Connect with us

Kerítésen túl

Na kik kerültek be az amerikai külügy Magyarország-jelentésébe? – Ha Tiborcz, Schadl és Völner nevére voksol, jó felé kotorászik…

Na kik kerültek be az amerikai külügy Magyarország-jelentésébe? - Ha Tiborcz, Schadl és L. Simonra voksol, jó felé kotorászik...
Megosztás

Kiadta 2024-es országjelentéseit az amerikai külügyminisztérium demokráciai, emberi jogi és munkajogi hivatala. A Magyarországról szóló jelentés leginkább az emberi jogi részre koncentrál. Rövid összefoglalóval kezdődik, azután hét fejezetben tárgyalják az egyes területeken bekövetkezett magyarországi fejleményeket.

Amiről nincs szó….

A jelentésben megállapítják, hogy

  • Magyarországon nincsenek sem politikai gyilkosságok, sem politikai foglyok, de még olyan sem történt, hogy egy-egy politikai szereplő útjában lévő személy eltűnt volna.
  • Ugyanígy arról sincs információ, hogy bárkit politikai okokból megkínoztak volna, írja a lap.
  • A szabad internethasználatról szóló részben a jelentés azt írja, “a kormány nem korlátozta vagy zavarta meg az internethez való hozzáférést, és alapvetően nem cenzúrázta az online tartalmakat”. Hozzáteszik, nem hallottak olyan esetről, hogy a kormány a magánjellegű online kommunikációt megfigyelte volna megfelelő jogi felhatalmazás nélkül, ugyanakkor az állampolgárok titkos megfigyelésére viszonylag könnyen szerezhető jóváhagyás.

Amiről viszont igen….

Arra azonban a jelentés szerint többször is sor került, hogy embertelenül bántak a hatóság emberei a fogvatartottakkal. Külön kiemeltek egy 2017-es ügyet, amikor egy rendőr eltörte egy mentálisan sérült nő vállát, miközben megbilincselte őt. Az összefoglaló kitér rá, hogy

összességében romlott az emberi jogi helyzet Magyarországon.

A homofób gyermekvédelmi törvény korlátozza a hozzáférést az LMBTQ-jellegű írott anyagokhoz, és egy a jelentésben meg nem nevezett múzeumigazgató eltávolításáról is írnak. Ezzel nyilvánvalóan L. Simon Lászlóra gondolnak. Említik, hogy a kormányzat a titkosszolgálatok és az általa ellenőrzött média segítségével rászállt a civil szervezetekre és médiára, amelyek külföldi támogatásokat kapnak. Ez ágyazott meg szerinte a szuverenitásvédelmi törvénynek.

Magyarországon nem tapasztaltak fizikai erőszakot újságírókkal szemben, de rendszeres támadások érik őket a kormány és médiája részéről, amelyben ügynöknek nevezik őket vagy álhírek terjesztésével vádolják a független sajtó képviselőit.

  • Megemlítik a sorosozást és a dollármédiázást is, vagyis hogy bizonyos sajtótermékekről azt terjesztik, Soros György vagy más külföldi szereplő befolyása alatt állnak, az amerikai-magyar üzletember elleni lejáratókampány pedig antiszemita húrokat is penget a jelentés szerint.
  • A jelentés az igazságszolgáltatásról szóló első fejezetben külön említik Schadl György és Völner Pál korrupciós ügyét. Az ügyészség – szorosan együttműködve a rendőrséggel – 2021-ben tartóztatta le a végrehajtói kar egykori elnökét azért, mert az egy évvel később emelt vád szerint fizetett Völner Pál igazságügyi államtitkárnak. A jelentés azonban az ügy olyan szálát emeli ki, amely be sem került a vádiratba.
  • Írnak arról is, hogy a magyar börtönök túlzsúfoltak a nem kormányzati szervezetek beszámolói szerint.
  • A jelentés kitér a rádiófrekvenciák kiosztására is, különösen arra, hogy 2020-ban nem hosszabbította meg a Médiatanács a Klubrádió működési engedélyét, aminek eredményeként minden független rádió online műsorsugárzásra váltott, így ma már egynek sincsen hagyományos sugárzási felülete.

A Rogán-szál

Írnak a Rogán Antal minisztériuma alá tartozó „szuper-titkosszolgálatként” emlegetett Nemzeti Információs Központra (NIK), mint amelyik „egy sor jelentést készített”, amelyek azt állították, hogy külföldi szereplők beavatkoztak a választásokba.

Írnak a rendeleti kormányzásról is, amellyel a kormány megkerüli a rendes jogalkotási folyamatokat.

Ami meglepő, hogy Tiborcz István névvel szerepel a jelentésben. Tiborcz Istvánnal kapcsolatban a jelentés felidéz egy 2023 júliusi oknyomozó cikket, amely szerint az egyik leggazdagabb magyartól milliárdok kerültek a miniszterelnök vejéhez. Az amerikai tanulmány további részleteit ide kattintva olvashatja.

Szerző