Kerítésen innen
Nem kötelező a tanárnak 19-én munkába állni! – az Alaptörvény XVII. cikk (3) bekezdése kimondja: „minden munkavállalónak joga van az egészségét … tiszteletben tartó munkafeltételekhez
Nem kötelező hétfőn iskolába vinni a gyereket, Maruzsa szerint. Azt nem tette hozzá, hogy a tanárnak pedig nem kötelező bemenni tanítani sem. Óvónénik és tanítónénik ezrei tépelődnek, mit csináljanak hétfőn.
Elvégeztük az iskolai dolgozók oltását, mindenkit behívtunk, aki az oltást igényelte – mondta el Maruzsa Zoltán az operatív törzs csütörtöki sajtótájékoztatóján. A köznevelési államtitkár hozzátette, hogy a köznevelésben 155 306 embert oltottak be múlt vasárnapig, a szakképzéssel, bölcsődékben dolgozókkal együtt pedig már 200 ezret.
Az óvodákban gyermekfelügyelet működik, tegnap a gyerekek 11 százaléka volt bent
Maruzsa Zoltán szerint. Az államtitkár emlékeztetett, hogy az óvodások vegyes csoportokban, naponta más-más óvodapedagógussal töltik a napjaikat.
„Egy csoport, egy zárt kör, ez növelni fogja a biztonságot
– mondta az államtitkár, és arra kérte az óvodák vezetőit, hogy ne összevont csoportokat szervezzenek.
Maruzsa: a gyerekek részvétele az óvodai nevelésben nem kötelező,
ha a szülők meg tudják szervezni a felügyeletet, az intézményvezetők felé tudják jelezni ezt, és
ez érvényes az alsó tagozatosokra is.
Az iskolától távolmaradóknak ugyanakkor nem lesz külön digitális oktatás. Mint az államtitkár fogalmazott,
nem várható el a pedagógusoktól, hogy a tanórák mellett digitális oktatást is tartsanak.
Az államtitkár elmondta, hogy az óvodák és az alsó tagozatok megnyitása mellett az is szólt, hogy e két csoportban alacsonyabb volt a fertőzöttek aránya. Hozzátette, hogy az alsó tagozaton fele-harmada volt a fertőzöttek aránya, mint a felsőn.
Maruzsa szerint azt nem lehet megvalósítani, hogy mindenhol megfelezik az osztályokat, mert nincs kétszer annyi pedagógus a rendszerben. Jelentős érvnek nevezte az alsó tagozatos visszanyitás mellett, hogy a digitális oktatás nem hatékony ebben a korosztályban, a gyerekeknek szükségük van jelenléti oktatásra. A felsősöknél viszont már eredményesebb az online tanítás, ők majd május 10-én térhetnek vissza. Az óvodákban és az általános iskolák alsó tagozatán a szeptemberi tanévkezdéstől a március 5-éig érvényes protokollhoz térnek vissza, erről levelet kapnak az intézményvezetők.
Újra kötelező lesz a hőmérsékletmérés, a távolságtartás vagy a fertőtlenítés az intézményekben
Maruzsa Zoltán azt kérte az óvodapedagógusoktól és a tanároktól, hogy április 19-én a legjobb tudásuk és elszántságuk szerint vegyék fel a munkát.
„Amikor a helyzet veszélyessé vált, hazaküldtük őket, mert ez volt a biztonságos, rendkívüli szünetet, illetve digitális munkarendet vezettünk be, amikor lett elég vakcina, akkor pedig beoltottuk őket, hogy védettek legyenek. Köszönettel tartozunk nekik az eddig teljesítményükért, odaadásukért, de a tanév még nem ért véget”
– mondta az államtitkár.
Mi a helyzet a tanárokkal?
Lantos Gabriella egészségügyi menedzser közösségi oldalán indokolta, miért nem kell felvennie a munkát annak a tanárnak, aki ezt felelőtlen veszélyeztetésnek érzi:
Nem kötelező hétfőn iskolába vinni a gyereket, Maruzsa szerint. Azt nem tette hozzá, hogy nem kötelező bemenni tanítani sem. Óvónénik és tanítónénik ezrei tépelődnek, mit csináljanak hétfőn.
A Kormány erkölcstelen és felelőtlen döntést hozott a nyitásáról
Így most nekik kell kitalálni, hogyan előzzék meg saját maguk megfertőződését? Hogyan védjék meg a gyerekeket és családjukat?
Pedig egyszerű ez.:
- Az Alaptörvény XVII. cikk (3) bekezdése kimondja: „Minden munkavállalónak joga van az egészségét … tiszteletben tartó munkafeltételekhez.
- A Munka Törvénykönyve 51. § (3) bekezdése szerint: „A munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely … egészségi állapotára … hátrányos következményekkel nem járhat.”
- Az 51. § (4) bekezdése szerint: „A munkáltató biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit.”
- Sőt! Mt. 54. § (1) bekezdése még azt is hozzáteszi: „A munkavállaló köteles megtagadni az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása más személy egészségét vagy a környezetet közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné.”
Tehát a törvény szerint a tanár törvényi kötelezettsége ‼ a munkamegtagadás, ha ez a gyerekek egészségét veszélyezteti.
Kedves tanítónénik és óvónénik!
E jogosultság jogszerű alkalmazása esetén Önöket hátrány nem érheti. Az Alaptörvényt a fidesz hozta. Velük is kell betartatni. A pedagógus szakszervezetek segítenek ebben Önöknek!”
Friss
- Csere a Fidesz-sakktábla gyalogjainál: Leitner Attila üti Gábor Lászlót – Hogy kik ők, és mivégre a lépés, majd kiderül…
- Akik az út szélén maradtak – Ételosztás „kéretlenül” Debrecenben
- Csak beszél, vagy mond is valamit?
- Kórház a XXI. század Magyarországán: hatósági felszólítás kell ahhoz, hogy eltüntessék a dzsuvát a padlóról
- Beton Szandi újra támad – 3.14-ba a hajléktalanokkal
- Mi van itt, tavasziasra fordul az időjárás? – Kemény frontok nehezítik az arra érzékenyek életét
- Kövér László lyukra futott – Döntését elkaszálta a strasbourgi bíróság, ám, aki fizet helyette, az ismét Ön
- Hiszi, nem hiszi? Napi horoszkóp, 2024. október 24., vasárnap
- Fülöp Attila közszolga Magyar Péternek: „képviselői látogatására a jövőben nem tartunk igényt, és nem biztosítunk rá lehetőséget”
- Harcba száll a Jobbik a mandátumért Óbudán – Programalapú kampány a cél