Connect with us

Kerítésen innen

Heller Ágnes emlékezete a világban és hazájában, ahol a hivatalosság igyekszik tudomást se venni róla

Megosztás

Heller Ágnes világhírű magyar filozófusról nevezték el az innsbrucki Leopold Franzens-egyetem új épületét, amely a bölcsészettudományi, a kultúratudományi és az oktatástudományi karoknak nyújt majd helyet – tudatta pénteken az MTI.

Heller Ágnes emlékezete a világban és hazájában - Ez utóbbi felsorolása nem foglal sok helyet....
Megosztás

Heller Ágnes világhírű magyar filozófusról nevezték el az innsbrucki Leopold Franzens-egyetem új épületét, amely a bölcsészettudományi, a kultúratudományi és az oktatástudományi karoknak ad helyet – tudatta pénteken az MTI.

Leopold Franzens-egyetem, Innsbruck

Heller Ágnes, a 2019-ben elhunyt Széchenyi-díjas magyar filozófus, esztéta az osztrák egyetem díszdoktora volt. A 13 ezer négyzetméter alapterületű Heller Ágnes Ház mintegy 81 millió euróba (31 milliárd forintba) került. Az épület díszes bejáratát Peter Sandbichler művész tervezte. Az épületben helyet kapott egy 600 férőhelyes auditórium, két kétemeletes auditórium, valamint irodahelyiségek, egyéb tan- és olvasótermek, továbbá egy iskolai oktatóterem is a leendő pedagógusok gyakorlati felkészítésére.

heller

Kép: Hermann Zsuzsa FB.

Martin Polaschek osztrák oktatási miniszter az ünnepélyes megnyitón arról beszélt, hogy a korszerű új épület

„világos jelzésként szolgál arra, hogy Innsbruck, illetve Tirol oktatási központok. (…) Ezzel a befektetéssel a hallgatók számára a legkorszerűbb egyetemi infrastruktúrát nyújtjuk”.

Emlékeztetőül….

2017. július 19-én, péntek kora este elhunyt Heller Ágnes filozófus. A Magyar Tudományos Akadémia balatonalmádi üdülőjének strandjáról indult úszni, de ismerősei hiába várták a parton. Heller Ágnes kilencven éves volt.

  • A Die Presse búcsúztatójában megemlítette, hogy

„…1977-ben a volt kommunista rezsim elnyomása után kivándorolt ​​Ausztráliába. 1986-tól New-Yorkban folytatta a tanítást.
Az 1989-es demokratikus változás után visszatért Magyarországra. A modern liberalizmus fontos és harcos hangjává vált. Határozott ellenfele volt   2010 óta, Orbán Viktor jobboldali, idegengyűlölő miniszterelnöknek és kormányának.

A kormányzati sajtó médiakampányainak egyik fő célpontja volt, ám ezekről ahogy a néhány éve megkísérelt „filozófusperről” is, amelyben a kutatási alapok pazarlásáért akarták lejáratni, kiderült, hogy alaptalanok.”

  • Nemzetközi Friedrich Nietzsche-díjjal tisztelegnek Németországban Heller Ágnes filozófus életműve előtt – közölte szerdán a naumburgi központú Friedrich Nietzsche Alapítvány.
  • Emmanuel Macron francia köztársasági elnök 2021-ben járt Magyarországon. Megérkezését követően, a hivatalos budapesti programját megelőzően rövid magánlátogatást tett a Kozma utcai zsidó temetőben, ahol lerótta kegyeletét Heller Ágnes filozófus sírjánál.
  • Pascale Andréani francia nagykövet Balatonfüredre látogatott Heller Ágnes filozófus halálának első évfordulója alkalmából tartott megemlékezésre. A nagykövet ebből az alkalomból a köztársasági elnök által tavaly Heller Ágnes temetésére küldött üzenetére emlékeztetett: „Hangja és tekintete nagyon hiányozni fog nekünk, de szikrázó intelligenciája és rendíthetetlen szabadságszeretete továbbra is bennünk fog élni.”

Magyarországon pedig…

„Halálának első évfordulóján, 2020. július 19-én, vasárnap 11 órakor a balatonfüredi zsidó temetőben magánszemélyek adományaiból felállított emlékkövet és a nevét viselő emlékparkot avatták fel. (…)

Dr. Olti Ferenc, a kezdeményezés szervezője emlékekkel átszőtt beszédében úgy fogalmazott, hogy a temetőben látható sziklán, ami a Tamás-hegyi murvabányából származik, sokszor ültek Heller Ágnessel hosszan beszélgetve az életről és a nagy kérdésekről.”

Kép: zsidokivalósagok.hu

2020-ban Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely jelentette be, hogy Heller Ágnes és Fehér Ferenc örökösei úgy döntöttek a főváros kezelésébe adják a két filozófus hagyatékát.

„Hatalmas megtiszteltetés, egyben kötelesség is, hogy Heller Ágnes örökösei megkeresték a Fővárost, hogy kezelésre átadják Heller Ágnes és Fehér Ferenc hagyatékát, amelyet egy új budapesti kutatóintézet, a Budapesti Iskola Intézet fog kezelni. A célunk, hogy leendő iskola nemcsak az említett filozófusok hagyatékával foglalkozik majd, hanem a későbbiekben egy progresszív gondolkodású, kulturális sokszínűséget előtérbe helyező intézménnyé váljon, méltóképpen Heller Ágnes és Fehér Ferenc szellemi örökségéhez. Lehetővé szeretnénk tenni, hogy ez a páratlanul gazdag és különleges hagyaték mindenki számára hozzáférhető legyen.”

… és még valami….

„And Agnes Heller is just an old bigot (and outdated) communist https://t.co/cgt1yk2LoD” – Heller Ágnes egy öreg bigott komcsi”

Kovács Zoltán kormányszóvivő ezzel arra reagált, hogy a filozófus azt nyilatkozta, hogy Orbán Viktor egy zsarnok. Heller Ágnes a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, és nemzetközileg jegyzett gondolkodó, Széchenyi-díjas filozófus, esztéta, egyetemi tanár.

Orbán hallgatott és ebben azóta is következetes

A mai napig nem kaptak részvétlevelet a filozófus hozzátartozói a magyar miniszterelnöktől. Nincs arra válasz, hogy Orbán Viktor mi alapján válogatja meg, hogy kit köszönt fel, kinek a temetésén vesz részt, és kinek nyilvánít részvétet

– írta 2019 augusztusában a 168óra. Tarlós István főpolgármester Budapest saját halottjának nyilvánította a filozófust, de a magyar kormányfő néma maradt. Heller Ágnes július 19-én halt meg, Orbán Viktor ekkor éppen szabadságát töltötte.

A lap július 22-én érdeklődött Havasi Bertalantól, a miniszterelnök sajtófőnökétől, hogy a kormányfő kifejezte-e, ha nem, tervezi-e, hogy később kinyilvánítja részvétét, de válasz nem érkezett.

Szerző