Banánköztársaság
Jávor Benedek: Joe Biden megnyerte – de ne higgyük azt, hogy ezzel minden rendbe is jött
Hatások Magyarországon
• A magyar kormány számára, és így rövid távon az országnak, kevés jót jelent a kialakuló konfliktus a világ még mindig legfontosabb hatalmával.
Orbán gyakorlatilag egyetlenként a nyugati világból egyértelműen odaállt Trump mellé, Szijjártó Péter diplomácia vezércsellel pedig még a hivatalos végeredmény előtt telitalppal beleszállt a megválasztott amerikai elnökbe.
Mondhatnánk, hogy Magyarország számára nem meghatározó az USA szerepe, mi, szemben például az erősen Amerika-párti, atlantista lengyelekkel, soha nem ápoltunk megkülönböztetett viszonyt Washingtonnal. Ez igaz,
csak közben a magyar kormány sikerrel veszett össze hagyományos szövetségeseink többségével, háborúban áll az Európai Unióval, és bár minduntalan igyekszünk megvásárolni a németek jóindulatát a cégeiknek nyújtott tízmilliárdos támogatásokkal, és a hadiipari beszerzésekkel, de ezzel együtt – pedig hihetetlen pénzbe kerül – sem felhőtlen a magyar-német viszony.
A Deutsch Tamás-féle beszólások például Daniel Freund zöldpárti német EP-képviselőnek sem múlnak el nyomtalanul, ezek Németországban általánosságban, pártállástól függetlenül okoznak megütközést.
Orbán várt szélsőjobboldali szövetségesei Európában sorra megbuktak.
Az egyébként gazdaságilag egyre nagyobb bajban lévő Oroszországgal is voltak összezördülések a közelmúltban, miközben Putyin elnök egészségi állapota miatt a következő években őket az utódlás kötheti le.
Gyakorlatilag valamennyi számunkra fontos szereplővel konfliktusossá tette a kormány a kapcsolatot Ritkán sül ki jó egy ilyen helyzetből.
• A legfontosabb megmaradt partnerünk, Lengyelország, határozottan más úton járhat az új amerikai vezetéssel kialakítandó viszonyban. A lengyeleknek Amerika hagyományosan rendkívül fontos, és meglepődnék, ha azon munkálkodnának, hogy elmérgesítsék a kapcsolatokat az új adminisztrációval. Márpedig ha a két meghatározó relációban, Oroszország és az USA felé is teljesen más ösvényen járunk, mint a lengyelek, az hamarosan alááshatja ezt a viszonyt is, és a kölcsönös mosolydiplomácián meg az abortuszkérdéshez hasonló identitáspolitikai konfliktusokon túl teljesen más utakra visz minket szinte minden kézzelfogható ügyben. Magyarország nagyon egyedül marad.
• Bidenék várhatóan rosszallni fogják a jogállamiság megsértését, kicsit piszkálják a kormányt a korrupció miatt, és erőteljesebben megszólalhatnak az Oroszországgal ápolt kapcsolatok miatt.
De illúzióink ne legyenek. Az új amerikai adminisztráció éppúgy nem fogja leváltani nekünk a Fideszt, ahogy az Európai Unió sem teszi. Ezt nekünk kell megtenni 2022-ben.
Szerző
Friss
- Pintér úr, hogy választották ki a rendőrség kommunició-felelősét? Legalább haptákba gyorsan vágja magát?
- Trump -hiába uncsi, de rendületlenül dolgozik- bojkottálta az amerikai részvételt ENSZ Emberi Jogi Tanácsában és az UNESCO-ban
- A tél azért tél marad
- Marihuánás elektromos cigarettákat foglalt le a NAV
- Kocsis Máté ‘nemzetbiztonsági cuccra’ hivatkozva vádol, ami persze titkos – Higgyük el, hiszen Ő mondta?
- Látja? Nem látja? Akkor jól látja… – 233 napja beígérte a kormány, Szentkirályi Alexandra átadta, de hűlt helye van…
- Gazdaságpolitika-tanár az MCC-ről: ma egy átlagos ‘szegény’ család jobban él, mint 2010-ben egy átlagos ‘gazdag’ család
- Forgalmirend-változás a Liszt Ferenc repülőtér környékén
- Magyar holokauszttúlélő ‘áldozata’ is van az olasz antiszemta hullámnak
- ‘Évszázados ingatlanpanama’, vagy kiéletlen gyerekkori vonat-mánia: Garancsi egy, a Matolcsy-kör négy pályaudvart bérelne 99 évig