Connect with us

Banánköztársaság

Az egész egy félrcsúszott nyakkendővel kezdődöt? – Orbán Viktor világméretű ámokfutása margójára

Megosztás

Haraszti Miklós  a rendszerváltás előtti demokratikus ellenzék egyik legendás alakja, SZDSZ alapító, író, újságíró volt Orbán egyik fő támogatója, aki azonban elkövetett egy megbocsájthatatlan bűnt a későbbi vezér hiúsága ellen: nyilvánosság előtt megigazította a Fidesz-vezér nyakkendőjét.

Orbán
Megosztás

Haraszti Miklós  a rendszerváltás előtti demokratikus ellenzék egyik legendás alakja, SZDSZ alapító, író, újságíró volt Orbán egyik fő támogatója, aki azonban elkövetett egy megbocsájthatatlan bűnt a későbbi vezér hiúsága ellen: nyilvánosság előtt megigazította a Fidesz-vezér nyakkendőjét.

A történetnek több verziója ismert

Fodor Gábor, aki akkor még az Fideszben politizált például így emlékszik az estere:

„Az első szabadon választott parlament alakuló ülésén Haraszti Miklós mindenki előtt elkezdte igazgatni Orbán Viktor kicsit csálé nyakkendőjét. Sem Viktor, sem én nem használtunk korábban nyakkendőt. Magam úgy kértem kölcsön egyet Vágvölgyi Andrástól. Sértő volt ez a nyilvános nyakkendőigazgatás, és néhány év alatt több tucat, nem teljesen alaptalan, de apró sértés érte Viktort”.

Haraszti nem így emlékszik az esetre, sőt

orbán

„Fodor Gábor sajnos füllent és fontoskodik. Az én nevezetessé vált nyakkendő-igazításom Orbánon nem a parlament első ülésén történt 1990 májusában, hanem a Kiskakukk étterem külön-helyiségében, a Helsinki Bizottság alakuló ülésén, 1989 márciusában. Orbánon valóban akkor láttam először nyakkendőt – eltekintve a gimnáziumi tablóképétől, ahol jó humorral parodizálta az ünnepélyességet. A Kiskakukk-beli összejövetelre talán azért vette fel, mert a civil szervezet alakuló ülésére eljött két herceg is, Karl Schwarzenberg, a Helsinki Szövetség akkori elnöke, és Habsurg György. Valóban szeretettel, a barátság jogán tapogattam meg azt az átkozott nyakravalót, mintegy nyugtázva Orbán politikusi érlelődését. Akkoriban nagyra becsültem őt, a szabadság jövőjének tehetséges letéteményesét láttam benne. Ha ez őt bántotta, megmondhatta volna, és elnézést kértem volna tőle. Most már inkább Jean-Claude Juncker EU bizottsági elnök módjára: „Hello dictator” felkiáltással és nyaklevessel köszönteném, s aztán tapogassa ő a nyakkendőjét, ahogyan egyébként szerintem túl gyakran teszi.”(Index)

Helyben vagyunk!

Az azóta már legendássá vált nyakkendő-sztori akkor jutott eszembe, amikor a Putyinnal tárgyaló, egyes megfejtések szerint éppen pánikrommal küszködő nyakkendőtapogatós, túlmozgásos diktátor videóját néztem, amely alatt ott virít: „a bejegyzések ki vannak kapcsolva”.

Másodszor akkor jutott eszembe a történet megtoldva egy másikkal, amikor megtudtam, hogy a nemzeti ünnepen a fővárostól egészen Veszprémig szalad  a főnök.

Ungár Klára, a Fidesz egyik vezetője, aki nem sokkal a rendszerváltás után, 1993-ban Fodor Gáborral és Molnár Péterrel együtt visszaadta országgyűlési mandátumát és kilépett a pártból jellemezte valahogy így a vidékről Budapestre került fideszes vezetőgarnitúrát:

csak álltak a kőrúton és rácsodálkoztak a 4-es – 6-os villamosokra.

 

 

Szerző