Connect with us

Banánköztársaság

Szanyi Tibor: halott győztesek

Megosztás

Elképesztő hír látott napvilágot a héten. 1999-2015 között az Egyesült Királyságban 4500 postai fiókvezetőt hurcoltak meg, sőt közülük 800-at el is ítéltek egy Horizon nevű hibás irányítási szoftver miatt.

AfD,
Megosztás

Elképesztő hír látott napvilágot a héten. 1999-2015 között az Egyesült Királyságban 4500 postai fiókvezetőt hurcoltak meg, sőt közülük 800-at el is ítéltek egy Horizon nevű hibás irányítási szoftver miatt. A lényeg, hogy ez a szoftver – hibásan – mindenféle sikkasztást valószínűsített, ami alapján eljárások tömege indult amúgy prudens és becsületes postai irodavezetőkkel szemben.

Négyen nem bírták a szégyent és öngyilkosok lettek

A brit kormány, sőt az előző kormányok illetékesei belátták a szörnyű hibát, s akár negyedszázados távlatból is bocsánatot kértek az érintettektől, illetve kinyitották a kárpótlás kapuját. Mármint azok előtt, akik még életben vannak. Ők fejenként negyed milliárd forintnyi bánatpénzre számíthatnak. Most az a lett a hír, hogy nagyon döcög az ügy, s a jóvátételi folyamat egésze inkább szégyenteljes, mint méltóságos.

Ismételjük meg: egy hibás termék miatt négyen öngyilkosok lettek Nagy-Britanniában

Most pedig tegyük hozzá, hogy Magyarországon egy hibás pénzügyi termék miatt ezerszer annyian, bő négyezer devizahiteles honfitársunk végzett magával.

Nemcsak a szám szerinti ezerszeres különbség mutatkozik, hanem az is, hogy Magyarországon a kormány egyelőre nem akarja elismerni a rettenetes hibát, mert attól fél, hogy az ennek alapján kitörő kárpótlási hullám netán bedöntené a NER teljes gazdasági rendszerét. Márpedig a történelem ítélőszéke ha lassan is, de dolgozik.

Érdemes megemlíteni, hogy a devizahitel nevű hibás pénzügyi terméket, amely szinte kizárólag Közép-Európában pusztított, mára mindenhol betiltották, de egyedül Magyarországon feledkeztek meg a rendezésről, a kárpótlásról. Nálunk annyi történt, hogy egy adott ponton homokot szórtak bombára, s aki a kupac alatt volt, az meghalt, aki távolabb, az pedig túlélte. Pont.

A postabotrány brit halottainak száma azonban kevésbé öngyilkosság, sokkal inkább az idő előrehaltának okán bővül, s feltételezhetően Magyarországon is előbb-utóbb távozik az élők sorából mindenki, aki kárvallottja ennek a devizahiteles rettenetnek.

Ha igaz, hogy száz évvel vagyunk lemaradva a hanyatló Nyugattól, akkor bízvást reménykedhetünk, hogy 90 év múlva az akkori magyar kormány párás szemekkel fog bocsánatot kérni az addigra alighanem teljes létszámban túlvilágra kerülő devizahitelesektől.

Szerző