Kós Hubert világbajnok Fukuokában!

Kós Hubert országos csúccsal aranyérmet nyert pénteken 200 méter háton a fukuokai vizes világbajnokság medencés úszóversenyeinek hatodik napján.

A 20 esztendős versenyző 1:54.14 perces magyar rekorddal csapott célba, Bernek Péter 2017-es 1:55.58-as idejét adta át a múltnak

A szám másik magyar döntőse, Kovács Benedek 1:55.85-ös egyéni csúccsal az ötödik lett.

A pályafutása első világbajnoki címét szerző Kós Hubert a magyar küldöttség első érmét nyerte a medencés úszóversenyek során.

Kovács – aki tavaly döntőt úszott ebben a számban a Duna Arénában, majd a római kontinensviadalon ezüstérmet nyert – a csütörtöki elődöntőből egyéni csúcsát (1:56.03) megjavítva 1:55.89 perces idővel a második helyen került a fináléba, míg a Egyesült Államokban a legendás Michael Phelps korábbi edzőjével, Bob Bowmannel készülő Kós harmadikként jutott tovább.

Kós Hubert
A későbbi győztes Kós Hubert a férfi 200 méteres hátúszás döntőjében a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A rajtot követően már az első forduló után szinte egyértelmű volt, hogy Kós és a szám riói olimpiai bajnoka, tokiói ezüstérmese, az amerikai Ryan Murphy harcol majd egymással a győzelemért.

Az amerikai úszó a második és a harmadik fordulónál is jobb delfinezésének köszönhetően egy pillanatra megelőzte Kóst, a magyar versenyzőnek azonban láthatóan nagyobb volt az úszótempója, összességében magabiztosan hajrázta le Murphyt, és szenzációs győzelmet aratott.

Közben Kovács Benedek egy kiváló hosszú hajrával jött fel a végén, és a tavalyi 8. helyezése után most az 5. lett a világbajnokságon.

„Örülök annak, hogy sikerült megint egy kicsit javítani, azt egy picit sajnálom, hogy a hosszabb hajrámat, amit szoktam, egy kicsit később indítottam meg, mint kellett volna. Ha van még tíz méter, talán meglett volna a bronz. Az ötödik hely azért nem rossz, a fő cél a jövő évi olimpia” – mondta az MTI-nek Kovács Benedek.

Kós tavaly a római Európa-bajnokságon még 200 méter vegyesen nyert aranyérmet, az Arizona State egyetemen azonban a hátúszásra fókuszáltak edzőjével, aminek fél év után már világbajnoki cím lett a gyümölcse. Kós sikerének köszönhetően nem szakad meg a sorozat, a magyarok az eddigi összes világbajnokságon szereztek legalább egy érmet, 2009 óta ráadásul minimum egy aranyat is nyertek.

Kós Hubert
A győztes Kós Hubert a férfi 200 méteres hátúszás döntőjében a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Férfi 200 m hát, világbajnok:

KÓS HUBERT 1:54.14 perc
2. Ryan Murphy (Egyesült Államok) 1:54.83
3. Roman Mityukov (Svájc) 1:55.34
…5. KOVÁCS BENEDEK 1:55.85

Kínai világcsúcs férfi 200 méter mellen

A kínai Csin Haj-jang 2:05.48 perces világcsúccsal nyert férfi 200 méter mellen a fukuokai vizes világbajnokság medencés úszóversenyeinek hatodik napján.

A 24 éves versenyző az ausztrál Zac Stubblety-Cook tavaly májusban felállított 2:05.95 perces rekordját adta át a múltnak. A második helyen az immáron ex-világcsúcstartó végzett.

A kínai versenyző ezzel történelmet írt, ő lett az első úszó, aki egy világbajnokság az 50, a 100 és 200 méter mell küzdelmeit is megnyerte.

Férfi 200 m mell, világbajnok:

Csin Haj-jang (Kína) 2:05.48 – világcsúcs
2. Zac Stubblety-Cook (Ausztrália) 2:06.40
3. Matt Fallon (Egyesült Államok) 2:07.74

Szabó, Szabó-Feltóthy és Burián sem jutott döntőbe

Az elődöntőkben érdekelt magyarok közül elsőként Burián Katalin ugrott medencébe, a 28 éves magyar versenyző a délelőtti előfutamát „kicentizte”, 2:11.94 perccel éppen továbbjutott a 16. helyen. Burián végül nem sokat javult, 2:11.47-es ideje a 12. helyre volt elég.

„Nem tudom mi történik, ugyanolyan keményen edzem, mint korábban, mégis nagyon távol vagyok. Érthetetlen számomra, olyan időket úsztam itt edzésen, amik alapján nem tudtam volna elképzelni, hogy ne ússzak 2:08 perc körül. Most rendbe kell tennem magam, mert ha jövőre is így megy, akkor én….” – nyilatkozott az MTI-nek Burián.

Ezt követően jött az áprilisi országos bajnokságon az olimpiai szintet már teljesítő Szabó-Feltóthy Eszter, akinek 2:10.38 perces ideje a kilencedik legjobb volt az előfutamban. A magyar versenyző 2:09.90 percre javított, de éppen lemaradt a fináléról, mivel 9. lett.

„Kilencedik nevezési idővel jöttem ide, azaz hoztam a papírformát. Nyilván örült volna a lelkem egy döntőnek, de így is nagyon élveztem az úszást, végre ez az év jó volt” – összegezett az MTI-nek Szabó-Feltóthy.

Szabó Szebasztián 50 méter gyorson a délelőtti előfutamban egyéni legjobbjától (21.60) – amivel tavaly a Duna Arénában negyedik lett – mindössze hét századdal elmaradva, 21.67 másodperccel csapott célba és a második idővel készülhetett a középdöntőre. A győriek kiválósága szemre szinte tökéletesen rajtolt (59 századmásodperc volt a reakcióideje), ezúttal azonban valamit elhibázott, hiszen futamában csak a nyolcadik lett 22.16-tal, összesítésben pedig a középdöntő utolsó helyén végzett, azaz 16. lett.

Petrov Iván, Szabó edzője a futam után elárulta, tanítványának a rajt után, miközben jött fel a víz alól, szétcsúszott a keze, ez pedig ezen a távon végzetes hiba.