Negyeddöntős vereségével nem szerzett olimpiai kvótát a női vízilabda-válogatott

Bíró Attila együttese az 5-8. helyért folytatja szereplését a viadalon, amelyen csak a két döntős jut olimpiai indulási joghoz. A magyarok szerdán a görögökkel találkoznak.

A magyar női vízilabda-válogatott 12-9-re kikapott az Európa-bajnok spanyol csapattól a fukuokai olimpiai kvalifikációs világbajnokság hétfői negyeddöntőjében, így ezen a tornán nem szerzett kvótát a párizsi játékokra.

A találkozóra Bíró Attila a 15 fős keretből Dömsödi Dalmát és Faragó Kamillát nem nevezte

A magyaroknak a mumusukkal kellett szembenézniük, ugyanis a 2012-es, eindhoveni Európa-bajnokság negyeddöntője (11-9) óta egyszer sem tudták legyőzni világverseny egyenes kieséses szakaszában a spanyolokat. Erre tízszer lett volna lehetőségük, a legközelebb tavaly a világliga budapesti döntőjében jártak ehhez, de akkor végül ötméteresekkel nyert a rivális. Legutóbb egy hónappal ezelőtt, a világkupa Long Beach-i szuperdöntőjének bronzmérkőzésén csaptak össze a felek, akkor 18-15-ös spanyol siker született.

A negyeddöntő első góljára több mint két percet kellett várni, a spanyolok szerezték meg a vezetést Judith Forca akciógóljával, a magyarok ötméteresből válaszoltak Keszthelyi Rita révén. Az első magyar előny egy csúnya technikai hibával ért véget – Keszthelyi kezéből csúszott ki a labda egy keresztpassz után -, a megúszó spanyolok pedig azonnal büntettek. A rivális egy villámgyorsan megjátszott figurával értékesítette első fórját, és akár hárommal is megléphetett volna, de Leimeter Dóra egy parádés szereléssel mentett. A túloldalon jött az emberelőny, Garda Krisztina pedig nem hibázott.

A második negyed elején Vályi Vanda szokás szerint elhozta a ráúszást, de szinte azonnal jött a kontraítélet a játékvezetőktől, a spanyolok pedig kihasználták a lehetőséget. A túloldalon emberelőnyben Parkes Rebecca került helyzetbe, de lövését védte Martina Terre. A spanyolok ezután egymást követően háromszor támadhattak a háromgólos vezetésért – valahogy mindig hozzájuk került a kipattanó – és harmadszorra Forca már be is talált.

A magyarok támadásban görcsössé váltak, de Parkes kiharcolt egy ötméterest, amelyet Keszthelyi „bevágott”. Az ellenfél hosszabb idő után kapott fórt, és pillanatok alatt értékesítette is, míg a túloldalon Garda ugyancsak létszámfölényben volt eredményes. Az ellentámadásnál a magyar gólszerzőt a spanyol centerről kiállították, de hátrányban Gurisatti Grétaszépen blokkolt. Keszthelyiék létszámfölényben támadhattak a félidő előtt, de egy rossz passz miatt nem jutottak lövésig.

Szépen megjátszott spanyol fórral indult a harmadik felvonás – Forca már a negyedik gólját lőtte -, a túloldalon Parkes is kiharcolt egy kiállítást, de Keszthelyi lövését blokkolták. A következő magyar előny megjátszása előtt Bíró Attila időt kért, a figurát pedig nagyon magabiztosan fejezte be Leimeter.

A spanyolok nem engedtek a különbségből és akcióból válaszoltak, Gurisatti eladott passzát pedig Forca bosszulta meg egy távoli bombagóllal. Centerből ezúttal Mahieu Geraldine harcolt ki ötméterest, ezúttal Garda volt a sikeres végrehajtó. Hajdú Kata a negyed végén visszaúszás közben buta szabálytalanságot követett el, a spanyolok pedig visszaállították a négygólos különbséget (10-6), de Keszthelyi négy másodperccel a dudaszó előtt távolról válaszolni tudott.

A záró nyolc perc elején Garda révén ötméteresből zárkózott a magyar csapat, a túloldalon pedig hátrányban a Magyari Alda helyére érkező Neszmély Boglárka hárított. A rivális újabb fórt hibázott el, ráadásul visszaúszás közben emberelőnybe kerültek a magyarok, de két lövés is a kapufán csattant. Elöl ezúttal Keszthelyi harcolt ki fórt, de előbb újra a kapufa mentette meg a spanyolokat, majd a bíró sípja szólt közbe, amikor Szilágyi Dorottya hálóba lőtt. A rivális az ellentámadásból betalált Anni Espar révén, így bő három perccel a vége előtt három gól volt a magyarok hátrányra. A rivális centere újabb fórt harcolt ki, Maica Garcia Godoy pedig gyakorlatilag eldöntötte az összecsapást. A 12-9-es végeredményt Gurisatti gólja állította be.

Bíró Attila: mindenre fel voltunk készülve, de nem tudtuk megvalósítani a terveket

Bíró Attila szövetségi kapitány szerint a magyar női vízilabda-válogatott játékosai ugyan mindenre fel voltak készülve a spanyolok elleni világbajnoki negyeddöntő előtt, de ahogyan tanítványai is fogalmaztak, nem tudták megvalósítani az előzetesen eltervezett elemeket.

„Valószínűleg az ellenfélnél jobb játékosok vannak, mi kihagytuk az emberelőnyöket, nem tudtuk leblokkolni a lövőiket, ők pedig le tudták a mieinket. Ráadásul náluk van egy olyan külső kör, ami most, amikor egész jól ki tudtuk venni a centereiket, bárhonnan át tudta lőni a zónát” – válaszolta a szakember a fukuokai találkozót követően az MTI azon kérdésére, hogy miért nem sikerült az előre megbeszélt dolgokat végrehajtani.

„Mindenre fel voltunk készülve, de ha nincs igazán kapusteljesítmény és több blokk, akkor nem lehet legyőzni egy ilyen spanyol csapatot” – fogalmazott a kapitány, aki szerint ha a záró negyedben Szilágyi Dorottya góljába nem fújnak kontrát a bírók – amivel mínusz egyre zárkózott volna a csapat -, akkor nem kaptak volna ki.

„Ezek fájó nüanszok, amik most nem a mi javunkra dőltek el, ugyanakkor a vereségünk a védekezésünkön és a fórjátékon is múlt.”

Bíró Attila a folytatással kapcsolatban kiemelte, szerencsére az elmúlt világbajnokságokon csak 2017-ben Budapesten kellett az ötödik helyért játszaniuk, akkor ezt a feladatot sikerrel abszolválták és erre készülnek most is.

Rybanska
Rybanska Natasa (j) és a spanyol Maica Garcia Godoy a női vízilabdatorna negyeddöntőjében játszott Magyarország – Spanyolország mérkőzésen a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A játékosok közül elsőként Rybanska Natasa nyilatkozott a sajtó képviselőinek, a válogatott kiválósága könnyek között értékelt:

„Összetört a szívem, óriási csalódás a vereség. Az egész csapat és én is nagyon bíztam benne, hogy nyerni fogunk. Annyit tudok mondani, hogy ugyanúgy szeretem a társaimat, büszke vagyok arra, amennyi munkát elvégeztünk a felkészülés során. Sokat fejlődtünk, de nem tudtuk ma megmutatni, mennyi van bennünk” – mondta Rybanska.

Vályi Vanda már jóval racionálisabb és keményebb szavakat fogalmazott meg

„A játék minden elemében jobbak voltak ma a spanyolok, akik egyébként semmi olyat nem csináltak, amit mi ne tudtunk volna előre. Fel voltunk készülve, mégis az ő akaratuk érvényesült. Ez szerintem már egyszerűen butaság, hogy az ellenfél jó játékosait hagyjuk gólokat lőni”

– mondta a Ferencváros játékosa, aki szerint a folytatás ugyanolyan nehéz lesz, mintha továbbjutottak volna, persze „teljesen más szájízzel”.

A magyar csapat legeredményesebb játékosa, a négygólos Garda Krisztina úgy kezdte értékelését, hogy azt kívánja, bárcsak egy gólt se lőtt volna, de a válogatott győz.

„Az viszont szerintem megengedhetetlen, hogy megbeszéljük előre, hogy bizonyos játékosok lehetőleg ne lőjenek sok gólt, majd az egyik szerez ötöt. Jócskán voltak eladott labdáink, és az emberelőny-kihasználás sem volt rendben” – mondta a magyar válogatott egyik legjobbja.

A legutóbbi négy viadalon győztes amerikai női vízilabda-válogatott, amely a hétfői negyeddöntőben 8-7-re kikapott az olaszoktól.

Az amerikai csapat legutóbb a 2015-ös, kazanyi világbajnokság csoportküzdelmei során szenvedett vereséget világbajnokságon, akkor ugyancsak az olaszokkal szemben maradt alul (10-9).

Női vízilabdatorna

Negyeddöntő:

Spanyolország-Magyarország 12-9 (3-2, 3-2, 4-3, 2-2)
Gól:
 Forca 5, Ruiz, Camus 2-2, Ortiz, Espar, Garcia Godoy 1-1, illetve Garda 4, Keszthelyi 3, Leimeter, Gurisatti 1-1

Ausztrália-Görögország 9-8 (3-4, 4-1, 2-3, 0-0)
Hollandia-Kanada 17-10 (6-2, 5-3, 3-4, 3-1)
Olaszország-Egyesült Államok 8-7 (3-2, 1-2, 2-2, 2-1)

Bíró Attila együttese az 5-8. helyért folytatja szereplését a viadalon, amelyen csak a két döntős jut olimpiai indulási joghoz. A magyarok szerdán a görögökkel találkoznak, a mérkőzés magyar idő szerint 8.30 órakor kezdődik és az M4 Sport élőben közvetíti.

A tavaly, hazai környezetben világbajnoki ezüstérmes magyar csapat legközelebb a januári Európa-bajnokságon biztosíthatja párizsi szereplését, a kontinensviadalon egy kvótát osztanak ki.