Banánköztársaság
Orbán a pácban
A magyar kormány (Orbán egy-két minisztere) heroikus küzdelmeket imitál Brüsszelben, hogy a közvéleményt elkápráztassa a magyar juss hazahozatalával. Más országok esetében ez napi rutin, Magyarország viszont egyelőre a vádlottak padján csücsül.
A magyar kormány (Orbán egy-két minisztere) heroikus küzdelmeket imitál Brüsszelben, hogy a közvéleményt elkápráztassa a magyar juss hazahozatalával. Más országok esetében ez napi rutin, Magyarország viszont egyelőre a vádlottak padján csücsül.
A kormánypropaganda szerint
a Soros által lefizetett gonosz brüsszeli bürokraták vannak az egyik oldalon, s az ártatlan Magyarország a másikon, amiről – ugye – idehaza mindenki tudja, hogy megbűnhődte már a múltat, s jövendőt.
Nem vitatva a Himnusz igazságait, Magyarország most épp a tágabb jelene miatt bűnhődik.
Van ebben egy kis múlt is, durván 12 év, ami alatt az Orbán kormány egy igen termetes bűnlajstromot hozott össze, és tulajdonképpen halmazati problémával állunk szemben. A helyzet kissé mesebeli, amiben a királyfinak három kemény kapun kell átmennie, hogy a szépséges hercegnő öléhez férkőzhessen. A valóság annyiban bonyolultabb, hogy ezúttal nem egymás után, hanem szinte egyszerre kéne átmenni három különböző kapun. Mert hát van – immár régebbről – egy általános jogállamisági eljárás, aminek azonnali pénzmegvonási kockázata ugyan nincs, de a közvetett is elég. Aztán van két pénzeszsák körüli vita. Az egyik a szokásos “jussról”, a másik pedig a rendkívüli, ún. “ellenállósági” hitelről szól. Hab a tortán, hogy ha a tárgyalások nyugvópontra jutnának, az még mindig kérdés marad, vajon a magyar kormány “unortodox” vállalásai kiállják-e a gyakorlat próbáját?
Az unortodoxia esetünkben azt jelenti, hogy a magyar kormány továbbra sem hajlandó az EU-ban uralkodó pénzügyi-jogi magatartásokat felvállalni, hanem olyan nyakatekert megoldásokat javasol, amelyek feltételezhetően garantálják az EU adófizetői pénzeinek helyes felhasználását. Feltételezhetően….
Nos, ha a tárgyalásokat folytató Európai Bizottság is úgy véli,
hogy a magyar vállalások tényleg alkalmasak az EU-pénzek védelmére, és ezek a vállalások működő jogrendszeri formát öltenek, akkor elvileg olyan javaslatot terjeszt a többi tagország elé, ami esetleg megnyithatja a pénzcsapokat. Sok itt az “esetleg”, ugyanis egy csap állítható csöpögésre és zuhatagra egyaránt. A legnagyobb “esetleg” viszont az, hogy a többi tagország majd mit gondol, ugyanis ők a végső döntnökök. Eddig úgy zajlottak az ilyen huzavonák, hogy arról kellett dönteni, vajon az adott ország kormányától megvonják-e a forrásokat? Ebben az esetben elég volt, ha a renitens csupán egyetlen szövetségese is vétózott, s a pénz folyhatott tovább. Most viszont fordított a helyzet. Az Európai Bizottság kapott ugyanis egy olyan fegyvert, miszerint megvonhatja a finanszírozást, s a tagországok immár arról dönthetnek, vajon újrainduljanak-e pénzfolyamok?
Itt is van vétó, csak ez borzalmasabb. Ha például a németek nem akarják tovább pénzelni Orbánt, akkor itt a vége, fuss el véle! Márpedig a német parlament már előzetesen döntött. Negatívan.
Innentől kezdve jön a megalázó vesszőfutás
A magyar kormánynak ugyanis az ég összes csillagának lehozatalát meg kell ígérni, darabonként ötször, és minimum a Vénuszt tálcán felszolgálni Brüsszelben. És itt jön a kérdések kérdése: ki az, aki Orbán mellett védőbeszédet fog mondani? A lengyelek? Akik épp most bojkottálják még a Visegrádi kerteket is? Az olaszok? Akiknek az új miniszterelnöke Orbán nagy barátja? Hát, mit szépítsük, Giorgia Meloni egyelőre úgy viselkedik, mint egy porosz kadétiskola végzős növendéke, s esze ágában sincs a legkevésbé sem ujjat húzni a tágabb értelemben vett Brüsszellel.
Márpedig ha Brüsszel nem ad pénzt, akkor az IMF se, és akkor az USA sem. Marad hát Kína, illetve Oroszország, minthogy a türk világ jelenleg ugyanúgy külső tőkéért imádkozik, mint a magyar kormányfő. Putyin tulajdonképpen már most finanszírozóvá lépett elő, hiszen nem csak az orbáni megalománia ékkövét, Paks II-t hitelezi, hanem még a borsos áron csepegtetett gáz ellenértékét is késleltetve kéri. Peking még bizonytalan, de ne legyen kétségünk, noha uzsorásokat megszégyenítő feltételekkel, de végső megoldásként nagyon is szóba jöhet.
Nem túl szép jövő
A természetes szövetségesek egyre jobban elidegenítve, az új barátok viszont legfeljebb aranyáron adják azt a pénzt, amit kvázi ingyen is megszerezhettünk volna. Azért egy dolgot tartsunk a fejünkben! Az EU soha nem vádolta Magyarországot korrupcióval. Azt egyébként a magyar törvények is szigorúan tiltják, büntetik. Amivel gond van, az a hűtlen kezelés, lett légyen szó mások pénzéről, az ország erőforrásairól, avagy a magyar nép érdekeiről.
Szerző
Friss
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
- 10 000 ember az ünnepi asztalnál – idén is lesz krisnás Karácsonyi Szeretetlakoma a Népligetben