Budapesti hétköznapok

Kozák Luca nem jutott döntőbe 100 m gáton

Kozák Luca elődöntős futamában a negyedik helyen végzett és nem jutott be a 100 m gát fináléjába szerdán este a budapesti atlétikai világbajnokságon.

Kozák Luca

Kozák Luca elődöntős futamában a negyedik helyen végzett és nem jutott be a 100 m gát fináléjába szerdán este a budapesti atlétikai világbajnokságon. Wagner-Gyürkés Viktória előfutamában a 16. helyen ért célba, így nem jutott fináléba női 5000 méteren.

A debreceniek országos csúcstartója kedden nagyszerű futással, 12.72 mp-es idővel futamharmadikként tudta le az előfutamot

A három elődöntős futamból az első két helyezettek, illetve a további két legjobb idő birtokosa került fináléba, s az már az első futam után nyilvánvalóvá vált, hogy a továbbjutó idő nem lehet rosszabb 12.55 mp-nél, ami 14 századdal jobb Kozák tavalyi országos csúcsánál.

A magyar sprinter a második futamban rajtolt, és start előtt hangrobbanás rázta meg a teljesen megtelt stadiont, amikor Kozák Lucát bemutatták.

A rajtot jól kapta el a magyar vágtázó, aki mellett az amerikai Masai Russell a második gátnál megbotlott és kiszállt a versenyből. Kozákot ez úgy tűnt, nem zavarta meg, közvetlenül a vezető hármas mögött futott, ám nem tudta beérni őket. Végül a negyedik helyen ért célba, szinte lemásolva keddi eredményét, ugyanis 12.73 mp-cel végzett, amivel összesítésben a 13. lett.

„Összességében nem volt rossz futás, ugyanaz volt, mint tegnap. Persze, ha ez néhány századdal jobb és országos csúcs, akkor fülig érne a szám” – nyilatkozott az MTI-nek a vegyes zónában Kozák, aki elsősorban a rekordhoz hiányzó néhány század miatt volt kicsit bosszús.

„Annyira rövid a 100 gát, centikről van szó. Az nem volt szerencsés helyzet, hogy légüres térbe kerültem, miután mellettem az amerikai lány rontott, a másik oldalamon pedig az ausztrál már mögöttem volt. Gyorsak voltak a lányok, összességében pedig nincs miért szégyenkeznem. Így is a legjobb négy-öt futásom között van ez a mai.”

Wagner-Gyürkés Viktória nem jutott döntőbe 5000 méteren

A szám első körét az eredeti kiírás szerint szerda délelőtt rendezték volna, ám a hőség miatt estére tették át a két futást.

A magyar bajnok hosszútávfutó rögtön az első futamban volt érdekelt, melyben előzetesen sem volt esélye az első nyolc között végezni, ami a tovbbjutáshoz kellett.

Wagner-Gyürkés Viktória az első négy körben közvetlen a mezőny végén, a többiek sarkában futott. A boly visszafogott tempóban kezdett, amit kihasználva a lett Agate Caune rögtön ellépett és kamikaze taktikát választva méterről méterre növelte előnyét, mely a táv közepén már száz méternél is nagyobb volt.

A mezőny az első négy körben nem zavartatta magát, az etióp és a kenyai futók is hagyták a lettet elfutni, majd egy kissé növeltek a tempón. Ezt a magyar atléta nem vette fel és csak a saját ritmusára hagyatkozott. Így egy ideig folyamatosan nőtt a hátránya mindenkivel szemben, később azonban folyamatosan előzte meg a bolyról leszakadókat és végül 15:29.42 perces eredménnyel a 20 futó között a 16. lett.

A legjobbak végül befogták Caunét, akinek viszont bevált a számítása, ugyanis új egyéni csúccsal a negyedik helyen végzett és készülhet a döntőre.

Wagner-Gyürkés
Wagner-Gyürkés Viktória (k) a női 5000 méteres síkfutás előfutamában a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Mellette a holland Maureen Koster (b) és a japán Jamamoto Juma. Fotó: MTI/Illyés Tibor

„Nagyon örültem, hogy áttették estére a futamot, bár így sincs 5000 méterre alkalmas időjárás, nagyon meleg van” – kezdte értékelését az MTI-nek a 30 éves sportoló. – „Az eleje nagyon lassú volt, a bolyban pedig ki akartam maradni a verekedésből, mert ilyen tempónál nem lett volna értelme. Aztán jött egy erős váltás, amit sajnos nem bírtam el.”

Wagner-Gyürkés azt is elmondta, igyekezett a saját tempójában futni, de szeretett volna gyorsabb lenni, és jobb időt elérni, közelebb 15:14.24 perces egyéni csúcsához, mert kifejezetten jó formában érezte magát.

„Annak örülök, hogy sikerült néhány riválist megelőznöm és összességében egy jó élmény volt” – jegyezte meg az Ikarus BSE futója, aki kényszerűségből tavaly váltott a 3000 akadályról 5000 méterre.

Gyurátz Réka kiesett kalapácsvetésben

A selejtezőben 73 méterben határozták meg a döntőbe jutáshoz szükséges szintet, avagy a legjobb 12 folytathatta. Az első csoport eredményeinek ismeretében látszott, hogy 70 méter fölötti dobás kell a fináléhoz.

A Dobó SE Eb-7. versenyzője idén még nem került 70 méter fölé, 69,66 méterig jutott, viszont egyéni csúcsa 72,70 méter volt. Ettől azonban jócskán elmaradt.

Gyurátz Réka a selejtező második csoportjában előbb 65,25 méterig hajította a szert, majd 66,81-gyel folytatta. Harmadikra viszont már nem tudott javítani, a hálóba vágta a kalapácsot. A 36 fős mezőnyben a 33. helyen végzett.

Szabó Beatrix kiesett hármasugrásban

Szabó Beatrix
Szabó Beatrix a női hármasugrás selejtezőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Derencsényi István

A 27 éves Szabó Beatrix a világranglista 131. helyezettjeként a 36 fős mezőny leggyengébb egyéni csúcsával rendelkezett, a 13,01 métert idén érte le. Az MTK versenyzője azzal a céllal érkezett a vb-re, hogy megjavítja a legjobbját és 13 méter fölötti eredménnyel zár.

Elsőre ettől elmaradt, 12,68 méterrel kezdett, aztán 12,79-re javított, majd harmadikra 12,61 jelent meg a neve mellett. Összesítésben az utolsó helyen végzett.

„Az eredménnyel nem vagyok elégedett, mert egyéni csúcsért jöttem, amit már nagyon régóta hajszolok, de ez nem sikerült” – mondta az MTI-nek Szabó. Hozzátette, kisebb sokként érte a vb, mivel többek között olyan sztárokkal versenyezhetett, mint a világcsúcstartó, olimpiai és háromszoros világbajnok venezuelai, Yulimar Rojas.

„Muszáj dolgozni, hogy még több ilyenre kijussak, mert ez óriási, és így érdemes versenyezni” – hangsúlyozta a szabadtéren kétszeres magyar bajnok hármasugró.

A szenzációsan futó Kéri Bianka elődöntős 800-on!