Connect with us

Banánköztársaság

Elmeháborodottak a kormányrúdnál – Multik büntiben

Megosztás

Kartelleztek! Ez most már biztosnak látszik! Úgy képzelem, hogy a külföldi tulajdonban levő multinacionális élelmiszerláncok vezetői összebeszéltek: nem fizetnek (többé) zsebbe az erre kiválasztott kivételes kedvezményezettnek, hanem csak kereskednek a maguk módján. (Akár kötöttek stratégiai együttműködési szerződést a kormánnyal, akár nem, egyébként is földi halandó ezt nemigen tudhatja.)

Amikor a mázlifaktor dönt: Pécsről, vagy Szombathelyről átvezényelhető a mentő Budapestre
Megosztás

Kartelleztek! Ez most már biztosnak látszik! Úgy képzelem, hogy a külföldi tulajdonban levő multinacionális élelmiszerláncok vezetői összebeszéltek: nem fizetnek (többé) zsebbe az erre kiválasztott kivételes kedvezményezettnek, hanem csak kereskednek a maguk módján. (Akár kötöttek stratégiai együttműködési szerződést a kormánnyal, akár nem, egyébként is földi halandó ezt nemigen tudhatja.)

Na akkor lesz kapsz!

– gondolta valamely nagyon fontos személy, talán például Lázár János exminiszter, (esetleg a feljebbvalója) hogy az élelmiszer-kiskereskedelem nagyon fontos nemzeti stratégiai ágazat, múlhatatlanul fontos, hogy annak nagyobb része magyar nemzeti (kormány-közeli) tulajdonban legyen, mert ha egyszer valamikor majd szorul a kapca, a magyar embernek nem lesz mit vásárolni-enni, mert a gonosz multik majd elhordják a kaját, és egyébként is nekünk a rosszabb felvágottat adják el drágán, ráadásul kiviszik a hasznot, tehát nem lehet tovább tűrni ezt a külföldi vircsaftot. Büntibe a multikkal! (Az is lehet, hogy csak megirigyelték a kereskedelemben megszerezhető tekintélyes hasznot.)

No, lényeg a lényeg,

ha hinni lehet a Telex terjedelmes írásának, a nagy magyar nemzetvédelmi kormány arra készül, hogy piaci szabályokon kívüli eszközökkel (tudjuk, a miniszterelnök urat nem érdekli Mr. Piac) alaposan megrendszabályozzák a külföldi tulajdonban levő nagy élelmiszer-kereskedelmi cégeket, amelyek a honi forgalom döntő hányadát bonyolítják le. Tekintettel arra, hogy ez a tervezet még aligha járta végig a szolgálati utat, részleteivel egyelőre nem érdemes foglalkozni, de annyi már most megállapítható: elmeháborodottak ülnek a kormányrúdnál, akik piacellenes, valamint a hazai, nemkülönben az uniós joggal szöges ellentétben álló terveket dédelgetnek az élelmiszerpiac átformálása, ha úgy tetszik, kormány-közelivé alakítása érdekében. (A szó ezúttal is pontosan azt jelenti, mint amit a kormány-közeli kifejezésről rendesen gondolni szoktunk.)

És teszik ezt éppen akkor,

amikor Magyarország teljesítménye minden tekintetben lemaradásban van Európához, egyszersmind a régió országaihoz képest, amikor tartósan magas az infláció, ijesztően megbillent az államháztartás egyensúlya, irdatlanul nő az államadósság, sőt a nemzetközi fizetési mérleg is jókora hiányt mutat.

A termelékenység éppen csak a multiknál éri el a versenyképes színvonalat, másutt, sok cégnél csak a példátlanul olcsó forint-drága euró kelti azt a látszatot, hogy a vállalkozások nyereségesen exportálhatnak.

Szakemberek (például Matolcsy György MNB elnök és Surányi György volt MNB elnök is) arra figyelmeztetnek, hogy országunk már most is ráfizet és még inkább nagyon ráfizethet az elhibázott gazdaságpolitikára, valakik mégis ezt a pillanatot találták alkalmasnak arra, hogy a kormány új frontot nyisson a gazdaságban „az élelmiszer-pazarlás megelőzése”, és valójában az EU ellen. A Telex által felvázolt, tervezett intézkedések egyáltalán nem segítik elő az áruválaszték gyarapodását, minőségének javulását, az árak stabilizálását, sem a kereskedelmi dolgozók munkafeltételeinek, általában a forgalmazás hatékonyságának javulását.

Az intézkedések,

ha bevezetik őket, biztosan kárt okoznak a cégeknek, a fogyasztóknak, az országnak, csak zavart teremtenek a piacon és újfent azt igazolják majd, hogy Magyarországon csak a gazdaság azon szereplői működhetnek jövedelmezően, akik-amelyek haveri-rokoni-hitbéli jó viszonyt ápolnak a kormánnyal és „végrehajtóival”, egyebekben a hülyeség és az urambátyám kapcsolat-rendszer lassan teljesen úrrá lesz a közviszonyokban.

A döntés a választók kezében van – már persze akkor, ha a hatalom jelenlegi fura urai jövő tavasszal engedik a választás megtartását.

 

Elmeháborodottak a kormányrúdnál - Multik büntiben

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük