Connect with us

Sport

Tóth Krisztián ötödik lett a világbajnokságon

Megosztás

Fantasztikus kitartásról tett tanúbizonyságot Tóth Krisztián, aki harminchét percnyi tiszta küzdelmi idő után, hat mérkőzés után szerezte meg az ötödik helyezést a bakui cselgáncs világbajnokságon.

Megosztás

Fantasztikus kitartásról tett tanúbizonyságot Tóth Krisztián, aki harminchét percnyi tiszta küzdelmi idő után, hat mérkőzés után szerezte meg az ötödik helyezést a bakui cselgáncs világbajnokságon.

A 2014-ben vb-ezüstérmes Tóth nagyszerű előjelekkel érkezett Azerbajdzsánba, mivel egy hónapja megnyerte a budapesti Grand Prix-t. A súlycsoportban 75-en indultak, és a Pénzügyőr sportolója a 64 között kezdett a kazah Iszlam Bozbajev ellen, akivel 1/1-re állt a mérlege, és aki idén legyőzte őt a tuniszi GP döntőjében. A 27 éves ellenfél négy érmet gyűjtött Európa-bajnokságokon – Tóth kettőnél tartott -, és tavaly Grand Slam-aranyérmet szerzett az azeri fővárosban.

Harmadik összecsapásuk a várt hatalmas csatát hozta, a 24 éves magyar macskaügyességgel kifordult egy leszorításból, majd a bíró kétszer intette Bozbajevet. Az aranypontig tartó hosszabbításban egy perc elteltével Tóth vazaarit kapott egy támasztott dobásra, amelyet a zsűri visszavonatott, majd 1:50-nél a kazah megkapta harmadik intését is, ami már Tóth továbbjutását jelentette.

Tóth földhöz vágta ellenfelét

Tóth Krisztiánra a 32 között a hazai közönség előtt szereplő Mammadali Mehdiyev várt. Kettejük eddig két mérkőzésén a Pénzügyőr sportolója bizonyult jobbnak, köztük tavaly a budapesti világbajnokság negyeddöntőjében is. Harmadik találkozójukon a kilenc Grand Slam/Grand Prix-éremnél tartó rivális nem tudta kihasználni magassági fölényét, és Tóthot a vérző orra miatti ápolás sem zökkentette ki a ritmusból. Két-két intéssel jutottak el a hosszabbításig, melynek 15. másodpercében az Eb-ezüsttel és -bronzzal is büszkélkedő magyar hátulról kiemelte és földhöz vágta ellenfelét. A bíró először nem értékelte az akciót, majd – miután a zsűri visszanézte az esetet – vazaarit ítélt, ezzel a 24 éves Tóth sikerrel vette a második akadályt is.

A ráadás 43 másodpercig tartott

A kazah Iszlam Bozbajev és az azeri Mammadali Mehdiyev után Rafal Kozlowski következett. A lengyel dzsúdós egyetlen komolyabb eredménye tavaly a hágai GP-n szerzett bronzérme volt. Első találkozójukon a 23 éves Kozlowski semmit sem tudott kezdeni a Pénzügyőr sportolójával, kétszer intették, és a hosszabbításra szemlátomást teljesen elkészült az erejével. A ráadás 43 másodpercig tartott, amikor az Eb-ezüsttel és -bronzzal is büszkélkedő magyar a földhöz teremtette ellenfelét, ám a bíró ekkor még nem ítélt semmit. A zsűri videóról visszanézte az esetet, mire a mérkőzésvezető vazaarit jelzett Tóth javára.

A tavalyi, budapesti vb-n ötödik magyarra a negyeddöntőben a német Eduard Trippel várt.

“Nagyon kellemetlen, jobbos ellenfél, taktikus dzsúdóval lehet megverni” – adott rövid ismertetést az MTI-nek Tóth Krisztián edzője, Pánczél Gábor.

A 24 éves magyar dzsúdós nem pihenhetett sokat, mivel alig tíz perc elteltével máris újból tatamira szólították Trippel ellen, akitől kikapott eddigi két meccsükön. A német idén harmadik lett a párizsi Grand Slamen, és megnyerte a válogatottal a vegyescsapat Eb-t Jekatyerinburgban.

A bakui negyeddöntő heroikus küzdelmet hozott, Tóthon negyedik riválisa sem tudott akciót végrehajtani, s a 21 éves Trippelt kétszer intette a bíró. A magyar válldobással és kiemeléssel, míg ellenfele belső horoggal és földharccal próbálkozott, s a kiegyenlített csata a hosszabbításban is folytatódott. Teltek a percek, mindketten egyre fáradtabban mozogtak, mígnem Tóth 3 perc 43 másodpercnél beugrott sokadik támasztott válldobására, melyből mindketten továbbgurultak. A bizonytalankodó bíró vazaarit, majd videózást jelzett, s a zsűri javaslatára végül kiosztotta Trippel harmadik figyelmeztetését, ami már leléptetést jelentett.

Sherazadishvili ipponnal nyert

A 24 éves Tóth úgy állt ki az elődöntőre, hogy hétfőn már négy hosszabbításos meccs volt a kezében-lábában, de egyik ellenfele sem tudott még akciót bemutatni rajta. Az Eb-ezüsttel és -bronzzal is büszkélkedő magyar két intést kapott a rendes mérkőzésidőben, amely kiegyenlített küzdelmet hozott. A hosszabbításban Nikoloz Sherazadishvilit is figyelmeztette a bíró, majd 2 perc 17 másodperc elteltével a spanyol megkontrázta Tóth támasztott válldobását, és egy hátsó gáncsra kapott ipponnal nyert.

Ezzel a dobással jött vissza az éremremény a japán Nagaszava ellen

Nagaszava Kenta volt a végállomás

Tóth Krisztián a bronzéremért léphetett tatamira a súlycsoport japán bajnoka, Nagaszava Kenta ellen. Az előjelek nem mellettünk szóltak, hiszen a Pénzügyőr SE csillaga ezen a napon már csaknem huszonkilenc(!) percnyi tiszta küzdelmi időn volt túl, amíg ellenfele tíz perccel kevesebbet küzdött. Ezen kívül az egymás elleni mérleg sem felénk billent, hiszen 2017-ben Nagaszava kétszer is legyőzte a huszonnégy éves magyar judóst.

A bronzmeccs végül majdnem nyolc percig tartott, pedig Nagaszava már az elején vazaris előnybe került, Tóth Krisztián azonban – ahogyan ezen a napon minden mérkőzésén – rengeteget tett azért, hogy nyerjen. Visszahozta a sírból a meccset, vazaival egyenlített, s a hosszabbításban is megőrizte egy intésnyi „minielőnyét”. Az utolsó lépést azonban nem sikerült megtenni, az aktívabb magyar dobása végén Nagaszava a hátára fordította ellenfelét, s ippont kapott érte.

Tóth Krisztián egészen bámulatos teljesítményt nyújtott a nap során, harminchét percnyi tiszta küzdelmi idő mellett négy meccset nyert, kettőt elveszített, s így az ötödik helyen végzett.

90 kg, világbajnok:
Nikoloz Sheradazishvili (Spanyolország)
2. Asley Gonzalez (Kuba)
3. Axel Clerget (Franciaország) és Nagaszava Kenta (Japán)
…5. Tóth Krisztián

„Mindent kiadtam magamból”

“Hat golden score-os meccsem volt, meg vagyok elégedve magammal, mert mindent kiadtam magamból, ma ez erre volt elég. Azért fogtam a bordámat, mert az egyik ellenfelem keze egy esésnél alám került, és megreccsentette, de nem hiszem, hogy eltört. Nehéz megfogalmazni, hogy az elődöntő vagy a bronzmeccs miatt vagyok-e csalódottabb, rengeteg dolog bugyog még a fejemben.”

A korábban vb-második dzsúdós elmondta, sosem szidja a bírókat, ha ők úgy látták jónak az ítélkezést, ahogy tették, akkor bizonyára úgy volt jó.

A bronzmérkőzésre áttérve a Pénzügyőr versenyzője kifejtette, nagyon mérgesen ment fel a tatamira, és megpróbálta szétbontani a japán Nagaszava Kenta fogását, majd ahogy edzője, Pánczél Gábor mondani szokta, “kard ki kard, és hadd szóljon”.

“Az elején nagyon jól felrúgott, később dobtam rajta egy óriásit, így visszahoztam a meccset, fej fej mellett haladtunk. A végén már tényleg úgy éreztem, hogy az utolsókat rúgom, kiment a kraft, befordultam, ő visszakontrázott, és ő lett a bronzérmes”

– idézte fel utolsó mérkőzését.

A kimerítő hosszabbításos találkozókról Tóth Krisztián úgy vélekedett, hogy a mostani élbolyban nagyon közel vannak egymáshoz a versenyzők, így nehezen dobják meg egymást, elvétve vannak akciók.

“Azt a támadó dzsúdót csináltam, amit az edzőm mondott, ez az első négy meccsen elég volt. Az egész magyar csapat nevében szeretném megköszönni a szurkolást, nem csak a sajátomnak érzem ezt az ötödik helyet, és reméljük, hogy a hátralévő napokon túlszárnyalnak engem.”

Gercsák Szabina és Lőrinc Renáta  egy vereséggel búcsúzott

A korosztályos szinten páratlan éremgyűjteménnyel büszkélkedő Gercsák Szabina– aki ifjúsági olimpiai bajnoki címe mellett ifi és junior világ- és Európa-bajnok volt – ugyancsak a 64 között mutatkozott be a Nemzeti Tornacsarnokban. Ellenfele a kanadai Emily Burt volt, aki egy világkupa-bronznál tartott. Első meccsük magyar szempontból sajnálatosan rövidre sikerült: a DVTK Eb-harmadikja 1 perc 14 másodperc elteltével bekerült egy leszorításba, amelyből Burt lábbal fojtást kezdeményezett, és ipponnal nyert.

A 22 éves Gercsák ezúttal sem nyilatkozott az MTI-nek, helyette edzője, Flórusz János értékelte a történteket: “Megnéztük a kanadai pár mérkőzését, lehetett rá készülni, de Szabina nem tartotta be a taktikai utasítást, és rossz fogást vett fel. Ebből lett a leszorítás és a háromszög-technikával végrehajtott fojtás” – elemezte a meccset.

“Menni kellett volna előre, támadni, dobni, nem védekezni és lefogni az ellenfél kabátujját. Jó formában érkeztünk ide, nagyon csalódott vagyok” – tette hozzá.

Súlycsoporttársa, Lőrinc Renáta nehéz sorsolást kapott, mivel a német Giovanna Scoccimarróval kellett megküzdenie, aki 20 évesen már Eb-ezüstéremmel rendelkezett, ráadásul mindhárom korábbi találkozójukon megverte az UTE versenyzőjét. Nem volt ez másként negyedszerre sem, a német 43 másodpercnél és 2:10 percnél is vazaarit kapott belső combdobására, és utóbbi már ippongyőzelmet jelentett. Gercsák és Lőrinc így helyezetlenül zárta a vb-t.

Nők
    70 kg, világbajnok:
Araj Czizuru (Japán)
2. Marie Eve Gahie (Franciaország)
3. Yuri Alvear (Kolumbia) és Ono Joko (Japán)
…Gercsák Szabina és Lőrinc Renáta helyezetlen

(Forrás: judoinfo.hu, MTI)

Kapcsolódó:

Remek világbajnoki főpróba volt

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük