..... - Városi Kurír
Pingback: Április 3-án választ Magyarország! - Respublika