Connect with us

Banánköztársaság

Lesz-e magyar pápa? – Lássuk a valódi tényeket!

Megosztás

Miután szinte az egész magyar média bedőlt az ATV és a Mandiner által elterjesztett kamuhírnek vagy nevezzük inkább média hack-nek és Erdő Pétert már szinte ki is kiáltotta pápának a kormányközeli média és a fizetett közösségi véleményformáló fórumok jó része, érdemes megfontolni a legfontosabb tényeket, amelyek valóban befolyásolják Erdő Péter esélyeit!

Perintfalvi Rita: kérdések azoknak a fideszes szavazóknak akik már kezdenek elbizonytalanodni
Megosztás

Miután szinte az egész magyar média bedőlt az ATV és a Mandiner által elterjesztett kamuhírnek vagy nevezzük inkább média hack-nek és Erdő Pétert már szinte ki is kiáltotta pápának a kormányközeli média és a fizetett közösségi véleményformáló fórumok jó része, érdemes megfontolni a legfontosabb tényeket, amelyek valóban befolyásolják Erdő Péter esélyeit! Sorolom, figyeljetek! – írta Perintfalvi Rita teológus közösségi oldalán.

1) A legfontosabb faktor, ami meghatározza annak esélyét, hogy kiből lehet pápa: a jelenlegi bíborosok összetétele

Ebben a pillanatban 240 bíborosa van a katolikus egyháznak, ebből 132-nek van olyan életkorban (80 év alatti), amikor mèg jogilag választójoggal bír. Ebből a 132-ből 96-ot már Ferenc pápa nevezett ki. 28-at Benedek pápa és csupán 8-at II. Jànos Pál pápa. Ez miért fontos és mire lehet belőle következtetni? Mivel a pápát a vallásos néphagyománnyal ellentétben nem a Szentlélek választja, hanem nagyon fontos politikai csatározás, alkuk és kompromisszumok eredménye, ezért minden aktuálisan regnáló pápa legfőbb stratégiája az, hogy minél több bíborost nevezzen ki. Természetesen leginkább olyanokat, akik hűségesek hozzá és folytatni fogják az általa vitt utat.

2) Erdő Péterről vajon milyen mértékben állítható az, hogy Ferenc pápa párti?

  • Mikor lehetett hallani, hogy kifejezetten kiállt volna Ferenc pápa reformtörekvései mellett?
  • Mikor védte meg a pápát nyilvánosan, talán akkor, amikor a kormánypárti média „demens vénembernek”, sőt “gazembernek” titulálta?
  • Mikor intette Erdő Péter arra a püspökeit, például Kiss-Rigó Lászlót, hogyha már a pápához való engedelmességet nyíltan meg is tagadja, legalább olyan hangnemben beszéljen róla, ami nem sérti Ferenc pápa emberi méltóságát?
  • Vagy mikor volt 2013 óta egyetlen olyan nyilatkozata is, amiben Ferenc pápa buzdítását követte volna olyan esetekben, amikor a magyar kormány álláspontjával teljesen ellentétes elveket vallva ösztönözte egyházát cselekvésre? Például amikor a 2015-ös menekültválság kapcsán arra buzdította minden papját és püspökét, hogy jelképesen fogadjon be egy-egy menekült családot, amire Erdő így reagált: “embercsempészek lennének az egyházak, ha menekülteket fogadnának be”.
  • Vagy mikor szólalt meg a magyar bíboros a “mártír” Ukrajna védelmében?
  • Mikor emelte fel szavát a bűnözővé tett hajléktalanok vagy az önhibájukon kívül nyomorúságos szegénységbe került emberek védelmében (“az egyház nem jótékonysági intézmény”?
  • Vagy mikor állt ki a magyar bíboros bármilyen megbélyegzett, jogfosztott kisebbség mellett?

S ha ezekre a kérdésekre nem találunk olyan választ, ami a Ferenc pápa által megálmodott új egyházvezető típus szociális és lelkipásztori érzékenységének tanúbizonyságát adnák, akkor vajon mennyi esélye lehet egy pápaválasztáson olyan bíborosok által, akiknek többsége ezt a modellt tartja jónak?

3) És végül a harmadik szempont, amit mérlegelni kell: az egyház és a politika összefonódása

II. János Pált azért választották meg annak idején, mert a kommunista rezsimmel való szembenállás ikonikus alakjává vált. S nem azért, mert teljesen meghunyászkodva mindenben kiszolgálta az elnyomó rezsimet. Vajon mit gondolnak a világ bíborosai arról, hogy 2023-van Erdő Péter bíboros résztvett a Fidesz legnagyobb pártpolitikai rendezvényén Kötcsén? Ha semmi más nem is, de ez a cselekedet egészen biztosan megfeküdte nemcsak azon bíborosok gyomrát, akik a fejlett nyugati demokráciákból jönnek, hanem azokét is, amelyek úgy gondolják, hogy a katolikus egyháznak semmiképpen nem lehet feladata a pártpolitizálás. Egészen biztos vagyok benne, hogy a Ferenc pápa által kreált bíborosok közül ők vannak többségben.

Konklúzió

Mindenki örülne egy magyar pápának. De az ő esélyeit nem egy olasz szórakoztató lap, s nem is a kormánymédia által végbevitt médiahack fogja meghatározni, hanem az, hogy a jelenleg választójoggal rendelkező bíborosok közül mennyien látják hitelesnek, emberinek, bármilyen szempontból olyan üzenettel rendelkezőnek, ami fontos lehet a világegyház számára.

Ezen szempontok megfontolása után, döntse el mindenki saját maga, hogy mire van esélye Erdő Péternek?

Kapcsolódó

Szerző