Connect with us

Budapesti hétköznapok

A manóba: ez már nem is hungarikum, hanem budaikum!

Nagy közszolga kidülledt mellénnyel: a pálinka nemzeti kincs, ami összeköt bennünket a történelem viharaiban
Megosztás

Nyakunkon az önkormányzati választás, ami Budapesten -lássuk be- nem kecsegtet semmi jóval. Főpolgármester-jelöltet még nem neveztek meg, de az önkormányzatokban nagyban megy a helyezkedés, ami nem lenne ördögtől való igyekezet, ha nem a rivális lejáratásával történne, méghozzá a korlátlan pénzforrásnak köszönhetően erőből tennék. Hungarikum?

Az I. kerületi „Várikum”

V. Naszályi Márta a héten közösségi oldalán keresztül tudatta, hogy:

„Bojkottálom a Fidesz-propagandává silányított Várnegyed újságot”.

A kifejtős részből megtudható, hogy „2022-ben azzal, hogy két, korábban jobbikos képviselő a választóit cserben hagyva átállt a Fideszhez az I. kerületben, a kormánypárt többségbe került az önkormányzat képviselő-testületében. Ezt a többséget elsősorban arra használták fel, hogy fideszes emberekkel feltöltött alapítványokba és cégekbe szervezzenek ki olyan tevékenységeket, amelyek korábban az önkormányzathoz tartoztak, majd önkormányzati forrást – tehát a kerületi adófizetők pénzét – rendeltek hozzá.

Az egyik első lépésük volt a Várnegyed újság „megszerzése”, amelyet leállíttattak, majd kiadását a fideszes vezetésű külső médiacéghez rendelték.

Beindult a szavazógép

A képviselő-testület ezt követően megszavazta az új lap szerkesztési alapelveit, amelyek megfelelnek a nemzetközi szakmai normáknak – ezt azonban az újság mégsem tartja be. Egy önkormányzati lap feladata a kerületben élők tájékoztatása lenne az önkormányzati információk alapján, ehhez képest a jelenlegi lap kormánypárti politikai kampány és szórakoztatónak szánt tartalmak furcsa keveréke.

Az új „Várnegyed” kiadója, bár közpénzből működik, ügyvezetője nem volt hajlandó benyújtani üzleti tervet, nem jelenik meg vezetői értekezleteken és nem tájékozódik az önkormányzattól, nyilvánvalóan azért, mert a célja nem a tájékoztatás, hanem a kampánycélok kiszolgálása. Ezzel megakadályozza azt is, hogy a lap az önkormányzatunk hivatalos programjait és bejelentéseit közölje.”

Nem is igaz….

„A Várnegyed nem folytat politikai kampányt, az I. kerületről szól, de kétségkívül törekszik rá, hogy igényes módon szórakoztatva informáljon. (…) A kiadó kft. benyújtotta üzleti tervét, ügyvezetője részt vesz a vezetői értekezleteken. Lapunk célja a tájékoztatás, kampánytevékenységet nem folytatunk”

reagált a Várnegyed a bojkott hírére hozzátéve:

„a hivatkozott szerkesztési alapelveket szerkesztőségünk betartja. Erről a 2023. évi 0. számunkat és a már széles körben terjesztett 2024. évi 1. számunkat elolvasva mindenki maga is meggyőződhet, illetve a Várnegyed archívuma segítségével összehasonlíthatja friss lapszámaink minőségét és hangvételét a korábbi lapszámokéval.” Zárógondolatuk:

„A Várnegyed a továbbiakban is megszólalási lehetőséget biztosít a kerületi közéletet alakító szereplőknek. Ha élnek a lehetőséggel, örülünk neki. Ha nem élnek vele, szomorúan tudomásul vesszük, és közvetett források (például Facebook-bejegyzések) alapján, valamint eseménybeszámolók formájában ismertetjük álláspontjukat.”

Fincsaság….

Nem kirívó eset, -sajnos- hogy választás előtt megsokszorozódik a lakhelyváltoztatás, csőstül jelentkeznek át a „kritikusnak vált” kerületekbe a -feltehetően- regnálóhoz közelállók. Nem vot ez másként a Várnegyedben sem, ahol 2022 őszén a Fidesz jelöltje, Fazekas Csilla mindössze 60 szavazattal nyerte meg a budavári időközi önkormányzati képviselőválasztást, ezzel fideszes többség lett a kerületben, ahol ellenzéki a polgármester. Ez úgy eshetett meg „büntetlenül”, hogy a kormány javaslatára 2021 őszén a Fidesz-KDNP-s parlamenti többség úgy módosította a szabályokat, hogy már nem kell ténylegesen azon a címen élnie annak, aki lakóhelyet létesít. A TASZ már akkor is felhívta a figyelmet arra, hogy ha az állam nem is várja el az állampolgártól, hogy a bejelentett lakcímén éljen, a nyilvánvalóan fiktív lakóhelyek jogi értelemben vett fiktív jellege is megszűnik, így a fiktív lakóhely létesítése sem büntetendő már.

Kapcsolódó

Szerző