Bánhidi: a második félidők specialistái lettünk

A beálló Bánhidi Bence szerint a második félidők specialistája lett a magyar férfi kézilabda-válogatott, amely 29-28-ra legyőzte Szlovéniát vasárnap, az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság középdöntőjének második fordulójában.

Védekezésben jól, támadásban kissé pontatlanul kezdtek a magyarok

A folytatásban viszont egyre többet hibáztak, nem találták az ellenszert a szlovénok távoli átlövéseire és betöréseire, így a 18. percben már háromgólos hátrányban voltak (7-10). A félidő hajrájában is előfordultak labdaeladások, rossz lövések, a szlovénok viszont gyorsabban, pontosabban, kevesebb rontással kézilabdáztak, és megérdemelten vezettek 16-13-ra a szünetben.

A második felvonás eleje nagy fordulatot hozott, a magyarok védekezésben és támadásban is nagyszerűen kezdtek, és egy 8-2-es sorozattal fordítottak (21-18).

A magyarok korábbi, a szlovénok jelenlegi szövetségi kapitánya, Ljubomir Vranjes csak a meccs háromnegyedénél küldte pályára az Európa-bajnoki mezőny egyik legjobb irányítóját, a MOL-Pick Szegedben szereplő Dean Bombacot, ennek ellenére a magyar válogatott tovább őrizte előnyét. Bár a szélsők megjátszása szinte egyáltalán nem sikerült, a távoli átlövések sikeresek voltak.

Újabb hibák, és felzárkózás

A hajrában újabb hibák következtek támadásban, ezt kihasználva Szlovénia felzárkózott egy gólra. Remek védőmunka után az utolsó támadás a magyaroké volt, és mivel rutinosan húzták az időt, bravúros, egygólos győzelmet ünnepelhettek.

A szlovénok legeredményesebb játékosa Jure Dolenec volt nyolc góllal. A Telekom Veszprém légiósai közül a beálló Blaz Blagotinsek négyszer, a balátlövő Borut Mackovsek pedig ötször volt eredményes. A Szeged játékosai közül a balátlövő Nik Henigman egy gólt szerzett.

A magyar kapusok közül Mikler Roland harmincból kilenc, Székely Márton kilencből két lövést védett.

Fotó: Nebojsa Tejic / kolektiff

“A második félidők specialistája lett a csapat, ahogy látom. Nem tudom, mi történik velünk a szünet után, csak azt érzem, hogy nem tudunk elfáradni, felszántjuk a pályát, és úgy megyünk ki az öltözőből, hogy nem tudnak miket megállítani” – nyilatkozta a malmői meccs után a mezőny legjobbjának megválasztott Bánhidi Bence.

A szlovénok a szünetben 16-13-ra vezettek, ám a folytatásban a magyarok egy 8-2-es sorozattal fordítottak, a hajrában pedig egy gólt megőriztek az előnyükből, így életben tartották esélyüket az elődöntőbe jutásra, ami minden bizonnyal olimpiai selejtezős részvételt érne.

A MOL-Pick Szeged beállója elmondta

Arra készültek, hogy az ellenfél irányítóját kivegyék a játékból, és ez többé-kevésbé sikerült is, csapatként megoldották a feladatot.

“Mondtam a srácoknak egy-két finomságot, amit tudok róluk, hiszen játszottam már jó néhány meccset a szlovénok ellen, ismerjük egymást. Amiben tudtam, segítettem, és az edzői stáb is elmondott mindent róluk” – magyarázta Bánhidi, akinek három szlovén válogatott játékos is csapattársa Szegeden.

tíz lövésből kilenc gólt szerző beálló elmondta, érezte, hogy rendkívül szorosan, keményen őrzi őt az ellenfél, ennek ellenére szinte maximálisan teljesíteni tudták, amit az edzők kértek tőlük.

“Ki tudtak használni a srácok, de a dicséret nemcsak nekem jár, hanem az egész csapatnak, hiszen a többiek nélkül sehol nem lennék. Korábban is mondtam, hogy innentől kezdve nem változtatunk. Amit elkezdtünk, azt folytatjuk tovább. Felfoghatatlan és álomszerű, ami történik” – mondta boldogan Bánhidi.

Hozzáfűzte, nagyon jó úton járnak, és már csak egy lépés választja el a csapatot egy nagy álomtól, ami nagyon könnyen teljesülhet.

“Ilyen meccsek után a csapatnak olyan önbizalma van, hogy magasabbra kell raknunk a lécet, hiszen nagy lehetőség előtt állunk. Ki tudja, mikor lesz az életben még egyszer ilyesmi. Innentől kezdve nem állunk meg. Nagyot kell álmodnunk, nagyon remélem, hogy eljutunk Stockholmba.”

Bánhidi arra utalt, hogy a jövő héten péntektől vasárnapig a svéd fővárosban rendezik a torna döntő hétvégéjét, vagyis az elődöntőt és a helyosztókat.

A beálló bevallotta, amikor kiutaztak, egy percig sem gondolta volna, hogy továbbjutnak a csoportból, és a legjobb 12 között lesz négy pontjuk.

Felidézte, hogy a norvégok ellen hét góllal elveszített pénteki meccs után saját magán és a csapaton sem érzett törést.

“Volt egy kis elkeseredettség, de csak annyi, amennyi kell. Szépen átgondoltuk, hogy ez nem a mi meccsünk, nem a mi napunk volt, és mentünk tovább” – mondta.

Győri Mátyás. Fotó: Nebojsa Tejic / kolektiff

Az irányító Győri Mátyás elárulta, a szünetben Chema Rodríguez másodedző azt mondta, ugyanolyan helyzetben vannak, mint az Izland elleni győztes csoportmeccsen, ezért ugyanazt várják el a játékosoktól a második félidőben, mint akkor.

“Hozzátette, nagyon bízik bennünk, és mutassuk meg, mit tudunk. Ez szerencsére megtörtént, a mai és a többi meccsen is a szív nyert, nem a taktika” – közölte a Tatabánya irányítója.

Férfi kézilabda Európa-bajnokság, középdöntő, 2. forduló:

Szlovénia-Magyarország 28-29 (16-13)
Malmö, játékvezetők: Oscar, Angel.
Szlovénia: Ferlin, Kastelic (kapusok), Blagotinsek 4, Bombac, Cehte 3, Cingesar, Dolenec 8 (1), Henigman 1, Horzen, Janc 3, Kodrin, Mackovsek 5, Ovnicek, Sostaric, Zabic, Zarabec 4 (1).
Magyarország: Mikler, Székely (kapusok), Balogh 2 (1), Bánhidi 9, Bóka 1, Fekete, Győri 3, Hornyák, Ligetvári 6, Máthé 2, Nagy B. 3, Rosta 2, Sipos, Szita 1, Tóth, Ubornyák.

Norvégia-Svédország 23-20 (12-8)
Izland-Portugália 28-25 (14-12)

Az állás: 1. Norvégia 6 pont, 2. Szlovénia 4 (79-75), 3. Magyarország 4 (82-82), 4. Portugália 2 (88-87), 5. Izland 2 (73-79), 6. Svédország 0

Az első két helyezett az elődöntőbe jut, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat.