Connect with us

Blogbazár

Bauer Tamás: Vakvágányon

Megosztás

Azt olvasom a hvg.hu-n, hogy „Horváth Csaba az első körben lenyomta Karácsony Gergelyt”. Az előválasztáson való elinduláshoz a jelölteknek támogató aláírásokat kell gyűjteniük.

vakvagany
Megosztás

Azt olvasom a hvg.hu-n, hogy „Horváth Csaba az első körben lenyomta Karácsony Gergelyt”. Az előválasztáson való elinduláshoz a jelölteknek támogató aláírásokat kell gyűjteniük.

A cikkből megtudjuk:

„a szocialista politikus … több aláírást – 6465 darabot – adott le, mint Karácsony – aki 5300-at gyűjtött”.

Ugyanakkor a Závecz Research szerint jó esetben is csak Karácsony Gergelynek lehet esélye Tarlós Istvánnak szemben, ha egyáltalán. (Ha egy jelölt indul Tarlóssal szemben, Karácsony 43 százalékot tudna elérni Tarlós 49 százalékával szemben, Horváth Csaba 33 százalékot Tarlós 53 százalékával szemben, Puzsér 19 százalékot Tarlós 63 százalékával szemben.)

Vagyis Karácsony indulása esetén lehet némi esély, Horváth Csaba indulásával aligha. Mégis Horváth gyűjtött össze több támogató aláírást. Vajon mi lehet az oka ennek a különbségnek?

Sosem voltam híve az előválasztásnak

2015. július 7-én Vakvágány címmel jelent meg cikkem a Népszabadságban, és abban több érvet hoztam fel az előválasztás ötletével szemben. Az egyiket így fogalmaztam meg (kénytelen vagyok hosszabban idézni):

„Az előválasztáson, amely a tervek szerint félévvel vagy akár egy évvel megelőzné magát a választást (és ez a közös jelöltek illetve közös listavezető felépítéséhez nélkülözhetetlen), alighanem csak a biztos pártválasztók, a pártok elkötelezett hívei vennének részt.

Az előválasztás nagy valószínűséggel a hívek, a biztos választók körében legerősebb – inkább a Fidesszel szemben legkevésbé gyenge – párt jelöltje nyerné. Az előválasztás kitalálói alighanem azt hiszik, hogy a részvevők a jelöltek személyes adottságai alapján majd azt választják ki, akit a legalkalmasabbnak gondolnak a feladatra. Valaha azt gondoltuk, hogy magában az egyéni képviselőválasztásban is nagy szerepe van a jelöltek személyiségének.

Már 1990-ben meg kellett tanulnunk, hogy ez nem így van

A választók tudják – még ha a politikusok nem is hiszik el – hogy a választáson az egyéni képviselőjelöltek is pártokat képviselnek, és az általuk támogatott párt jelöltjére szavaznak, függetlenül a személytől. Nem lenne ez nagyon másképp az előválasztáson sem. Ismerjük a pártok tagjait, aktivistáit: ők bizony az ismert saját embert támogatnák.

Nagy szerepe lenne az előválasztás kimenetelében a pártok szervezeti erejének: akik tagdíjfizető tagként egy-egy párt elkötelezett hívei, nyilván részt vennének az előválasztáson, és pártjuk jelöltjét támogatnák. Közelebb visz-e a győzelemhez, ha az előválasztás nyertese, akinek az aktívak körében a legnagyobb a támogatottsága, nem tudja maga mellé állítani a többi párt híveit és különösen azokat, akik rendszerint csak a kampányban döntenek a részvételről és arról, hogy kire szavaznak? Nem, ez kevéssé valószínű. Nem alkalmas megoldás ez ahhoz, hogy javítsa az esélyünket a Fidesz és a Jobbik legyőzésére.”

Úgy tűnik, a friss adatok megerősítik azt, amit három és fél évvel ezelőtt feltételeztem

A támogató aláírások gyűjtésében érvényesült az MSZP nagyobb szervezettsége. Ettől még Karácsony megnyerheti az előválasztást, ha a politikailag legaktívabbaknál szélesebb kör vesz részt azon. Ma nem tudhatjuk.

Forrás

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük