Connect with us

Kerítésen innen

Orbán a sztrájkról egy szót sem, a szankciókról és a baloldal külföldi kampánytámogatásáról annál bővebben szólt népéhez péntek reggel

Megosztás

Orbán Viktor szokásos pénteki kinyilatkoztatásában nem hagyta magát kizökkenteni mondandója előre megtervezett ritmusából, így az éppen zajló élőláncról, ami a pedagógusok melletti kiállás jelképe, nem beszélt péntek reggel a Kossuthon. Helyette az orosz-ukrán háborúról, a szankciókról és a baloldal külföldi kampánytámogatásáról szólt a felolvasás.

Megosztás

Orbán Viktor szokásos pénteki kinyilatkoztatásában nem hagyta magát kizökkenteni mondandója előre megtervezett ritmusából, így az éppen zajló élőláncról, ami a pedagógusok melletti kiállás jelképe, nem beszélt péntek reggel a Kossuthon. Helyette az orosz-ukrán háborúról, a szankciókról és a baloldal külföldi kampánytámogatásáról szólt a felolvasás.

Az interjú legfontosabb kijelentései:

  • Orbán szerint a lengyel rakétabecsapódás egyértelművé tette, ha háború van a szomszédodban, te sem érezheted magad biztonságban. A kormányfő ugyanakkor nyugalomra intett: a donyecki front messze van Magyarországtól, ráadásul a lengyel-ukrán határ hosszú határ, a magyar-ukrán pedig rövid, nem beszélve arról, hogy Kárpátalja szinte az egyetlen olyan terület, ahová komoly katonai csapást idáig nem mértek az oroszok.
  • Orbán szerint közel vagyunk ahhoz, hogy tényleges hadviselő féllé váljon Európa: úgy látja, hogy a szankciós politika egy lépés a háború felé. Az EU sorban szegte meg az ígéreteit, Ukrajna támogatásával veszélyes dolgot művel.
  • Orbán elmondta, hogy Magyarország sosem támogatta a szankciókat, minden egyes esetben kivételekért harcoltunk. Megszavazni is csak azért szavaztuk meg őket, mert nem lehet mindig vétózni. A kilencedik szankciós csomag esetén is erre törekszünk: az atomenergia kérdésében mentességet fogunk elérni.
  • Szóba kerültek az árstopok, melyet Orbán szerint nem lehet minden termékre alkalmazni, hiszen azzal visszatérnénk a kommunizmusba. Ennek ellenére az ársapkák is az inflációval szembeni akcióterv részei, amely a rossz uniós politika hatásait próbálja mérsékelni.
  • Orbán szerint az a cél, hogy Magyarország ne essen recesszióba, miközben a legfőbb nemzetstratégiai intézkedéseiket se adják fel. Ezekről decemberben lesz értelme tárgyalni.
    Az új kormány felállításánál még nem voltak érvényben a szankciók, ezért kisebb súlyt kapott az energetika. Mára Orbán belátta, hogy a legfontosabb gazdasági és politikai kérdés ma az energia, amit a kormányszerkezetnek is le kell kellett követnie: ezért alakult meg az új energiaügyi tárca. A második legfontosabb kérdés a hadiipar fejlesztése, aminek a vezetésére Orbán a kormányból távozó Palkovics Lászlót kérte fel. A volt miniszter ezt el is fogadta.  Az új energetikai tárca vezetésére készülő Lantos Csaba fő feladata a saját erőből előállított energia mennyiségének növelése lesz.
  • Orbán szerint törvénytelen volt az ellenzék külföldi kampányfinanszírozása, ráadásul erkölcsileg is helytelen, átverése a magyar választóknak. Szerinte ezt a futballban már megoldották: ránézek a csapat mezére és látom a szponzorokat, látom, hogy kik támogatják az adott klubot. Orbán szerint ugyanezt a hazai baloldalnak még nem sikerült megugrania.

az biztos, hogy „jó okunk van arra, hogy megdöbbenjünk”

-fogalmazott. Szerinte az ügy ugyanakkor nem bonyolult:

„Az a helyzet, hogy a magyarországi választást megelőző időszakban, sőt úgy tűnik, hogy még a választás után is a magyarok bizalmát kérő politikai pártok egy részét, a baloldali pártokat és azok vezetőit külföldről fizették, talán fizetik is”

Úgy vélte: ez törvénytelen, de ezt majd a jogászok eldöntik. Leszögezte:

ellentétes Magyarország nemzeti érdekeivel, hogy külföldről beavatkozzanak a választási kampányokba olyan durva módon, hogy egyes, kampányban résztvevő szereplőket, személyeket és pártokat külföldről fizessenek. Ez nem csak erkölcsileg helytelen, hanem ez átverése a magyar polgároknak is, akik azt hiszik, hogy ők egy szuverén integritással rendelkező pártra és vezetőre adják le a voksukat, akiknek nincs olyan titkos elkötelezettsége, amely megakadályozná abban, hogy az ország érdekét szolgálja a munkája során.

Szerző