Connect with us

Kultúra

Hamarosan itt a Pecah (zsidó húsvét) – Lássuk, milyen nyelven íródott a tízparancsolat

pecah
Megosztás

Pecah-kor, a zsidóság arra emlékezik, amikor Mózes kivezette népét a több mint 400 éves egyiptomi fogságból, melyet az örökkévaló által a fáraóra és népére zúdított 10 csapás kényszerített ki. Ez az ünnep is mozgóünnep annak köszönhetően, hogy a zsidóság ma is más naptárt használ, mit a többség. Pecah ünnepe ebben az évben április 22-től 29-ig tart. Az ünnep kötelmeire egy későbbi cikkünkben visszatérünk. 

A tízparancsolat nyelve

A tízparancsolat, vagy más néven a Mózesi Törvények, az ószövetségi Biblia egyik legismertebb része. Ez a törvénygyűjtemény tartalmazza az alapvető erkölcsi és vallási parancsolatokat, amelyeket Isten adott Mózesnek a Sínai hegyen. De milyen nyelven íródott valójában a a szöveg?

Az eredeti nyelv: héber

Az ószövetségi szövegek többsége héber nyelven íródott, ez alól a kötáblák szövege sem kivétel. Az eredeti szövegben tehát héberül találjuk meg ezeket a parancsolatokat. A héber nyelv az ókori Izraelben használt nyelv volt, és az ószövetségi szövegek jelentős része ezen a nyelven íródott.

Fordítások más nyelvekre

Mivel a héber nyelvet nem mindenki érti és beszéli, szükség volt fordításokra más nyelvekre is. Az elsk között voltak görög és arámi fordítások is. Ezek a fordítások lehetővé tették, hogy más népek is megismerjék a az ószövetségi szövegeket.

A tízparancsolat magyar fordítása

Magyar nyelven is számos fordításban olvashatjuk a bibliai szöveg, legismertebb ezek közül között  a Károli-fordítás, amely a 16. században készült, valamint a mai modern fordítások is. Ezek a fordítások igyekeznek hűen visszaadni a héber eredeti szöveget, hogy mindenki számára érthető legyen.

pecah,

  1. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!
  2. Isten nevét hiába ne vedd!
  3. Az Úr napját szenteld meg!
  4. Atyádat és anyádat tiszteld!
  5. Ne ölj!
  6. Ne paráználkodj!
  7. Ne lopj!
  8. Ne hazudj, mások becsületében kárt ne tégy!
  9. Felebarátod házastársát ne kívánd!
  10. Mások tulajdonát ne kívánd!

Az intelem jelentősége

A tíz parancsolatnak óriási jelentősége van az emberek életében és a vallási gyakorlatban is. Ezek az alapvető parancsolatok irányt mutatnak az embereknek, hogyan kell viselkedniük Isten előtt és egymás között. A tízparacsolat alapján épül fel a keresztény és zsidó etika is.

Bár a  szöveg több ezer éves, még mindig aktuális üzenettel bír. Az erkölcsi és etikai alapelvek, amelyeket ezek a parancsolatok tartalmaznak, ma is fontosak és relevánsak, hiszen arra tanítanak minket, hogy tiszteljük Istent és egymást, és hogy tartsuk tiszteletben az alapvető emberi jogokat és értékeket.

Kapcsolódó

pecah

Szerző