Budapesti hétköznapok

A szenzációsan futó Kéri Bianka elődöntős 800-on!

Kéri Bianka remek versenyzéssel futamában a negyedik helyen ért célba szerda délelőtt és 2:00.20 perces idejével továbbjutott az elődöntőbe a budapesti atlétikai világbajnokságon.

Kéri Bianka

Az SVSE középtávfutója az 1:59.80 perces kvalifikációs szint teljesítésével jutott ki a vb-re, amit a júniusi lengyelországi csapat Európa-bajnokságon ért el karrierje első két percen belüli futásával

Előzetesen pedig arra lehetett számítani, hogy az elődöntőbe jutáshoz ehhez az időhöz közeli eredmény kell majd.

Kéri a hétből az ötödik előfutamban kapott helyet, melyben határozottan kezdett, az első kanyar után a második, harmadik helyen vágott be és az első körben stabilan tartotta a helyét. Az iram visszafogott volt, a második elejétől viszont fokozatosan nőtt a tempó, melyet Kéri is jól bírt és az utolsó kanyarban is továbbjutó helyen állt, sőt, úgy tűnt, két másik riválisával sikerült leszakítani a többieket.

A célegyenesben az amerikai Nia Akins volt a leggyorsabb, mögötte pedig a brit Jemma Reekie futott, akivel Kéri tudta tartani a tempót, megelőznie viszont nem sikerült, miközben mögötte a szlovén Anita Horvát hajrázott nagyszerűen, és kevéssel a cél előtt a magyar mellé ért, majd megelőzte.

A biztos továbbjutáshoz az első háromban kellett volna végeznie a 29 éves magyar atlétának, aki viszont 2:00.20 perces idejével a legjobb volt a nem továbbjutottak között, akik közül a hét futam alapján a legjobb három is folytathatta. Így a következő két futamból nem előzhették meg hárman, de végül senki sem tudott elé kerülni, így a magyar atléta készülhet a péntek esti elődöntőre.

„Elképesztően boldog vagyok, hogy sikerült továbbjutnom. Az edzőmmel beszélgettünk arról, hogy egy nagyon jó futással összejöhet, és az, hogy ezt most tényleg megcsináltam, nagyon jó érzés” – nyilatkozta boldogan Kéri Bianka. – „Úgy érzem, kifutottam magam, a végére elfáradtam és beesett elém a szlovén lány. A futás után az edzőm jelezte, hogy jó az idő, aztán a Q szobában jött a várakozás. Iszonyú egy hely, nőtt néhány ősz hajszálam, amíg figyeltük az eredményeket az utolsó két futam alatt.”

Kéri kiemelte, hogy a közönség nagy segítséget jelentett a számára, mint ahogy az is, hogy nem volt ismeretlen a stadion, mivel már az országos bajnokságon futhatott benne, szombaton pedig a 4×400 méteres vegyes váltóval – melynek tagjaként országos csúccsal lett 11. – már a vb-n is bemutatkozott.

„Az időeredménnyel is nagyon elégedett vagyok, mert ez életem második legjobb futása úgy, hogy elképesztően meleg van, ráadásul délelőtti futam volt” – jegyezte meg a sportoló, aki a péntek esti elődöntőben szeretné élvezni a futást, és bízik benne, hogy sikerül két percen belüli időt elérnie.

Takács Boglárka és Sulyán Alexa is kiesett női 200-on

Sulyán Alexa
Sulyán Alexa a női 200 méteres síkfutás selejtezőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A női sprinterek szerda délelőtti versenyzését másfél nappal előzte meg a 100 m elődöntője és fináléja, azaz ennyi ideje volt pihenni többek között a klasszikus távon győztes Sha’Carri Richardsonnak és Takácsnak is, aki első magyarként futhatott 100 métert vb-n és jutott el az elődöntőig.

A BHSE sprintere nem csupán a 100, hanem a 200 méter országos csúcsát is megjavította idén, és a június elején elért 22.77 másodperces rekordja alapján lehetett bizakodni abban, hogy ennek megközelítésével a félkörös távon sem az előfutam lesz számára a végállomás.

A szám másik magyarjának, a mindössze 18 éves Sulyán Alexának erre lényegesen kevesebb esélye volt

A gödöllői vágtázó ugyanakkor nem véletlenül kapott lehetőséget a bizonyításra, ugyanis az U20-as magyar csúcsot 23.12 mp-re javította júniusban, három hete pedig ezüstérmet nyert az U20-as Európa-bajnokságon.

A futamokból az első három és a további hat legjobb idő tulajdonosa jutott tovább, a két magyar közül előbb Sulyán szerepelt. A fiatal atléta a harmadik futamban térdelt rajtgépbe, melyből jól robbant ki, a kanyart jól futotta meg, az utolsó ötven méterre viszont már kevesebb ereje maradt és végül 23.47 mp-cel a hatodikként ért célba.

„Elképesztően élveztem a közeget, még mindig a hatása alatt vagyok, majdnem elsírtam magam örömömben bent a stadionban, de összességében kettős érzések vannak bennem, mert magammal egyáltalán nem vagyok elégedett” – értékelt az MTI-nek Sulyán. – „Úgy éreztem, hogy ennél sokkal több van bennem, de most kijött talán, hogy az egész szezont végig versenyeztem, karrierem során először, és a testem elfáradt. Egyéni csúcsot akartam futni, de az egész futás nem volt olyan harapós, mint kellett volna.”

Az ötödik futamban következett Takács Boglárka, aki a kettes pályán futott

Németh Roland tanítványa a kanyarban jól mozgott, bár a hármason sprintelő jamaicai Kevona Davis elfutott tőle, a célegyenesbe fordulva viszont nem volt messze a harmadiktól, akit azonban nem tudott megközelíteni és végül 23.24 másodperccel a negyedik lett. Már ekkor biztossá vált, hogy idővel sem léphet majd tovább.

Takács Boglárka
Takács Boglárka a női 200 méteres síkfutás selejtezőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

„A futambeosztásnak nagyon nem örültem, hogy megint a kettes pályára sorsoltak, mert 100 méteren sem előnyös, de 200-on kifejezetten hátrány. Sokkal több erőt kivesz, hogy élesebb ívet kell futni” – nyilatkozta Takács Boglárka, hozzátéve, hogy ezzel később nem foglalkozott, az viszont meglepte, hogy amikor a rajtpisztoly eldördülése előtt a nézők óriási biztatásba kezdtek, nem állították fel őket a hangzavar miatt és ellőtték a startot.

„Az egyenesbe fordulva jött a szembeszél, amivel nem volt szerencsénk, a mi futamunkban volt a legerősebb és én még nem vagyok fizikálisan annyira erős sprinter, hogy ezzel gond nélkül megbirkózzak. Szerintem az időm közel másfeles szembeszélben nem olyan rossz. Összességében nem vagyok elégedetlen.”

Németh Mátyás, Moravcsik Angéla és Szilágyi Réka is búcsúzott

A kecskeméti versenyző az idei U23-as Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett, majd Kínában, az Universiadén 7,79 méterre javította egyéni csúcsát. Továbbjutási reményei azonban nem nagyon lehettek, mivel a 39 fős mezőnyben, ennél mindenki jobb eredménnyel rendelkezett, a selejtező szintet pedig 8,15 méternél húzták meg,

A 22 éves Németh remekül kezdett, elsőre megugrotta egyéni csúcsát. Ezen már nem tudott javítani, másodikra 7,47 következett, harmadikra pedig belépett. Végül 7,79-cel a 19. helyen zárt.

Németh Mátyás
Németh Mátyás a férfi távolugrás versenyszám selejtezőjében. Fotó: MTI/Derencsényi István

„Élveztem a versenyzést és a hangulatot is” – mondta Németh Mátyás az MTI-nek. Hozzátette, az első kísérlete után felszabadultan tudott versenyezni. – „Egyéni csúcsot ugrottam, ezért az eredményért jöttem, így elégedett vagyok. Persze jó lett volna döntőbe jutni, de azért így is örülök.”

A tavalyi Eb-n negyedik Szilágyi az első csoportban kapott helyet

A selejtező szintet 61,50 méterben határozták meg, illetve a legjobb 12 került a döntőben. Szilágyi egyéni csúcsa (62,45) jobb ennél, ám idén még csak 57,06 méterig jutott. A debreceni atléta elsőre 56,21 métert ért el és a folytatásba ezen nem tudott javítani, 54,14 méter következett, majd utolsó dobását már le se mérette.

„A körülmények adottak voltak egy nagy dobáshoz, és nagyon jó volt itthon versenyezni, de elragadott a hév, és egy kicsit nagyobbat akartam dobni, mert jó formában éreztem magamat. Ez sajnos átment kapkodásba és ennek ez lett az eredménye” – mondta az MTI-nek Szilágyi Réka, majd hozzátette az utolsó rohamnál megtört a ritmusa, ezért nem sikerült túl jól a harmadik kísérlete.

Moravcsik Angéla is kiesett női gerelyhajításban

Moravcsik Angéla idén dobta meg 60,54-es egyéni rekordját. Az MTK gerelyhajítója azonban a selejtezőben nem tudta megközelíteni legjobbját, 52,54 méteres kezdés és egy érvénytelen kísérlet után 55,10 méterrel zárt. Ezzel a 26. helyen végzett a 34 fős mezőnyben.

„Összességében elképesztő volt a verseny, fantasztikusak a magyar szurkolók. Ami az eredményemet illeti, szerettem volna nagyobbat dobni, de a harmadik dobásom után kezdett összeállni a mozgás, ott kellett volna átlendülni, de úgy érzem, idén még jó dobással fogom tudni befejezni a szezon”