Budapesti hétköznapok

Sha’Carri Richardson vb-csúccsal nyerte a női 100-at, Grant Holloway harmadszor világbajnok

A jamaicai sztárokat legyőzve az amerikai Sha’Carri Richardson 10.65 másodperces világbajnoki csúccsal megnyerte a női 100 méteres síkfutást a budapesti atlétikai vb hétfői versenynapján.

Sha'Carri Richardson

Takács Boglárka nem jutott döntőbe női 100 méteren

Takács Boglárka 11.26 másodperces idővel elődöntős futamában a nyolcadik lett, így nem jutott döntőbe női 100 méteren a budapesti atlétikai világbajnokságon.

A világbajnokságok történetének első magyar női 100-as indulója a vasárnapi előfutamból 11.18 másodperces eredménnyel simán, futamharmadikként lépett az elődöntőbe, ott viszont már nem lehettek továbbjutási álmai. Az országos csúcstartó (11.14 mp) sprinter többek között az aranyérem három favoritja közül kettővel, a ranglistavezető jamaicai Shericka Jacksonnal és az amerikai Sha’Carri Richardsonnal került egy futamba, s mezőny erejéről minden elmond, hogy a nyolcból hat sprinternek 11 mp-en belüli egyéni csúcsa volt.

A mezőny szélén, a kettes pályán futó Takács a rajtot nem kapta el rosszul, de a belső pályákon futók folyamatosan távolodtak tőle. Végül a célba szinte egyszerre érkezett meg a 11.25-t produkáló, hetedik spanyol Jael Bestuével, aki egy századdal volt jobb nála. A futamot Jackson nyerte 10.79-cel, azonos időt ért el a dél-afrikai Marie-Josee Ta Louval, Richardson pedig 10.84-gyel lett harmadik.

Takács Boglárka
óTakács Boglárka a női 100 méteres síkfutás elődöntőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

„Kicsit vegyes érzéseim vannak most. Annak nagyon örülök, hogy első magyar nőként tudtam magam kvalifikálni a vb-re és az előfutamból tovább is tudtam jutni. A közönség szeretete pedig rengeteget jelent nekem”  – kezdte értékelését Németh Roland tanítványa. – „Az idővel viszont nem vagyok annyira elégedett, mert úgy érzem, nagyon jó formában vagyok, sokkal jobb időeredmény van bennem.”

A 21 éves vágtázó úgy véli, a vártnál visszafogottabb eredménynek három oka van, melyek közül az egyik, hogy a rajtja, és különösen az első pár méter nem sikerült jól, a mellette futó jamaicai Shashalee Forbes így nagyon gyorsan ellépett tőle.

„Ahogy elindítottam a mozgást, az nem volt tökéletes. A jamaicaival szerettem volna versenyezni, de nagyon korán elment tőlem és onnan már nem tudtam olyan lazán, felszabadultan futni és elérni azt a végsebességet, ami van nekem, hanem görcsössé vált a mozgásom” – jegyezte meg Takács Boglárka, aki szerint a másik probléma, hogy még nincs meg az a tapasztalata, ami ahhoz kell, hogy ennyire jó futók között is ki tudja hozni magából a maximumot.

A nap első futódöntője a férfi 110 m gát volt, mely a kétszeres címvédő amerikai Grant Holloway magánszámát hozta. A tokiói játékokon második sztársprinter gyakorlatilag a második gátnál már maga mögött hagyta riválisait és előnye lépésről lépésre nőtt. Holloway ugyan az utolsó két gátnál hibázott, de így is nagy fölénnyel győzött 12.96 másodperces idővel.

Grant Holloway
A győztes amerikai Grant Holloway a férfi 110 méteres gátfutás döntője után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Derencsényi István

Sha’Carri Richardson már két-három évvel ezelőtt berobbant az elitbe, ám hiába volt nagyon gyors, a tokiói olimpián kannabisz használat miatt nem futhatott, tavaly Eugene-be pedig nem tudta kiharcolni a csapatba kerülést. Idén már nem volt semmilyen gondja, a szezon elejétől nem csupán a kiemelkedően legjobb amerikai sprinter volt a klasszikus számban, hanem a világon is csak a jamaicai Shericka Jackson bizonyult nála gyorsabbnak.

Budapesten az előfutamból simán lépett tovább, a finálé előtt alig egy órával rendezett elődöntőben viszont nagyon elrontotta az elejét, végül nagy hajrával lett harmadik, és jutott idővel tovább. Mivel nem helyezéssel került döntőbe, a legszélső, kilences pályát kapta, azaz messze volt a szám másik két esélyesétől, Jacksontól és az ötszörös világbajnokától, a szintén jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce-tól.

Mint később kiderült, ez kedvezett a számára. a rajt után a két jamaicai egymással küzdött, közben a táv felénél még kis hátrányban lévő Richardson az utolsó 30 méteren sokkal gyorsabb volt náluk és nagy egyéni csúcsot jelentő 10.65 másodperces eredménnyel robogott át a célon és boldogan bokszolt a levegőbe. Ennél jobbat korábban csak négyen futottak a világon.

Középen Jackson volt a legjobb, 10.72-vel lett ezüstérmes, míg Fraser-Pryce 10.77-tel karrierje 15. szabadtéri vb-érmét szerezte meg tíz arany és négy ezüst után.

A férdi diszkoszvetés fináléját tervezni sem lehetett volna fordulatosabbra és izgalmasabbra

A két favorit, a címvédő szlovén Kristjan Ceh és a dohai vb-győztes, a Tokió olimpiai bajnoka, a svéd Daniel Stahl hatalmas csatát vívott, melyben az utolsó sorozat előtt a svéd állt tíz centivel jobban (69,37 m/69,27 m). A zárókörben így az utolsó előtti dobó a szlovén klasszis volt, aki óriásit dobott, diszkosza telibe kapta a 70 métert jelző vonalat és 70,02-vel átvette a vezetést.

Stahl rezzenéstelen arccal vette tudomásul, hogy az utolsó pillanatban elveszítheti a világbajnoki címet, majd hatodik kísérletére nyugodtan beballagott a dobókörbe, elvetette a diszkoszt, ami szinte le sem akart esni, végül aztán messze a 70-es vonal mögött ért földet.

Daniel Stahl
A későbbi győztes svéd Daniel Stahl a férfi diszkoszvetés döntőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Stahl még ekkor sem mutatott érzelmeket, szépen kilépett a körből, majd besétált a fűre, és amikor megjelent a vb-csúcsot jelentő 71,46 méter a kijelzőn, féltérdre ereszkedett, pózolt egyet a közönségnek, majd felállva, karjait a magasba emelve ünnepeltette magát.

Férfi hármasugrásban nem születettek kiemelkedő eredmények. A versenyt a Hugues Fabrice Zango (Burkina Faso) nyerte meg 17,64 méterrel a kubai Lázaro Martínez (17,41 m) és a szintén kubai Cristian Nápoles (17,40 m) előtt.