Budapesti hétköznapok

Femke Bol igazolta a papírformát 400 gáton, két jamaikai aranyérem született csütörtökön

A holland Femke Bol esélyeshez méltó nagyszerű versenyzéssel megnyerte a női 400 méter gátat csütörtökön este a budapesti atlétikai világbajnokságon, melyen férfi 400 méteren jamaikai, női kalapácsvetésben pedig kanadai diadal született.

Femke Bol

Jamaikai győzelem 100 méter gáton

Az első két kör alapján úgy tűnt, az amerikai Kendra Harrison van a legjobb formában, az előfutamban 12.24, az elődöntőben pedig 12.33 másodperccel zárt, ám a fináléban meg kellett elégednie a bronzéremmel. A rajt után a bahamai Devynne Charlton jött el a legjobban és 50 méterig egyértelműen vezetett, ezt követően viszont visszaesett, míg mögüle Harrison, a 2019-es vb-n is aranyérmes jamaicai Danielle Williams, valamint az olimpiai bajnok Puerto Ricó-i Jasmine Camacho-Quinn is együtt elment mellette. Az utolsó gátról szinte egyszerre jöttek le, s a célba Williams dobta magát a legjobban (12.43 mp), megelőzve Camacho-Quinnt (12.44) és Harrisont (12.46).

Danielle Williams
A győztes jamaicai Danielle Williams a női 100 méteres gátfutás döntője után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A nap legegyértelműbbnek tűnő, mégis talán leginkább várt döntője volt a 400 gátasoké, különösen azok után, hogy Femke Bol a nyitónapon jó helyzetből, utolsó emberként elveszítette a holland csapattal a 4×400 méteres vegyes váltó aranyérmét, sőt, miután néhány méterrel a cél előtt elesett, a botot is elejtette, így stafétája a dobogóra sem állhatott fel.

A 23 éves futó az utóbbi években egyértelműen a 400 gát második számú atlétája volt a világon a világcsúcstartó, olimpiai és világbajnoki címvédő amerikai Sydney McLaughlin-Levrone mögött, aki nem jött el Budapestre, igaz, nem is gáton, hanem síkon szeretett volna indulni, így egyértelműen már a vb előtt Bol számított esélyesnek.

Ugyanakkor kérdéses volt, hogy a váltós „balesetet” mennyire emésztette meg. Az előfutamban és az elődöntőben úgy tűnt, sikeresen túltette magát rajta és ezt a fináléban is bizonyította. Nem kezdett nagy tempóban, gyakorlatilag 280 méteren át együtt futott legnagyobb riválisaival, majd tempót váltott és végül 51.70 másodperces idővel, a második amerikai Shamier Little-t (52.80 mp) több mint egy másodperccel megelőzve győzött.

A női 400 gáttól eltérően a férfi 400 méter fináléja nyíltnak tűnt, miután az olimpiai bajnok bahamai Steven Gardiner az elődöntőben megsérült

Az előző körben a jamaikai Antonio Watson volt a leggyorsabb 44.13 másodperccel, a második legjobb időt pedig a brit Matthew Hudson-Smith produkálta, aki 44.26 mp-re javította az Európa-rekordot, melyet 44.33-mal a keletnémet Thomas Schönlebe tartott 1987 óta.

A rajt után egyértelműen a brit kezdett a legbátrabban és 300-nál a célegyenesbe fordulva nagy fölénnyel vezetett, Watson azonban lépésről lépésre közelített hozzá, ahogy az amerikai Vernon Norwood és Quincy Hall is. Hudson-Smith-nek az utolsó méterekre teljesen elfogyott az ereje és a jamaicai elment mellette, de a két amerikai a célig nem tudta utolérni. Watson 44.22 mp-cel szerezte meg az aranyérmet, kilenc századdal megelőzve Hudson-Smith-t és 15-tel Hallt.

Antonio Watson
A győztes jamaicai Antonio Watson a férfi 400 méteres síkfutás döntője után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Tentoglu drámai csatában nyert férfi távolban

Az gyakorlatilag az első sorozat után egyértelműnek tűnt, hogy az aranyért a selejtezőből 8,54 méterrel, a világ idei legjobbjával továbbjutott jamaicai és a tokiói játékok győztese fog csatázni. Előbb ugyanis Miltiádisz Tentoglu 8,50-ig repült, majd Wayne Pinnock 8,40-ig.

A következő körben aztán a jamaicai átvette a vezetést, miután ő is 8,50 métert produkált és a második legjobbja „erősebb volt” a görögénél, aki belépett ebben a körben. Közben a szintén jamaikai Carey McLeod 8,27-tel felugrott a harmadik helyre, tíz centivel megelőzve másik honfitársát, Tajay Gayle-t.

A következő sorozatban Pinnock rontott, Tentoglu pedig 8,39-et produkált, azaz a második kísérletek tekintetében egy centire közelítette meg riválisát. Ez a kör ugyanakkor McLeod miatt lett emlékezetes, miután elmérte rohamát, szinte átlépett a deszkán, amit csak a sarka érintett, az viszont csúnyán megcsúszott és kifordult a bokája, ő pedig a levegőbe emelkedve elvesztette egyensúlyát és kis híján fejjel előre esett a homokba. Ezt követően elterült a homokban, majd felpattant, a folytatásra azonban már nem volt százszázalékos állapotban.

Az élen az utolsó sorozatig semmi sem változott, Tentoglu viszont még tartogatott meglepetést. A körülmények ideálisak voltak, minden adva volt a drámai végkifejletthez, ugyanis a görög és a jamaicai kísérleténél nem folyt más versenyszám a stadionban, a több mint 30 ezres tömeg így egy emberként adta tapssal a ritmust mindkettejüknek.

Tentoglu
A későbbi győztes görög Miltiadisz Tentoglu a férfi távolugrás döntőjében. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A görög klasszis pedig bizonyította kivételes versenyzői képességeit és tökéletes lécfogás után hatalmasat ugrott, a nézők pedig óriási ovációba törtek ki, majd egy perccel később ismét, amikor megjelent a 8,52-es eredmény a kijelzőn. Ezek után következett Pinnock, aki ugyanazt a biztatást megkapta a rajongóktól, és ő is nagyszerű ugrást mutatott be, ám egyértelműnek tűnt, hogy kicsit rövidebb lett vetélytársáénál, amit aztán a kivetítőn megjelent 8,38-as eredmény meg is erősített.

A bronzéremhez 8,27 méter kellett, amit az ezt hatodikra produkáló Gayle szerzett meg, mivel jobb volt a második legnagyobb ugrása McLeodénál.

A női kalapácsvetés fináléja az első sorozatban eldőlt, melyben a kanadai Camryn Rogers 77,22 méterig dobta a szert, aminél a folytatásban senki sem tudott nagyobbat. Rogers tavaly ezüstéremmel zárta a eugene-i vb-t, melyen az amerikai Brooke Andersentől kapott ki, aki viszont ezúttal a döntőbe sem jutott be, ahogy a háromszoros olimpiai bajnok, világcsúcstartó lengyel Anita Wlodarczyk is elvérzett a selejtezőben.