Connect with us

Kerítésen túl

Tíz uniós vezető Orbántalanítva ötletelt az EU-s bővítésről

Megosztás

Úgy tűnik az Európai Unió 10 tagállamának vezetői konstruktív beszélgetésre, ha kellett vitára számítva kihagyta a meghívottak listájáról Orbán Viktort, aki külpolitikájának pedig fontos eleme a bővítés témája. Tették mindezt annak ellenére, hogy az EU-ban Várhelyi Olivér magyar biztoshoz tartozik a terület – írta meg a Portfolio.

Megosztás

Úgy tűnik az Európai Unió 10 tagállamának vezetői konstruktív beszélgetésre, ha kellett vitára számítva kihagyta a meghívottak listájáról Orbán Viktort, aki külpolitikájának pedig fontos eleme a bővítés témája. Tették mindezt annak ellenére, hogy az EU-ban Várhelyi Olivér magyar biztoshoz tartozik a terület – írta meg a Portfolio.

Hangsúly a konstruktivitáson….

Az Európai Unió 10 vezetőjéből álló csoport informális találkozót tartott, hogy megvitassa a bővítésnek a tömb jövőjére gyakorolt hatásait. A Franciaország, Németország és Hollandia által kezdeményezett találkozóra Belgium, Olaszország, Lengyelország,  Portugália, Románia, Spanyolország és Svédország vezetői is részt vettek, a földrajzi egyensúly megteremtése érdekében, valamint a bővítést támogatók és szkeptikusok képviseletében – számolt be az Euractiv.

„Ahhoz, hogy felkészüljenek a jövőre, a tagállamoknak el kell kezdeniük gondolkodni azon következményeken és néhány kérdésen, amelyekkel foglalkozni kell, ha és amikor az EU bővíteni akar”

– mondta az egyik EU-diplomata a portának.

Orbán nem volt ott, így „vétó nélkül” zárult az aktus….

Elfogadhatatlan és szégyenteljes, hogy milyen lassan halad az Európai Unió bővítésének folyamata

– jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Tiranában, miután albániai hivatalos látogatásán megbeszélést folytatott Edi Rama albán kormányfővel. Emlékeztetett arra, hogy Albániának 13 évbe telt, mire megkezdhette a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val.

Európának kizárólag a Balkánon van gazdasági növekedési tartaléka, saját versenyképességének fenntartása érdekében is gyorsítani kell a térség integrációját

– szögezte le Orbán Viktor, megerősítve, hogy

Magyarország, ahogy eddig is, határozottan támogatja Albánia csatlakozási folyamatát.

Ugyanilyen szellemben beszélt Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában is az új tagállamok felvételéről. Kissé nehézkes lesz beleszólnia a témába, ha a résztvevők nem hívják meg asztalukhoz.

Emlékeztetőül….

3 hónapja történt, hogy sem Magyarország, sem Törökország nem vett részt a demokráciacsúcson, amelyet az Egyesült Államok rendezett március végén, mert nem hívták meg őket – értesült a Foreign Policy. A külügyi szaklap azt írta a 24.hu szemléje alapján, hogy

„a két NATO-tag meghívásának elmulasztása, amelynek tényét három amerikai tisztviselő is megerősítette, a törökországi és magyarországi demokrácia visszaesésével kapcsolatos növekvő aggodalmat tükröz”

Nem ez volt az első alkalom, hogy Magyarország és Törökország nem kapott meghívót a Joe Biden amerikai elnök által összehívott demokráciacsúcsra:

2021-ben sem voltak ott, pedig akkor is mintegy 110 ország tanácskozott.

Akkor a meghívottak listáján Oroszország és Kína sem szerepelt, ott volt viszont Tajvan. Az idén március 28-a és 30-a között tartott csúcstalálkozót részben személyesen, részben virtuálisan rendezték és a szervezők között az USA mellett ott van Dél-Korea, Hollandia és Zambia is.

Indok….

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége megerősítette, hogy a Fehér Ház nem hívta meg Magyarország kormányát a márciusi demokrácia-csúcstalálkozóra. A nagykövetség szóvivője azt mondta:

az eseményen résztvevő 121 külföldi partnert a kormányuknak a demokratikus elvek előmozdítása melletti elkötelezettsége alapján hívták meg.

Hozzátette,

Magyarország kormánya aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy nem kapott meghívást a csúcstalálkozóra, további információkért forduljanak Orbán Viktor kabinetjéhez.

Szerző