Connect with us

Blogbazár

Kálmán László: Az elnevezések hazugsága

Megosztás

Ahogy a nyilasuralom hatásában jelentéktelen, de nagyon jellegzetes sajátossága volt az a rengeteg szószörnyszülött, ami Szálasi agyából kipattant (tényvalóság, életsüketség stb.), úgy a NER egyik trademarkja az intézmények lehetetlenül körülményes, béna, érthetetlen elnevezése.

igaz-hamis
2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

Az új ÁVH egyszerűen a titkosrendőrség, a titkosszolgálat fedőneve,

mint ahogy mindennek fedőneve van most ebben az országban, mert maguk is tudják, hogy ha a saját dolgaik igazi nevét kimondanák, az szalonképtelen lenne. Ahogy az ideológiájuk, gondolkodásmódjuk igazi neve, a fasizmus is szalonképtelen.

Arról, hogy mi az ÁVH, a saját weboldalukon is írnak, mert pontosan tudják, hogy az elnevezésük magyarázatra szorul, amikor válaszolnak arra a „gyakori kérdésre”, hogy „titkosrendőrség vagy titkosszolgálat-e”. Már az is árulkodó, hogy így teszik fel a kérdést, hiszen épeszű embernek nem jutna eszébe, hogy valami harmadik dolog. és íme a válasz:

Egyik sem. A polgári demokráciák nem működtetnek „titkosrendőrséget”, hiszen az – jellemzően – a diktatúrák elnyomóeszközeként funkcionál és politikai jellegű adatgyűjtést folytat.

Mit csinál ezzel szemben a NER ávója?

A válasz:

Fontos hangsúlyozni, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal működésének jogi kereteit megteremtő törvényben (1995. évi CXXV. törvény) a „nemzetbiztonság” meghatározás szerepel és nem a titkosszolgálat, ahogy gyakran nevezik a médiában. Igaz, hogy a Hivatal bizonyos feladatainak megoldása érdekében – törvényi felhatalmazás alapján – titkosszolgálati eszközöket és módszereket alkalmaz, de ennek jogszerűsége felett a kijelölt bírák, illetve az igazságügyi miniszter őrködnek.

Ha a Fidesz gondolkodásmódjára a fasizmus jellemző, akkor a retorikájára a dada.

Egy érvelő válaszban még az azért, mert sem szükséges, de ha mégis ott van az azért, mert, akkor sem valódi indoklás követi, hanem valami olyasmi, hogy zsiráfokat ritkán látunk háztetőn vakarózni. (Sőt, inkább gyakran látunk, nehogy véletlenül igaz legyen.) Tehát azért nem titkosrendőrség, mert jórészt titkos ugyan, és rendőrségként működik, de „jogszerűsége felett őrködnek”.

Hát köszönöm szépen. Pont annyira jogszerűen, mint amennyire ez válasz a kérdésre, mint amennyire az elnevezés illik a „hivatalra”, mint amennyi igaz ebből az egész Patyomkin-demokráciából.

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük