Budapesti hétköznapok

A női 4×100-as váltó országos csúccsal búcsúzott

A női 4×100-as váltó 43.38 másodperces országos csúcsot ért el a budapesti atlétikai világbajnokságon pénteken, és a 14. helyen végzett. Kéri Bianka az elődöntőben búcsúzott 800 méteren.

női 4X100-as váltó

Idén 43.49 mp-re javította a magyar rekordot a csapat

Kerekes Gréta volt az első ember, őt Csóti Jusztina váltotta, majd a 100-on elődöntős Takács Boglárka, végül az U20-as Eb-bronzérmes Kocsis Luca Anna következett. A négy versenyző láthatóan jókedvűen érkezett a stadionba az edzőpályáról, az elektromos kisutóban mosolyogva énekeltek.

A két futamból az első három helyezettek mellett a további két leggyorsabb négyes került a fináléba

A magyar váltó a második futamban az egyes pályáról indult. Kerekes Gréta reagált a mezőnyből a leggyorsabban, de visszalőtték a rajtot, és a lengyeleket figyelmeztették. Kerekes másodszorra is jól rajtolt, Csóti is remekül pörgette a ritmus, Takács pedig elment a kettes pályán futót brazil ellenfele mellett, Kocsis pedig megőrizte a dél-amerikaiakkal szembeni előnyt. A nigériaiak nem értek célba, így a magyar négyes a 43.38-as országos csúccsal futamában hetedik lett.

„Az első váltásunk biztonsági volt, mert az elmúlt napok nem voltak a legkönnyebbek, Jusztinak a combhajlítója fájt, nekem az ülőgumóm, ráadásul majdnem két hónapja nem futottunk versenyen a váltóval, ami kicsit elbizonytalanítja az embert” – nyilatkozta Kerekes Gréta. – „A biztonságra törekedtünk, hogy menjen végig a bot. Éreztem, hogy nagyon ráfutottam, de megoldottuk.”

Csóti Jusztina arról beszélt, hogy sérülése miatt még csütörtökön sem volt biztos, hogy futhat-e.

„Nagyon komoly hullámvölgy volt ez az elmúlt egy hét, így nagyon örültem, hogy futhattam és ezért is volt fontos, hogy biztonságban végig menjen a bot”

– jegyezte meg az FTC sprintere.

A harmadik ember, Takács Boglárka a 200-as szerdai elődutama után megemlítette, hogy nagyon nem örült a kettes pályának, amit kapott, s most sem volt boldog, amikor kiderült, hogy az egyesen kell futniuk.

Kerekes Gréta és Csóti Jusztina
Csóti Jusztina (j) és Kerekes Gréta a női 4×100 méteres váltófutás előfutamában a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Derencsényi István

„Ha ez a hazai világbajnokság, mire számítsak máshol a későbbiekben” – viccelődött Takács, aki a 100 méter elődöntőjében is a futam legbelső pályáját kapta. – „Belülről iszonyatosan sodródtunk kifelé a kanyarban, szóval nem volt egyszerű feladat, de jól megoldottuk és az most is látszott, hogy bárhol lehet jól futni.”

Szavait alátámasztja, hogy a kedvezőtlen pálya ellenére Takács a harmadik emberek között a leggyorsabb volt a futamban.

„Az edzőm mondta nekem, hogy a belsőn is kellene tudnom egy 10.4-et, 10.3-at, és nagyon boldog vagyok, hogy 10.34-et futottam, ilyen jól még soha nem futottam váltóban”

– mondta Németh Roland tanítványa.

A záróember Kocsis Anna Luca sérülésekkel bajlódott a nyáron, így a júniusi csapat Eb-n nem volt tagja a 43.49-et elért csapatnak, ezért most különösen boldog volt, hogy részese lehetett a vb-futásnak.

„Szerencsére újra itt vagyok, a magyar közönség is nagyon jó volt, nagyon élveztem”

– nyilatkozta a szolnoki futó.

Kéri Bianka az elődöntőben búcsúzott

Kéri Bianka
Kéri Bianka a női 800 méteres síkfutás elődöntőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A 29 éves magyar versenyző már harmadszor állt rajthoz a Nemzeti Atlétikai Központban a vb-n. A 4×400-as vegyes váltóval országos csúcsot elérve a 11. lett az első napon, majd szerdán 2:00.20 perces idővel jutott tovább a 800 m előfutamából.

A pénteki elődöntőben a második futamban kapott helyet, futamonként az első két helyezett, illetve a további két legjobb idő tulajdonosa folytathatta a fináléban.

Az SVSE középtávfutója az első körben a mezőny végén helyezkedett és arra figyelt, hogy ne szakadjon le. Majd 600 méternél megindult előre, az utolsó kanyarban egészen a harmadik helyre futott fel. A hajrát azonban nem bírta jól, sorra elmentek mellette a többiek, végül 2:01.68 perccel nyolcadik lett.

Az előfutamban a hatodik lett, így nem jutott be a döntőbe a férfi 4×100-as váltó

A magyar csapat az első futamban kapott helyet, továbbjutást az első három hely mellett a további két legjobb idő ért. A négyes első embere Illovszky Dominik volt, aki a hatos pályán a japán és a jamaicai futó között rajtolt, de ebben a futamban indultak a két 100-as világbajnokkal, Christian Coleman-nal és Fred Kerley-vel felálló amerikaiak is. Illovszky Boros Bencének adta át a váltóbotot, majd Szabó Dániel következett, Pap Márk pedig 39.55 mp-es eredménnyel ért célba, ami a váltó idei legjobbja. Ezzel a magyar kvartett hatodik lett, mivel a németek és a hollandok is rontottak. A futamot az amerikaiak nyerték 37.67 mp-cel, a világ idei legjobbjával.

Összesítésben a 13. helyet szerezte meg a hazai váltó.

A csapat tagjai eltérően értékelt a váltó teljesítményét, amíg Boros Bence kissé kritikus volt, addig Szabó Dániel és a sérülések miatt idén alig versenyző Pap Márk szerint jó futást produkálta a magyar staféta.

„Szerintem három-négy tizeddel jobb idő volt bennünk, de én mindig elégedetlen vagyok a futásokkal, ezt tudják rólam a srácok. Ebben nem is értünk egyet sajnos” – nyilatkozta Boros Bence a magyar újságíróknak. – Tudom, hogy ennél több van bennünk, de ez most ilyen lett. Holnapra kialszom és megyünk tovább.”

„Én azt gondolom, hogy ezzel a futással teljesen elégedettek lehetünk” – vette át a szót Szabó Dániel.”

„Úgy jöttünk ide, hogy élvezzük a futást, élvezzük, hogy itt lehetünk, a nézősereget, a hatalmas drukkolást, ami a magyaroknak szól. Kicsit vissza is kellett fogni magunkat, nehogy túlteljünk adrenalinnal. Elégedett vagyok, mert tudom, hogy rengeteg van még ebben a futásban, de büszkék lehetünk arra, amit elértünk. Az az igazság, hogy ritkán futott magyar staféta 40 másodperc alatt az elmúlt időszakban, mi pedig idén háromszor is megcsináltuk.”

„Nekem sérülések nehezítették a szezonomat, a vb-re szerencsére össze tudtam kapni magam, amennyire lehet” – mondta Pap Márk. – „Futottunk mint az őrültek, ahogy csak tudtunk. Én elégedett vagyok.”