Connect with us

Kerítésen innen

Orbán -a NATO-széli bakter felhúzza a sorompót – Egy kézfogás története

Megosztás

ANATO csúcs nagy kérdései mellett egy kézfogás is bekerült a nemzetközi sajtó érdeklődési körébe

Megosztás

Ha egy ekkora katonai szervezet, mint a NATO csúcsértekezletet tart, akkor mindig történelmi döntések is születnek. Most Vilniusban például informálisan ugyan, de Svédország is a szövetség tagjává válik. A nagy kérdések mellett egy kézfogás is bekerült a nemzetközi sajtó érdeklődési körébe.

Orbán Viktor -a NATO-széli bakter- felhúzza sorompót

Miután a csúcsot megelőző éjszaka Erdogan török elnök utolsó zsarolási kísérlete is azaz, hogy akkor járul hozzá a Svéd belépéshez a NATO-ba, ha felveszik országát az EU-ba nem jött be, bejelentette, hogy a török parlament elé viszi a Svéd csatlakozás ügyét. Ne legyen kétségünk az igenlő válasz felől, ahogy Magyaroroszág esetében sem, ahol Orbán is -ahogy magára maradt- meghátrált.

Persze Orbán Viktor, a nyúlszívű, ellentétben a török diktátorral, eddig sem vállalta fel a fék szerepét, a felelőséget rátolta a parlamentre, jobbkeze, Szijjártó Péter ezért kényszerült most is egy már-már nevetségesen megúszós nyúlfarknyi nyilatkozatra, aminek az a lényege, ahogy megírtuk, hogy a jóváhagyó nyilatkozat már hónapok óta a magyar parlament előtt van, csak még nem került napirendre

Ukrajna NATO-tagsága fontos, de még korai

NATO tagállamai kijelentették, hogy Ukrajna csatlakozhat a katonai szövetséghez,

„ha a szövetségesek megállapodnak és a feltételek teljesülnek”.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára keddi tájékoztatóján elmondta, hogy a szövetségesek megerősítették, Ukrajna NATO-tag lesz, illetve beleegyeztek abba, hogy elvetik a formális tagsági akcióterv eljárási szükségességét. A hírek szerint Kijev már elfogadta azt is, hogy nem csatlakozhat a NATO-hoz, amíg  tart a háború, ám azt követően a leghamarabb csatlakozni akar.

A NATO a lehető leggyorsabban akar haladni Ukrajna csatlakozásának ügyében, de egyelőre nem akarnak időkeretet szabni a bővítéshez.

Zelenszkij Vilniusban azt mondta: 

„A NATO biztonságot ad Ukrajnának. Ukrajna erősebbé teszi a szövetséget”.

Egyesek szerint azért nem lehet fix határidőt szabni a csatlakozásnak, mert akkor Oroszország a végtelenségig elnyújtaná a háborút.

Az USA világos álláspontja

Antony Blinken  az Egyesült Államok külügyminisztere, még a csúcs előtt hangsúlyozta: az Ukrajnától elvárt reformok részét képezi demokráciájának megerősítése. Hozzátette: a NATO-csúcstalálkozó eredményeként látható lesz a védelmi szövetség egysége a nagyon gyakorlati és tartós támogatásban Ukrajna irányába, ide értve a tagság felé vezető utat is.

Egy túl reagált kézfogás

A közös fotózásra érkező Joe Biden, az USA elnöke csak Orbán Viktorral fogott kezet, ez az egyébként protokolláris kézfogás lázba hozta az elemzőket világszerte.

A lassan ikonikussá váló kézfogásnak kézenfekvő magyarázata az lehet, hogy a többi vezetővel előtte már találkozott és csak a magyar miniszterelnök volt az, akivel először látták egymást a NATO-csúcson. Mindenesetre Jennifer Jacobs, a Bloomberg News fehérházi tudósítója is megjegyezte Twitter-posztjában, hogy Biden csak Orbánnal rázott kezet. Mások azt találgatták, hogy ez vajon szándékos gesztus volt-e Joe Biden részéről, vagy csak egy malőr. 

Szerző