Németh Nándor egyéni csúccsal elődöntős

Németh Nándor 47.62 másodperces egyéni csúccsal 100 méter gyorson a negyedik idővel jutott döntőbe a fukuokai vizes világbajnokság medencés úszóversenyeinek negyedik napján.

Márton Richárd 1:55.02 perces idővel a hetedik helyen végzett 200 méter pillangón

Németh Nándor – aki tavaly a Duna Arénában az elődöntő szétúszásában országos csúcsot úszott, amit viszont Milák Kristóf a római Európa-bajnokságon megjavított (47.47) – az előfutamból a 14. idővel ment tovább, és már ekkor jelezte, élete legkeményebb elődöntője várhat rá, hiszen rendkívül szoros a mezőny.

Ennek megfelelően a 23 éves versenyző, aki a tokiói olimpián és a tavalyi vb-n is döntős volt, óriási lendülettel kezdett és ez ki is tartott, végül egyéni legjobbján (47.69) hét századot tudott javítani.

„Az nagy cél volt, hogy ne kelljen szétúszni, azt nem szerettem volna még egyszer. Ez most nagyon sima volt, egy nagyon jó százat kaptam el, remélem, holnap ugyanilyen jó lesz. Volt bennem egy bizonyítási vágy a gyengébb kétszáz után, ahol nagyon szerettem volna középdöntőt úszni, hiszen délután mindig jobban megy” – nyilatkozta az MTI-nek Németh.

Megjegyezte, a döntőkben korábban mindig egy kicsit rontott az eredményén, ezen viszont csütörtökön mindenképpen változtatni szeretne.

Németh Nándor, aki 2021-ben a tokiói olimpián nyolcadik, a tavalyi vb-n  hatodik lett 100 méter gyorson, az előfutamban 48.21 másodperccel megúszta az olimpiai szintidőt (48.34).

Németh Nándor
Németh Nándor a férfi 100 méteres gyorsúszás középfutamában a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A szám döntőjét csütörtökön magyar idő szerint 13.21 órakor rendezik.

Márton Richárd hetedik 200 méter pillangón

A 23 éves magyar versenyző az elődöntőben 1:54.54 perces idővel megjavította a tavalyi, római Európa-bajnokság döntőjében úszott egyéni csúcsát (1:54.78). A kontinensviadalon a világcsúcstartó olimpiai bajnok Milák Kristóf mellett második Márton Richárd ezt követően elmondta, helyezésben, dobogóban nem gondolkozik előre, de nagyon szeretne bekerülni 1:54 perc alá.

Márton a fináléban szokásához híven erősen kezdett, 50 méternél elsőnek fordult, a táv felénél pedig második volt. Riválisai ezt követően feljöttek rá, az utolsó fordulót hatodikként vette, végül hetedikként csapott célba.

A számot a francia Léon Marchand nyerte, aki így felülhetett a Milák Kristóf távolmaradásával megüresedett trónra.

„Egyáltalán nem figyeltem a többieket, csak úsztam, mint a bolond, szokás szerint. Most azért jóval fájdalmasabb volt a dolog, de becsülettel végigúsztam, ennyi jött ki belőle” – nyilatkozta Márton, aki az MTI kérdésére válaszolva – utalva keddi nyilatkozatára, miszerint az ébredéskor sok minden eldől – azt mondta, nagyon fájdalmas volt a reggel.

Hozzátette, az elődöntőt gyakorlatilag egy döntőnek fogta fel, így végül szerencsére nem az lett az utolsó úszása. „Megéltem, hogy a világ hetedik legjobb úszója vagyok, büszke vagyok magamra” – mondta Márton, aki bízik abban, hogy Milák Krisótffal kiegészülve a párizsi olimpiára még jobbak lehetnek.

„Az utolsó két-három hónapban igazából egyedül edzettem, a világ legjobbjával együtt készülni mindig jobb, remélem, a következő világbajnokságon már ő is ott lesz” – tette hozzá a magyar versenyző.

Férfi 200 méter pillangó, világbajnok:

Léon Marchand (Franciaország) 1:52.43 perc
2. Kryzsztof Chmielewski (Lengyelország) 1:53.62
3. Honda Tomoru (Japán) 1:53.66
…7. MÁRTON RICHÁRD 1:55.02

Kapás és Jakabos sem jutott döntőbe 200 méter pillangón

A két magyar közül elsőként a kilencedik világbajnokságán szereplő Jakabos Zsuzsanna ugrott medencébe, a délelőtt úszott idején (2:10.73) alaposan rontott, így 2:11.23 másodperccel a 15. helyen zárt.

Ezt követően Kapás Boglárka, a szám 2019-es kvangdzsui világbajnoka következett, aki az előfutamból 2:10.18 perces idővel jutott tovább. Az 1-es pályán úszó magyar versenyző szokásához híven lassabban kezdett riválisainál, ezúttal azonban híres hajrája sem volt az igazi, így 2:09.56 perccel futamában az utolsó, összesítésben a 13. lett.

„Ez az időeredmény nem tükrözi azt a tudást, ami bennem van. Már a reggeli úszás is összezavart egy kicsit, az edzőm Virth Balázs is mondta, hogy nagyon összevissza volt a dolog. Ez rengeteg energiámat felemésztette, ami bennem maradt egész nap” – nyilatkozta Kapás, aki az MTI felvetésére megjegyezte, nagyon bízik benne, hogy ez csak egy döccenő volt a Párizsba vezető úton.

„Egyelőre nem is nagyon tudok többet mondani, nyilván azon leszek majd, hogy orvosoljuk ezt a dolgot”

– fűzte hozzá Kapás Boglárka.

Megdőlt a legrégebbi női világcsúcs

Mollie O’Callaghan világcsúccsal nyert 200 méter gyorson. Az ausztrál klasszis 1:52.85 perces idővel csapott célba, ezzel az olasz Federica Pellegrini 2009-es római, cáparuhás, 1:52.98-as rekordját adta át a múltnak. Ez volt a legrégebb óta érvényben lévő világcsúcs a nőknél.