Connect with us

Kerítésen innen

Bocskor Andrea fideszes EU-képviselőnek nem kell az érzékeny bőrre való kozmetikum: az rinocérosz-vastagságú és nem sül le

Megosztás

Elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság a magyar fiatalokat a Brüsszel által kezdeményezett politikai csatározás áldozatává tette – jelentette ki Bocskor Andrea, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében kedden.

Bocskor Andrea fideszes EU-képviselőnek nem kell az érzékeny bőrre való kozmetikum: rinocérosz-vastagságú és nem sül le
Megosztás

Elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság a magyar fiatalokat a Brüsszel által kezdeményezett politikai csatározás áldozatává tette – jelentette ki Bocskor Andrea, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében kedden. Tette mindezt annak tudatában, hogy az Orbán-kormány továbbra is fideszes politikusok irányítása alatt tartja az alapítványi egyetemeket, ezért hagyják ki azokat az EU egyes oktatási- és kutatási projektjeiből, mint például az Erasmus.

Ki tett kit áldozattá?

Bocskor Andrea azzal összefügésben, hogy az Európai Parlamentben bemutatták az Európai Ifjúsági Esemény (EYE) jelentését, közölte: a dokumentum bizonyítja, hogy az európai fiatalok is fontosnak tartják a magyar diákok helyzetét.

„A megosztottságtól és konfliktusoktól hemzsegő világban az Erasmus+ programnak az egység és az együttműködés példájának kell lennie. Ezért is elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság a magyar fiatalokat a Brüsszel által kezdeményezett politikai csatározás áldozatává tette. A magyar diákokat, oktatókat és kutatókat érintő brüsszeli döntés igazságtalan és jogtalan”

– fogalmazott. Ha úgy olvassa az ember, hogy a „Brüsszel” szót behelyettesíti a „magyar kormány” kifejezéssel, akkor az elmondott szövege kiállja az igazság próbáját.

Bocskor-érvek

Bocskor Andrea felhívta a figyelmet arra, hogy

a magyar diákok szabadon választhatják meg felsőoktatási intézményeiket. Brüsszel azonban ezen választásuk miatt különbséget tesz közöttük. Senkit nem érhet hátrányos megkülönböztetés a választott intézménye miatt

– jelentette ki. A politikus hangsúlyozta: minden diáknak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy részt vegyen nemzetközi csereprogramokban, mobilitási programokban, tekintet nélkül arra, hogy modellváltó vagy más egyetem képzésén vesz-e részt.

„A magyar hallgatók egyetemválasztás szerinti megkülönböztetése komoly diszkrimináció”.

Emlékeztetőül: kis ember nagy mellénnyel

Év elején egyik Kossuth rádiós kinyilatkoztatásában Orbán Viktor szájából az hangzott el arra kérdésre felelve mivel az EU nem ad pénzt összeférhetetlenség miatt az alapítványi formába átszervezett egyetemeknek, így az Erasmusra sem, hogyan készüljenek tehát az egyetemisták:

„Ugyanúgy készüljenek, ahogy eddig, a hallgatók a jövőben is mehetnek majd külföldi egyetemekre. A magyar diákok nem fognak kárt szenvedni. Ha Brüsszel nem fizeti ki az ösztöndíjakat, akkor majd mi kifizetjük

– felelte Orbán, aki nemzeti érdeknek nevezte, hogy okos diákjaik legyenek és szerinte Brüsszel bosszút áll a magyar fiatalokon.

Ezzel szemben…

A privatizált, de még állami finanszírozásban részesülő egyetemek kuratóriumai — amelyekben főként fideszes politikai kinevezettek ülnek — teljhatalmat élveznek az egyetemek irányításában. Az EU27-ek összeférhetetlennek tartják, hogy politikai vezetők dönthetnek közpénzek kifizetéséről olyan szervezeteknek, amelyekben maguk is alkalmazottak és döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek. Ezért a kiszervezett egyetemektől egyelőre megvonták a jelzett támogatást.

A döntés a gyakorlatban azt jelenti, hogy az Európai Bizottság, illetve a pénzalapokat kezelő nemzeti hatóságok 2022. december 15-ike után nem köthetnek finanszírozási megállapodást a határozatban kiemelt intézményekkel.

Vissza Bocskorhoz….

fotó: Bocskor Andrea Facebook oldala

Bocskor Andrea arra figyelmeztetett, hogy a bemutatott Európai Ifjúsági Jelentés néhány pontját illetően félrevezető információkra is fel kell hívni a figyelmet. Az Erasmus-források magyarországi felhasználása korábban soha egyetlen uniós intézmény számára sem volt aggályos.

A magas rangú kormánytisztviselők pedig – figyelembe véve az Európai Bizottság aggályait – lemondtak kuratóriumi tagságukról.

Az uniós bizottság azonban később új követeléseket terjesztett elő, amelyeket utólagosan kellett végrehajtani. Ez a jelentés szövegéből nem derül ki egyértelműen – hívta fel a figyelmet.

Azt elfelejtette megemlíteni, hogy

helyettük noname fideszhűeket üktettek be az életfogytig tartó pozíciókba, akiket bábként lehet használni.

Bármely ország jogtalan kizárása az Erasmus+ és más EU-s programokból káros a programok alapvető értékeire nézve, így az inkluzivitásra, a sokszínűségre, az együttműködésre és az esélyegyenlőségre – zárult a fideszes EP-képviselő közleménye. Na ugye, hogy nem kell keresgélnie az illatszerboltban az érzékeny bőrre való kencéket?

Hogy is volt?

Januárban írtuk, hogy attól hangos a sajtó, hogy a továbbiakban feltételekhez köti az Európai Unió, hogy Magyarországról egyetemisták és kutatók részt vehessenek az Erasmus+ és a Horizont Európa programokban. A megszólalók politikai hovatartozásuk szerint állítják be az esetet: a regnálópártiak az Unió „nyomják Krahácsot” akciójának nevezik, a reális megközelítés viszont az, hogy már decemberben jelezte a szervezet, hogy gond van az egyetemi kuratóriumokba „élethosszig” beültetett fideszes potentátokkal. Az Európai Bizottság döntése értelmében sem az Erasmus+, sem a Horizont Európa programból nem kaphatnak támogatást azok a magyarországi egyetemek, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek. Gulyás Gergely a Kormányinfón bejelentette:

ha 2024-ről nem lesz megállapodás, akkor Magyarország finanszírozza a költségeket, így az ösztöndíjprogramban való részvételnek nem lesz akadálya. A kormány emellett – ha nem sikerült megegyezni az Európai Bizottsággal – pert indít a határozattal szemben az Európai Unió Bíróságánál.

A lényeg:

hiába fizetné ki a közösből a költségeket a magyar kormány, ha kiestünk a programból, nincs az a pénz, ami visszateszi a magyarokat oda.

A megoldás az lenne, ha kivonulnának a politikusok a kuratóriumokból, így teljesülne a feltételrendszer ezen pontja.

Szerző